Blog

Utrzymanie barier ochronnych zdjęcie nr 2
02.06.2021

Makrocząsteczka celulozy

W artykule znajdziesz:

Makrocząsteczka celulozy

Utrzymanie barier ochronnych zdjęcie nr 3
Makrocząsteczka celulozy

Makrocząsteczka celulozy przedstawia łańcuch zbudowany z dużej liczby reszt glikozowych powiązanych głównymi wartościowościami (mostkami tlenowymi); długość jednej reszty glikozowej wynosi 5,13 A, długość celobiozy 10,3 A. Analiza rentgenograficzna wykazała, że makrocząsteczka celulozy zbudowana jest z regularnie powtarzających się komórek elementarnych długości 10,3 A (program uprawnienia budowlane na komputer). Przyjmuje się więc, że celobioza jest powtarzającym się elementem budowy łańcucha celulozowego, a reszta glikozowa jest jednostką podstawową, czyli merem tego polimeru liniowego. Graficzne przedstawienie schematu budowy cząsteczki celulozy.

Model komórki elementarnej celulozy ma kształt słupa rombowego o wymiarach podanych na rysunku; środkowy łańcuch komórki elementarnej przesunięty jest względem czterech pozostałych łańcuchów o połowę pierścienia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Mianem a-celulozy określa się tę część celulozy, która w znormalizowanych warunkach nie rozpuszcza się pod działaniem 17,5% roztworu ługu sodowego NaOH. Natomiast £ i y-celuloza rozpuszczają się i przechodzą do roztworu, przy czym p -celuloza wytrąca się z powrotem po zadaniu kwasem, np. octowym, a y -celuloza pozostaje nadal w roztworze. Największą wartość techniczną posiada d-celuloza. Zależnie od wymagań technicznych, produkuje się masy celulozowe o zawartości 89 do 98% d-celulozy (uprawnienia budowlane).

Fizyczne i mechaniczne własności oraz techniczna wartość celulozy zależą od długości łańcuchów, czyli od stopnia polimeryzacji. Stopień polimeryzacji (n) celulozy leży w granicach 300 do 10 000 (błonnik). Celuloza wyodrębniona z bawełny ma stopień polimeryzacji około 3000, holo- celuloza około 2000, masy celulozowe 900 do 1500, hemicelulozy (poliozy drzewne) 150 do 200. Własności mechaniczne, a więc wytrzymałość masy celulozowej, zwiększają się wydatnie w miarę wzrastania stopnia polimeryzacji do 700; powyżej tej wartości własności mechaniczne masy celulozowej wzrastają tylko nieznacznie. Masa celulozowa o stopniu polimeryzacji niższym niż 200 nie nadaje się do produkowania materiałów włóknistych.

Bardzo stare papiery i stare materiały celulozowe pochodzące z wykopalisk mają na skutek depolimeryzacji krótkie łańcuchy, o stopniu polimeryzacji niższym od 200. Dlatego też mają one małą trwałość i łatwo rozpadają się w proch (program egzamin ustny).
Średni stopień polimeryzacji (3-celulozy jest niższy od 150, T-celulozy od 10.

Optyczne własności celulozy

Jednym z dowodów krystalicznej struktury makrocząsteczki celulozy jest jej optyczna anizotropia, wyrażająca się dwójłomnością optyczną. Zdolność załamywania światła mierzy się podobnie jak w mineralogii metodą immersyjną. Dwójłomność optyczna celulozy jest około 8 razy większa niż kwarcu lub gipsu.
Koloidowo-chemiczne własności celulozy (opinie o programie).

Celulozę zalicza się do koloidów naturalnych wielkocząsteczkowych, zwanych eukoloidami, których cechą charakterystyczną jest dawanie, niezależnie od rodzaju rozpuszczalnika, roztworów koloidowych. Każda cząsteczka eukoloidu posiada wymiary cząstek o rozproszeniu koloidowym. Również wszystkie pochodne eukoloidów, jeśli nie uległy podczas przemiany depolimeryzacji, dają wyłącznie roztwory koloidowe (segregator aktów prawnych).
W przeciwieństwie do celulozy - hemicelulozy, zależnie od stopnia polimeryzacji, należą do eukoloidów i hemikoloidów. Z hemikoloidów można otrzymać pochodne tworzące tylko rzeczywiste roztwory. Własności te wykorzystuje się przy oddzielaniu hemiceluloz od celulozy.

W tkankach roślinnych wskutek obecności ligniny zdolność załamywania światła jest zniekształcona i występuje w stłumionej formie.
Roztwory pochodnych celulozy oraz produktów jej depolimeryzacji skręcają płaszczyznę światła spolaryzowanego (promocja 3 w 1).

Nie można tej własności określić dla czystej celulozy, gdyż brak specyficznego rozpuszczalnika celulozy, wskutek czego nie można badać własności optycznych jej roztworów. Pod wpływem światła o długości fali poniżej 3000 A włókna celulozowe fluoryzują (np. papier, jedwab wiskozowy lub octanowy).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Utrzymanie barier ochronnych zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Utrzymanie barier ochronnych zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Utrzymanie barier ochronnych zdjęcie nr 8 Utrzymanie barier ochronnych zdjęcie nr 9 Utrzymanie barier ochronnych zdjęcie nr 10
Utrzymanie barier ochronnych zdjęcie nr 11
Utrzymanie barier ochronnych zdjęcie nr 12 Utrzymanie barier ochronnych zdjęcie nr 13 Utrzymanie barier ochronnych zdjęcie nr 14
Utrzymanie barier ochronnych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Utrzymanie barier ochronnych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Utrzymanie barier ochronnych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami