Blog

Oświetlenie dekoracyjne zdjęcie nr 2
15.05.2021

Mastyks asfaltowy

W artykule znajdziesz:

Mastyks asfaltowy

Oświetlenie dekoracyjne zdjęcie nr 3
Mastyks asfaltowy

Mastyks asfaltowy znajduje niekiedy zastosowanie przy produkcji mas asfaltowych. Przygotowuje się go z proszku asfaltowego z dodatkiem asfaltu naturalnego i ponaftowego. Uzyskana masa zawiera powyżej 13% asfaltu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Podział lepiszcz smołowych’ i ich przydatność w technice budowlanej. Smoła powęglowa stanowi produkt suchej destylacji węgla kamiennego w gazowniach i koksowniach.

Rozróżniamy dwa rodzaje smół powęglowych: smoły destylowane - otrzymywane ze smół surowych przez oddestylowanie wody i składników łatwo lotnych (benzen, ksylen, toluen) oraz smoły preparowane - otrzymywane przez rozpuszczanie paku w olejach smołowych wysokowrzących (oleje antracenowe). Smoły powęglowe znajdują zastosowanie w budownictwie do produkcji materiałów izolacyjnych (papa smołowa, lepiki). Smoły powęglowe ustępują asfaltom pod względem własności, a zwłaszcza odporności na starzenie się (kruszenie) pod wpływem czynników atmosferycznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Poza tym znane i stosowane są smoły otrzymywane z suchej destylacji drewna, torfu, węgla brunatnego oraz smoły wytlewne.
Pak posmołowy - produkt twardy w normalnej temperaturze - uzyskuje się z destylacji smoły powęglowej. Stosowany jest do produkcji smół preparowanych, lepików oraz mas impregnacyjnych izolacyjnych.

Prócz wymienionych postaci w technice budowlanej stosuje się jeszcze asfalty i smoły w postaci upłynnionej za pomocą rozpuszczalników łatwolotnych (benzen, benzyna, solwentnafta) oraz emulsje asfaltowe i smołowe (rzadziej) będące zawiesiną asfaltu lub smoły w wodzie w obecności emulgatorów (mydeł żywicznych). Sztuczne materiały kamienne produkowane:
przy użyciu wapna powietrznego: cegła krzemowo-wapienna (silikatowa) i płyty krzemowo-wapienne wykładzinowe oraz elementy budowlane;
przy użyciu spoiwa gipsowego: płyty gipsowe do wykładania wnętrz (suche tynki, bloki i płyty do ścian działowych);
przy użyciu spoiwa magnezjowego: fibrolit, ksylolit - masy te używane są do podłóg, wykładzin, płyt posadzkowych i wykładzinowych;
przy użyciu cementu portlandzkiego oraz spoiw hydraulicznych mieszanych: betony i żelbety ciężkie konstrukcyjne, wyroby betonowe i elementy budowlane o różnym ciężarze objętościowym do lekkich betonów porowatych (płyty, bloki, cegły i elementy) (uprawnienia budowlane).

Materiały kamienne

Sztuczne materiały kamienne produkowane przy użyciu lepiszcz asfaltowych i smołowych:
masy mineralno-asfaltowe i smołowe (makadamowe, betonowe) stosowane w budownictwie na gorąco lub na zimno, do układania podłóg, tarasów i dachów, budowy dróg wewnątrzzakładowych oraz do wyrobu elementów w postaci płyt, bloków, rur i wyrobów specjalnych (program egzamin ustny).

Charakterystyka wyrobów krzemowo-wapiennych. Do wyrobów krzemowo-wapiennych zaliczamy cegły, płyty i bloki budowlane, produkowane z piasku kwarcowego (92 do 94% Si02) i wapna mielonego niegaszonego lub wapna suchogaszonego (6 do 8% CaO) jako zasadniczych składników. Masę piaskowo-wapienną po dokładnym wymieszaniu pozostawia się w zbiornikach do całkowitego zgaszenia cząstek wapna oraz uzyskania jednorodnych własności. Następnie masę prasuje się w formach nadając jej kształt cegieł, bloków lub płyt. Po uformowaniu wyroby poddaje się działaniu pary w kotłach autoklawach pod ciśnieniem 7-8 atn (temperatura ok. 175°C) (opinie o programie). Autoklawizacja powoduje szybki przebieg reakcji twardnienia polegający na tworzeniu się uwodnionego krzemianu jednowapniowego nadającego wytrzymałość wyrobom.

Po wyjściu z autoklawu wyroby piaskowo-wapienne mogą być po kilku dniach składowania użyte na budowie. Z czasem ulegają one dalszemu twardnieniu wskutek wiązania C02 (z powietrza) i tworzenia się dodatkowo węglanu wapnia (CaCO:l), oprócz utworzonego już uwodnionego krzemianu wapnia, jak w zaprawie murowej wapienno-piaskowej (segregator aktów prawnych). Wytrzymałość cegieł wapienno- piaskowych waha się w granicach od 75 do 180, a nawet 200 kG/cm2; nasiąkliwość może wynosić do 20% wagowo (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Oświetlenie dekoracyjne zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Oświetlenie dekoracyjne zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Oświetlenie dekoracyjne zdjęcie nr 8 Oświetlenie dekoracyjne zdjęcie nr 9 Oświetlenie dekoracyjne zdjęcie nr 10
Oświetlenie dekoracyjne zdjęcie nr 11
Oświetlenie dekoracyjne zdjęcie nr 12 Oświetlenie dekoracyjne zdjęcie nr 13 Oświetlenie dekoracyjne zdjęcie nr 14
Oświetlenie dekoracyjne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Oświetlenie dekoracyjne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Oświetlenie dekoracyjne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami