Blog

Skały saliczne zdjęcie nr 2
07.02.2022

Luźna zasypka

W artykule znajdziesz:

Skały saliczne zdjęcie nr 3
Luźna zasypka

Luźna zasypka nad rurami miała zapewnić większe osiadania nasypu znajdującego się bezpośrednio nad rurociągiem i przekazać dzięki temu część ciężaru nasypu znajdującego się bezpośrednio nad rurociągiem poza szerokość pasma rurociągu (program uprawnienia budowlane na komputer). To zjawisko nazywa się przesklepieniem. Ponieważ obciążenie pionowe rurociągu składającego się z dwóch rur zależy od wysokości nasypu, należało oczekiwać, iż największe osiadanie rurociągu nastąpi w osi nasypu. I rzeczywiście, wystąpiło ono w tym miejscu i wyniosło 17 cm, natomiast przy obydwóch podnóżach nasypu osiadanie wyniosło ok. 1 cm. Różnica osiadań, wynosząca 16cm na długości ponad 100 m, została przyjęta przez wiotki rurociąg stalowy bez jakichkolwiek ujemnych skutków. Podczas projektowania należało wyznaczyć odpowiednią grubość ścianki rurociągu oraz opracować metody wykonawstwa robót, a następnie przeprowadzić ich nadzór (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W poprzednich punktach omówiono powszechnie spotykane zagadnienia inżynierskie, do których rozwiązania jest niezbędne zastosowanie zasad mechaniki gruntów. Oczywiście istnieje wiele innych zagadnień gruntowych, chociaż rzadziej występujących, jednakże ważnych. Niektóre z nich porusza się w tym punkcie w celu przedstawienia pełniejszego obrazu zagadnień, które można rozwiązać na podstawie mechaniki gruntów (uprawnienia budowlane).

Niektóre rodzaje gruntów ziarnistych mogą być łatwo zagęszczone przez drgania. Budowle posadowione na takich gruntach mogą ulegać znacznym osiadaniom, wskutek działania ustawionych w nich takich urządzeń, jak duże sprężarki i turbiny (program egzamin ustny). Skutki wibracji mogą być szczególnie niebezpieczne w przypadku, gdy częstość drgań wywołujących pokrywa się z częstością drgań własnych podłoża fundamentu. W przypadku stwierdzenia, że drgania mogą wywołać szkodliwe osiadania danej konstrukcji, istnieje kilka sposobów zapobiegania im. Można np. powiększyć masę fundamentu, co wpłynie na zmianę częstotliwości jego drgań, można też zagęścić lub wzmocnić grunt, co wywoła zmianę jego drgań własnych i ściśliwości (opinie o programie).

Inżynierowie budowlani

Inżynierowie budowlani już od dawna zajmowali się wpływami na budowle fal przenoszonych przez grunt, powstałych wskutek odstrzałów w kamieniołomach lub odstrzałów stosowanych w różnych robotach inżynierskich. Stwierdzono, że na drgania docierające do pobliskich budowli ma duży wpływ rodzaj gruntu, który przenosi drgania. Zagadnieniom takim poświęcono szczególną uwagę z chwilą pojawienia się wybuchów nuklearnych. Z punktu widzenia wojskowego stało się niezmiernie ważne zaprojektowanie konstrukcji podziemnych, które przetrwałyby pobliski wybuch nuklearny (segregator aktów prawnych).

Komisja Energii Atomowej USA powołała zespół roboczy do opracowania programu pokojowego wyzyskania energii atomowej w budownictwie ziemnym, jak np. przy budowie kanałów lub dużych przekopów drogowych. Możliwość wykonania nowego bezśluzowego Kanału Panamskiego przy użyciu energii atomowej uzyskała duże uznanie, ale pojawiła się konieczność rozwiązania szeregu nowych zagadnień, jak np. stateczność zboczy powstałych w wyniku wybuchu atomowego. Podobne zagadnienia pojawiają się w przypadku trzęsienia ziemi. Rodzaj fundamentu i gruntu, na którym budynek jest posadowiony, wpływa w dużym stopniu na zniszczenie budynku podczas trzęsienia ziemi. Obecnie coraz większą uwagę zwraca się na ujemny wpływ trzęsienia ziemi na wielkie zapory wodne. W 1964 r. trzęsienie ziemi na Alasce spowodowało jedno z największych znanych dotychczas osuwisk.

W punkcie 1.2 opisano konstrukcję ziemną zbiornika na wodę. Ponieważ grunt jest powszechnym i tanim materiałem budowlanym, jest godne uwagi zastosowanie go do budowy zbiorników na materiały płynne dla przemysłu. Jednym z najbardziej udanych zastosowań tego rodzaju budowli jest zbiornik ziemny na olej opałowy (promocja 3 w 1).

Zbiornik ten o pojemności 1800 000 m wybudowano za jedną dziesiątą kosztu zbiornika stalowego wykonanego metodą tradycyjną, uzyskując oszczędność około 20 000 000 $. Ze względu na naprężenia powierzchniowe na granicy między wodą i pewnymi rodzajami płynów przemysłowych, zagęszczony drobnoziarnisty grunt nawilżony może być użyty do budowy takich zbiorników bez obawy powstania przecieków.

 

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Skały saliczne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Skały saliczne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Skały saliczne zdjęcie nr 8 Skały saliczne zdjęcie nr 9 Skały saliczne zdjęcie nr 10
Skały saliczne zdjęcie nr 11
Skały saliczne zdjęcie nr 12 Skały saliczne zdjęcie nr 13 Skały saliczne zdjęcie nr 14
Skały saliczne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Skały saliczne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Skały saliczne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami