Blog

Instalacje gazowe - to warto wiedzieć zdjęcie nr 2
11.02.2020

Marblit uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Marblit uprawnienia budowlane

Instalacje gazowe - to warto wiedzieć zdjęcie nr 3
Marblit uprawnienia budowlane

Marblit jest to szkło płaskie, walcowane, barwione w masie, nieprzezroczyste (program uprawnienia budowlane na komputer). Powierzchnia zewnętrzna nieszlifowana pokryta jest tzw. politurą ogniową, powierzchnia wewnętrzna zaś jest rowkowana w celu zapewnienia przyczepności do podłoża.

Wymiary: płytki ścienne grubości 6 ± 1 mm, format 15 X 15 i 15 X X 7,5 cm; płyty grubości 6 ± 1 mm, format a X b, gdzie a = 30 do 120 cm, b = 30 do 180 cm w wymiarach dowolnych.
Barwa: marblit produkuje się w kolorach białym, czarnym, seledynowym, niebieskim, różowym i fioletowym.
Ciężar: ok. 15 kG/m2.
Zastosowanie: marblit stosuje się jako materiał okładzinowy o dużych walorach dekoracyjnych w szpitalach, kuchniach, pomieszczeniach produkcyjnych przemysłu spożywczego itp.
Wymagania techniczne i warunki odbioru podano w PN-57/B-13055 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przejrzyste szkło, barwione w masie szklanej lub barwione zewnętrznie przez powlekanie (obciąganie), nosi nazwę szkła kolorowego. Jest ono produkowane w następujących kolorach: czerwonym, żółtym, zielonym, niebieskim, opalowobiałym. W zależności od przezroczystości rozróżniamy szkła mało przezroczyste (tzw. kolor ciemny) i szkła dostatecznie przezroczyste (tzw. kolor jasny). Ponieważ szkło jest dmuchane, więc grubość płyt jest nierównomierna, co również wpływa na wymiary. Praktycznie wycina się płyty o szerokości od 24 do 80 cm i długości od 80 do 100 cm.
Szkło przejrzyste barwne używane jest do celów dekoracyjnych oraz w kolejnictwie, lotnictwie i ruchu drogowym do przyrządów sygnalizacyjnych (uprawnienia budowlane).
Szkło budowlane prasowane (kształtki)
Przemysł krajowy produkuje kształtki ścienne, sufitowe, stropowe, posadzkowe i dachowe w następującym asortymencie:
- cegły szklane pełne i puste,
- luksfery,
- kształtki sufitowe,
- kształtki stropowe - rotality i kwadrality,
- kształtki posadzkowe,
- płytki podokiennikowe,
- dachówki szklane.

Cegły szklane

Cegły szklane są to elementy budowlane prasowane ze szkła bezbarwnego, o kształcie prostopadłościennym (program egzamin ustny). Używa się je jako materiał wypełniający, stwarzający możliwość przepuszczania światła, a jednocześnie przegrody wzrokowej.
Płyty faliste zbrojone
Płyty faliste zbrojone produkowane są o wymiarach: szerokość 92 crr długość 125 cm, grubość 6-f-8 mm, ciężar 1 m2 ok. 24 kG. Wtopiona siatka ma oczka kwadratowe.
Wytrzymałość na zginanie w kierunku podłużnym jest 5-krotnie większa niż wytrzymałość płyty o tej samej grubości.
Zastosowanie: do dachów i świetlików, niekiedy jako przegrody w ścianach, balustradach, balkonach (opinie o programie).
Szkło i wyroby szklane o przeznaczeniu specjalnym

Zalety szkła i gwałtowny rozwój metod technologicznych jego produkcji przyczyniają się do powstania nowych odmian materiałów stosowanych w budownictwie, wykorzystujących jego własności, a niekiedy zmieniających jego podstawowe cechy.
Tak więc powstają nowe odmiany szkieł, tzw. bezpiecznych (wielowarstwowych), hartowanych, termicznych, akustycznych (szczelinowe kopertowe), diatermicznych i zatrzymujących promienie grzejne oraz izolacyjnych, jak szkło piankowe, wata szklana, przędza szklana itd.
Ostatnio zaczęto stosować w budownictwie rury szklane jako przewody instalacyjne (segregator aktów prawnych). Stosuje się również włókno szklane do zbrojenia materiałów z tworzyw sztucznych, a nawet betonu. Osobną grupę tworzą szkła tzw. organiczne, które są tworzywem sztucznym.
Szkło bezpieczne - szkło płaskie hartowane.

Szkłem bezpiecznym nazywamy takie szkło, które w razie stłuczenia nic kaleczy odłamkami.

Rozróżnia się następujące rodzaje szkieł bezpiecznych:
a) szkło zbrojone z wtopioną wewnątrz siatką z drutu żarzonego na biało,
b) szkło wielowarstwowe otrzymane przez sklejenie dwóch lub więcej warstw (Triplex),
c) szkło hartowane (stosowane również w pojazdach mechanicznych).

Szkło płaskie hartowane jest uszlachetnionym szkłem ciągnionym lub lustrzanym polerowanym. Technologia procesu hartowania polega na ponownym rozgrzaniu płyt i ich bardzo szybkim studzeniu, przez co produkt staje się wytrzymalszy i pozbawiony wewnętrznych naprężeń. Hartowane może być zarówno szkło płaskie polerowane (HP), jak i niepolerowane (HN). Rozróżnia się dwa gatunki 1 i II szkła niepolerowanego. o grubości 4,5 ± 0,5 mm 5 ± 0,5 mm lub 6 ± 0.5 mm. Różnice grubości jednej płyty nic powinny przekraczać 0,4 mm. Z reguły szkło hartowane powinno być bezbarwne, ale dopuszcza sir; lekki odcień zielonkawy, niebieskawy lub słomkowożółty (promocja 3 w 1).

Poza tym powierzchnia odłamków stłuczonego szkła nie powinna przekraczać 100 m2. Odłamki powinny mieć kształt nieforemnego wielokąta, a odłamki o kształcie igieł są niedopuszczalne. Przepuszczalność światła nie mniejsza niż 85%. Warunki techniczne badań oraz transport i przechowywanie omówiono w PN-54/B-13056.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Instalacje gazowe - to warto wiedzieć zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Instalacje gazowe - to warto wiedzieć zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Instalacje gazowe - to warto wiedzieć zdjęcie nr 8 Instalacje gazowe - to warto wiedzieć zdjęcie nr 9 Instalacje gazowe - to warto wiedzieć zdjęcie nr 10
Instalacje gazowe - to warto wiedzieć zdjęcie nr 11
Instalacje gazowe - to warto wiedzieć zdjęcie nr 12 Instalacje gazowe - to warto wiedzieć zdjęcie nr 13 Instalacje gazowe - to warto wiedzieć zdjęcie nr 14
Instalacje gazowe - to warto wiedzieć zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Instalacje gazowe - to warto wiedzieć zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Instalacje gazowe - to warto wiedzieć zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami