Blog

22.11.2021

Materiał rzeźbiarski

W artykule znajdziesz:

Materiał rzeźbiarski

Materiał rzeźbiarski

Jednym z najpospolitszych minerałów jest kalcyt, będący węglanem wapnia CaC03. Krystalizuje on w układzie trygonalnym i odznacza się wyjątkowym bogactwem postaci. Niski stopień twardości kalcytu (3 w skali Mohsa) ogranicza jego zastosowanie w zdobnictwie przeważnie do odmian drobnokrystalicznych i włóknistych, dających się łatwo polerować. Kalcyt jest głównym składnikiem skał wapiennych i powstałych z nich wskutek przeobrażenia marmurów (program uprawnienia budowlane na komputer).

Od starożytności marmury uważane są za najlepszy materiał rzeźbiarski i dekoracyjny. Do najbardziej znanych należą: śnieżnobiały marmur z Carrary we Włoszech oraz marmury greckie, np. z wyspy Paros, z których wykonano wiele słynnych rzeźb. W Polsce marmury występują na Dolnym Śląsku w Wojcieszowie, Stroniu Śląskim, Sławniowicach. Eksploatowane są od kilku wieków jako materiał rzeźbiarski, do celów architektonicznych, na wykładziny reprezentacyjnych gmachów oraz do wyrobu pamiątek itp.
Włókniste odmiany kalcytu, o barwie białej, czerwonawej, niekiedy także zielonawej, są używane do wyrobu paciorków i naszyjników (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Odznaczają- się pięknym jedwabistym połyskiem; nieraz nazywane są spatem jedwabistym. Nazwę tę nadaje się czasem także włóknistym odmianom gipsu, których odróżnienie nie jest trudne: gips ma bowiem wyraźnie niższą twardość (można go zarysować paznokciem). Kropla rozcieńczonego kwasu solnego lub octowego rozpuszcza kalcyt, co powoduje zjawisko burzenia się, spowodowane pękaniem pojawiających się na powierzchni minerału banieczek wydzielającego się gazowego dwutlenku węgla C02 (uprawnienia budowlane).

Drobnokrystaliczne kalcyty, występujące zwłaszcza w szczelinach wapieni, odznaczają się często budową wstęgową i różno- barwnością, dzięki czemu są często używane do celów dekoracyjnych, zwłaszcza że dobrze dają się polerować. Nazywane są one nieraz pseudomarmurami, onyksami marmurowymi lub onyksami meksykańskimi. Należy przy tym pamiętać, że właściwa nazwa onyks odnosi się do odmian chalcedonu (program egzamin ustny).

Różne kamienie szlachetne

Drobnokrystaliczne, naśladujące marmury kalcyty o różnej barwie i często o budowie wstęgowej są cenionym materiałem dekoracyjnym. W Polsce takie rozmaicie zabarwione wapienie krystaliczne, często nazywane marmurami, eksploatowane są w województwie kieleckim.
Rombową, znacznie rzadszą, modyfikacją węglanu wapnia jest aragonit (opinie o programie).
Głównym źródłem otrzymywania cyny jest występujący zwykle w postaci nieprzezroczystej dwutlenek cyny Sn02, zwany kasyterytem.

Nieraz zdarzają się jednak kryształy lub ich otoczaki przezroczyste, o wielkości nadającej się do szlifowania. Dzięki wysokiemu współczynnikowi załamania światła i połyskowi diamentowemu, a także dosyć dużej twardości (6-7 w skali Mohsa), kasyteryt stanowi poszukiwany, chociaż niezbyt często używany kamień. Występuje w Australii, Boliwii, Meksyku, Afryce Południowej i Komwalii (segregator aktów prawnych).
Bardzo interesującym minerałem ze względu na silny pleochroizm jest kordieryt. Jest to krzemian magnezu i glinu, tworzący rombowe kryształy o różnych odcieniach barwy niebieskiej. Kordieryt ma twardość 7-7,5 w skali Mohsa. Występuje w skałach metamorficznych, nieraz nawet może stanowić istotny ich składnik, np. w gnejsach kordierytowych. Do celów jubilerskich nadają się okazy przezroczyste o pięknej barwie niebieskiej i dostatecznej do oszlifowania wielkości. Najpiękniejsze okazy pochodzą z Cejlonu, gdzie spotykane są w żwirach zawierających różne kamienie szlachetne. Z wyglądu przypominają szafiry; niekiedy są nazywane szafirami roodnymi (saphir d’eau). Kordieryty występują także w Brazylii, Birmie, na Madagaskarze, w Indiach, w Norwegii, Finlandii i Ameryce Północnej (Dakota). W Polsce spotykane są na Dolnym Śląsku (promocja 3 w 1).

Jest to borokrzemian glinu i magnezu znaleziony w zachodniej Grenlandii. Później odkryty został na Madagaskarze, gdzie występuje w postaci dużych przezroczystych kryształów rombowych barwy jasnozielonej. Występuje także na Cejlonie, w Kanadzie i Afryce Południowej. Twardość jego wynosi 6,5-7 w skali Mohsa. Odznacza się wyraźnym pleochroizmem.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami