Blog
Masa badanego elementu
W artykule znajdziesz:
Masa badanego elementu
W razie trudności przy określaniu masy sprowadzonej badanego elementu, która np. dla belki wynosi: mSpr = rr mb, można zastosować dwukrotny pomiar częstości ni i n2 przy obciążeniu udarowym podczas spadania dwóch różnych ciężarów o masach ml i mz. Badanymi elementami były płyty ścienne wielokanałowe z gipsu typu M-2/g, służące do wykonywania ścianek działowych. Wymiary pojedynczego elementu 2,55×0,60×0,07 m (program uprawnienia budowlane na komputer).
Bloki były wykonane z czystego zaczynu gipsowego o ciężarze 75 kG/szt. Badania miały określić odporność elementów ściennych na poziome obciążenie udarowe oraz twardość zewnętrznej powierzchni ścianki oraz miały odtworzyć obciążenia dynamiczne zmienne, jakie występują przy normalnym użytkowaniu pomieszczeń (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zakres badań obejmuje pewien fragment konstrukcji wybrany dla dokonania próbnych obciążeń kontrolnych. Na przykład w przypadku próbnego obciążenia płyty, żeber i podciągu stropu przemysłowego którejś kondygnacji należy wybrać taki podciąg, który najbardziej odtwarzałby pracę wszystkich pozostałych powtarzających się podciągów.
Obciążenie można przeprowadzać najwcześniej w 6 tygodni od terminu rozdeskowania określonego w normie PN-63/B-06250. W przypadku konstrukcji prefabrykowanej termin badań uzależniony jest od terminu ukończenia twardnienia betonu uzupełniającego. W miejscach ustalonych na schemacie rozmieszczenia aparatury pomiarowej powinny być na rusztowaniu przybite poziome półki dla ustawienia czujników. Czujniki można również przykręcić do drewnianych półek za pomocą uchwytów, iglicę natomiast połączyć z drutem (lub prętem) przymocowanym do badanej konstrukcji i naciągniętym za pomocą obciążnika (uprawnienia budowlane). Przy pomiarach ugięć płyty między żebrami badanej konstrukcji można czujniki ustawić na półkach przymocowanych bezpośrednio do żeber za pomocą stalowej belki.
Obciążenia poziomych powierzchni
Przy pomiarach ugięć w punktach wysoko usytuowanych w stosunku do poziomu terenu (np. balkony) zamiast stawiania rusztowań pod aparaturę, można czujniki bezpośrednio przymocować do konstrukcji (program egzamin ustny). W tym przypadku zastosowany czujnik powinien zamiast iglicy posiadać bęben, na który jest nawinięty drut z odciążnikiem; drugi koniec drutu umocowany jest w terenie.
W przypadku, gdy są spodziewane znaczne ugięcia (np. badanie dźwigarów żelbetowych o znacznych rozpiętościach lub badanie słupów wiotkich, masztów na obciążenie skupione w położeniu poziomym itp.) można zastosować niwelację lub poziomnice. W tym celu jedną rurkę szklaną poziomnicy przymocowujemy do badanej konstrukcji, a drugą do stałej podpory. Ugięcie konstrukcji wykaże różnica poziomów. Do pomiarów wychyleń pionowych (badanie wysokich wież, kominów, ramownic itp.) od działania sił poziomych stosuje się teodolit (opinie o programie).
Pomiar naprężeń w elementach konstrukcji można prowadzić za pomocą tensometru nasadowego po uprzednim naklejeniu kapsli metalowych wg ostrzy bazy. Badanie należy przeprowadzać w dzień pogodny, unikając w ten sposób szkodliwego wpływu opadów atmosferycznych, wiatru i wahań temperatury. Przed przystąpieniem do obciążania trzeba czasami wykonać na obciążonej powierzchni urządzenia pomocnicze do utrzymania balastu w stanie równowagi; dotyczy to zwłaszcza balastu z materiałów sypkich.
Tak np. na dachu łukowym należy dla balastu piaskowego przygotować skrzynie z desek bez dna, ograniczające pionowymi ściankami bryłę balastu i zaopatrzone w przegródki zapobiegające zsuwaniu się piasku po stromych powierzchniach (segregator aktów prawnych). W przypadku obciążenia poziomych powierzchni takie skrzynie są zbędne. Przed rozpoczęciem obciążenia piaskiem lub żwirem należy w dniu, w którym rozpoczyna się badanie sprawdzić ich ciężar objętościowy, w celu uwzględnienia wpływu zmiennej wilgotności na ciężar własny balastu.
Najpraktyczniejszym rodzajem balastu do obciążeń próbnych znacznych powierzchni konstrukcji jest woda nalewana do odpowiednich zbiorników. W Rosji stosowano do tego celu worki gumowe lub z płótna gumowego. Można też przy stosowaniu balastu wodnego posługiwać się szczelnymi skrzyniami (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32