Blog

Proces osiadania fundamentów zdjęcie nr 2
05.02.2020

Badania wodoszczelności uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Badania wodoszczelności uprawnienia budowlane

Proces osiadania fundamentów zdjęcie nr 3
Badania wodoszczelności uprawnienia budowlane

Badania wodoszczelności w laboratoriach wykonuje się poddając próbkę zaprawy lub betonu ciśnieniu wody w specjalnym urządzeniu (program uprawnienia budowlane na komputer). 

Próbka okrągła jest umocowana w uchwytach, z których górny w postaci klosza połączony jest z pompą tłoczącą wodę, a dolny ma otwór okrągły, pod który podstawia się naczynie do zbierania przeciekającej wody. Pomiędzy próbką i uchwytami są uszczelnienia z krążków gumowych. Badając próbki ze środkami wodochronnymi oraz próbki bez nich można porównać skuteczność tych środków przy różnych ciśnieniach.

Doraźną próbę w celu zorientowania się w skuteczności środków wodochron- nych można przeprowadzić, wykonując z różnych zapraw (czystych i z domieszkami) płaskie miseczki o jednakowej grubości i po ich stwardnieniu obserwując porównawczo przenikanie wody. Wapno gaszone, dodane do zaprawy w ilości lO-f-15% w stosunku do ciężaru cementu, zwiększa w pewnym stopniu wodoszczelność nie obniżając przy tym (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zaprawy z dodatkiem wywaru poalkoholowego z ługów siarczynowych. Ługi te stanowią uciążliwy odpad przy produkcji celulozy metodą siarczynową.

Po przefermentowaniu zawartego w nich cukru na alkohol pozostały wywar zagęszcza się do około 50% zawartości suchej substancji, składającej się głównie z kwasów ligninosulfonowych i ich soli. Wywar ten dodaje się w ilości odpowiadającej 0,3% suchej substancji w stosunku wagowym do cementu. Dodatek ten wpływa na uplastycznienie zapraw, co pozwala zmniejszyć ilość wody zarobowej i podwyższyć szczelność zaprawy.
Zaprawy zawierające gotowe preparaty uszczelniające. Istnieje w handlu szereg środków, które w rozmaity sposób uszczelniają zaprawy (uprawnienia budowlane). Do najstarszych z nich należą środki oparte na mydle sodowym (zwykłym), potasowym (szarym) lub na mydłach wapniowych, glinowych i magnezowych.

Środki oparte na mydle sodowym

Środki te jednak, jako mało skuteczne, są obecnie rzadko stosowane. Ze stosowanych obecnie w Polsce środków uszczelniających należy wymienić:
„Plastibet PiS” - preparat oparty na solach kwasów ligninosul- fonowych, pochodzących z przeróbki wspomnianych ługów siarczynowych (program egzamin ustny).
„Plastibet P” - szarobrązowy proszek, działa uplastyczniająco na zaprawę, pozwala więc znacznie obniżyć ilość wody zarobowej, co z kolei wpływa na zmniejszenie ilości porów. Stosuje się go w ilości 0,3% w stosunku wagowym do cementu.
„Plastibet S” - również w postaci proszku, oprócz tego, że uplastycznia, to jednocześnie uszczelnia zaprawy i betony dzięki zawartości aktywnej krzemionki i innych wypełniaczy. Stosuje się go w ilości 4% w stosunku wagowym do cementu.

Preparaty te dodaje się do wody zarobowej.
„Murosan” - biały proszek, zawiera fluorki i krzemiany glinu oraz sodu, stosuje się go w ilości 1,6 kg na 100 kg cementu mieszając na sucho (opinie o programie).
„Hermes” - środek oparty na związkach glinu (głównie Al(OH)3) w połączeniu z chlorkiem wapniowym i środkami wypełniającymi (glinki). Jest to bezwonna szara pasta. Stosuje się go w ilości 10% w stosunku do cementu. „Hermes” należy najpierw rozrobić z częścią wody zarobowej a następnie dodaje do zaprawy i starannie miesza.

Znane dawniej środki uszczelniające, głównie pochodzenia zagranicznego, jak „Sica”, „Barra”, „Tricosal”, „Cerezyt” i inne, nie są obecnie w Polsce stosowane.
Oprócz powyższych środków stosowane są za granicą preparaty napowietrzające, np. wyrabiane w USA „Vinsol” i „Darex”, szwajcarski „Plas-tocrete” i inne (segregator aktów prawnych).
Działanie tych środków polega na wprowadzeniu niewielkich ilości powietrza (2-5%) w postaci kulistych zamkniętych porów do zapraw lub betonów, dzięki czemu stają się one bardziej urabialne, a wobec zamkniętej struktury porów również bardziej szczelne i odporne na wpływy atmosferyczne i korozję.

W Polsce podobny środek pod nazwą „Acrobet” opracowano na Politechnice Krakowskiej pod kierunkiem prof. W. Muszyńskiego (promocja 3 w 1). W dotychczasowych próbach dał on bardzo zachęcające wyniki. O znaczeniu środków uszlachetniających (plastyfikujących, uszczelniających, napowietrzających itp.) może świadczyć fakt, że w innych krajach o wysokiej kulturze technicznej około 80% zapraw i betonów jest wykonywane przy ich użyciu. Odnosi się to zwłaszcza do budowy dróg, budowli wodnych i przemysłowych.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Proces osiadania fundamentów zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Proces osiadania fundamentów zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Proces osiadania fundamentów zdjęcie nr 8 Proces osiadania fundamentów zdjęcie nr 9 Proces osiadania fundamentów zdjęcie nr 10
Proces osiadania fundamentów zdjęcie nr 11
Proces osiadania fundamentów zdjęcie nr 12 Proces osiadania fundamentów zdjęcie nr 13 Proces osiadania fundamentów zdjęcie nr 14
Proces osiadania fundamentów zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Proces osiadania fundamentów zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Proces osiadania fundamentów zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami