Blog

10.01.2022

Znaczenie deskowania

W artykule znajdziesz:

Znaczenie deskowania
Znaczenie deskowania

Rusztowania mogą być ściśle związane z deskowaniem bądź stanowić niezależną odrębną konstrukcję. Tak więc zazwyczaj przy deskowaniu konstrukcji betonowych i żelbetowych można rozróżnić trzy zasadnicze elementy: deskowanie stanowiące formę dla betonu, konstrukcję usztywniającą deskowanie oraz rusztowanie (program uprawnienia budowlane na komputer).

Znaczenie deskowania w robotach betonowych i żelbetowych nie zawsze jest należycie doceniane. Spowodowane jest to przede wszystkim pomocniczym jego charakterem w stosunku do samej konstrukcji, jak i jego tymczasowością (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Tymczasem aby np. wykonać 1000 m3 konstrukcji żelbetowej szkieletowej monolitycznej potrzeba przeciętnie ok. 9000 m2 deskowania, co z kolei wymaga użycia ok. 350 m3 drewna, nie licząc usztywnień i rusztowań (łącznie z nimi zużycie drewna wynosi ok. 700 m3). Pracochłonność wykonania deskowania i rusztowania tych konstrukcji stanowi ok. 50% całkowitej pracochłonności konstrukcji żelbetowej, gdyż na zbrojenie przypada około 20%, a na betonowanie 30%. Koszt zaś deskowania i rusztowania konstrukcji żelbetowej szkieletowej monolitycznej wynosi przeciętnie 25-35% ogólnego jej kosztu (uprawnienia budowlane). Przy konstrukcjach cienkościennych monolitycznych ilości drewna, pracochłonność i koszt deskowania jeszcze bardziej wzrastają.

Deskowania stosowane w konstrukcjach betonowych i żelbetowych można podzielić zasadniczo na deskowania jednorazowe (indywidualne) i deskowania powtarzalne (z gotowych elementów). Spośród deskowań powtarzalnych wymienić należy: deskowania rozbieralno-przestawne zwykłe, deskowania rozbieralno-przestawne inwentaryzowane, deskowania przesuwne, deskowania ślizgowe, deskowania specjalne (program egzamin ustny).

Deskowania jednorazowe wykonuje się z reguły dla niepowtarzalnych na danej budowie elementów budowlanych, których konstrukcja nie pozwala na powtórne użycie deskowania. Materiał drzewny pochodzący z rozdeskowania może być wykorzystany powtórnie jedynie po rozebraniu go na poszczególne deski. Deskowanie takie sporządzane jest z reguły z drewna.

Deskowania powtarzalne

Deskowania rozbieralno-przestawne stanowią rozwiązania pozwalające na wielokrotne ich użycie do wykonywania identycznych lub podobnych elementów konstrukcyjnych. Wykonywane są one z gotowych płyt (tarcz), które po stwardnieniu betonu rozbiera się i bez zmian montuje się na nowym miejscu. Stosowane są one przede wszystkim do wykonywania szkieletów żelbetowych. Deskowania te podzielić można na zwykle i inwentaryzowane. Pierwsze wykonywane są z drewna, a drugie w zasadzie z materiałów trwalszych i ze szczególną dokładnością (opinie o programie).

Deskowania rozbieralno-przestawne inwentaryzowane wykonywane są przeważnie ze sklejek wodoodpornych lub ze stali, a rusztowania z rur stalowych lub specjalnych konstrukcji stalowo- -drewrdanych. Koszt ich jest dość znaczny, ale ponieważ stanowią inwentarz stały przedsiębiorstwa, to roboty wykonane przy ich użyciu obciążane są tylko kosztami ich amortyzacji, co przy znacznej wielokrotności użycia obniża znacznie koszty deskowań nie tylko w stosunku do deskowań jednorazowych, lecz także w stosunku do deskowań rozbieralno-przestawnych zwykłych (segregator aktów prawnych).

Deskowania przesuwne umożliwiają poziome ich przesunięcie na nowe miejsce bez potrzeby demontażu. Stosowane są one przy budowie hal sportowych, hal przemysłowych, tuneli itd.

Deskowania ślizgowe są odmianą deskowań przesuwnych z tą różnicą, iż przesuwanie odbywa się pionowo w miarę betonowania. Stosowane są najczęściej przy wykonywaniu ścian silosów, wysokich budynków, kominów żelbetowych, filarów mostowych i innych budowli c stałym przekroju poprzecznym. Deskowania specjalne, wobec znacznego rozwoju nowych metod realizacji oraz nowych rozwiązań konstrukcji żelbetowych, są coraz liczniejsze (promocja 3 w 1).

Spośród nich należy wymienić przede wszystkim szeroko w budownictwie przemysłowym stosowane deskowania kominów zbieżnych oraz deskowania chłodni o różnych kształtach geometrycznych (np. hiberboloidalnych).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami