Blog
Maksymalna żelazistość
W artykule znajdziesz:
Maksymalna żelazistość
Maksymalna żelazistość obserwowana w Wiśle pod Warszawą dochodziła wyjątkowo podczas wielkich przyborów letnich do 7,6 mg/1. Żelazistość w rzekach zwiększa się podczas przyborów wody, natomiast twardość podczas przyborów spada.
Temperatura wód powierzchniowych w Polsce jest zmienna w dosyć szerokich granicach, zależnie od pory roku, i waha się od 0°C w zimie do -f-20°C w lecie (program uprawnienia budowlane na komputer). Przy czerpaniu wód powierzchniowych ze zbiorników wody stojącej lub o małym przepływie, b) ze względu na zanieczyszczenia związkami organicznymi oraz c) ze względu na zmienną w dosyć szerokich granicach temperaturę.
Charakterystyczną cechą dla zasobów wodnych w Polsce jest przewaga ilości stojących do dyspozycji.
Otrzymujemy w Polsce temperatury wody zmienne w węższych granicach, a mianowicie od + 5 do-14°C. Wody powierzchniowe ogólnie nadają się bardziej do użytku przemysłowego niż do spożycia: a) ze względu na swoją mniejszą twardość i mniejszą wód powierzchniowych nad ilością wód gruntowych, szczególnie gdy wody powierzchniowe czerpiemy z większych rzek. Często celowe jest ujęcie wody powierzchniowej pośrednio za pomocą studni wierconych w pewnej odległości od brzegu rzeki. Odległość ta nie powinna być mniejsza niż 50 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wody gruntowe
Wody gruntowe przy izolacji ich od powierzchni ziemi warstwą filtracyjną o dostatecznej grubości zwykle nie wykazują zanieczyszczeń organicznych i bakteriologicznych pochodzących z powierzchni ziemi. Natomiast mają one styczność w ziemi z pokładami mineralnymi jak: skały wapienne, rudy żelazne, złoża soli itp., stąd też w wodach tych przeważają zanieczyszczenia mineralne.
Temperatura wód gruntowych zależy oczywiście od temperatury samego gruntu. Wobec stosunkowo niewielkiej przewodności cieplnej ziemi (od 1 do 2,5 kcal/m h°C) i stosunkowo dość dużej pojemności cieplnej ziemi (ciepło właściwe ziemi wynosi od 0,2 do 0,5 kcal/kg °C) - zmiany temperatury zewnętrznej, temperatury powierzchni ziemi, przenoszą się w głąb ziemi dosyć powolnie (z szybkością ok. 2 m na miesiąc) i na niewielką głębokość - najgłębiej do 25-30 m od powierzchni ziemi (uprawnienia budowlane). Na głębokości 25-30 m pod powierzchnią ziemi temperatura gruntu jest stała przez cały rok i równa średniej rocznej temperaturze ziemi na powierzchni. Średnia roczna temperatura ziemi na powierzchni, wobec tego że ziemia odbiera promieniowanie cieplne słońca o wiele intensywniej niż powietrze, jest zwykle o ok. 1,5°C wyższa od średniej rocznej temperatury powietrza w danej miejscowości (program egzamin ustny).
Na przykład w Polsce wieloletnia średnia roczna temperatura powietrza wynosi ok. tsp = 8°C (obserwacje pięćdziesięcioletnie od r. 1881 do r. 1930), zaś średnia roczna temperatura powierzchni ziemi wynosi ok. +9,5°C.
Należy stwierdzić, że ilości wody gruntowej, jakie możemy uzyskać, są zawsze dużo mniejsze od ilości wody, jakie możemy uzyskać z wód powierzchniowych (opinie o programie).
W Polsce na przykład średnia w stosunku rocznym ilość wody, jaką możemy uzyskać z jednej studni rurowej o średnicy rury wiertniczej 300 mm wynosi przeciętnie (przy grubości warstwy wodonośnej powyżej 20-30 m) od 10 do 40 m3/godz, przy zachowaniu warunku, iż odległość tej studni od studzien sąsiednich nie będzie mniejsza od 200 do 300 m. Daje to od 1 do 10 m3 wody gruntowej z powierzchni 1 ha obsługującej studnie (segregator aktów prawnych).
Wody pochodzące w Polsce z otworów w czwartorzędzie są na ogół dobrej jakości pod względem wymagań higieny, pod względem chemicznym zaś są średnio twarde (10 do 15°n) i średnio żelaziste (1-3 mg Fe/1).
Podano mapę zastoisk wody gruntowej w Polsce w czwartorzędzie. W trzeciorzędzie wody artezyjskie niecki mazowieckiej są mało twarde (7 do 12°n twardości) i średnio żelaziste (zawartość żelaza od 3 do 6 mg w litrze wody). Jakość wody pod względem higienicznym - dobra (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32