Blog

Kiedy praktyka zawodowa będzie uznana? zdjęcie nr 2
27.03.2020

Materiały do rusztowań stalowych

W artykule znajdziesz:

Materiały do rusztowań stalowych

Kiedy praktyka zawodowa będzie uznana? zdjęcie nr 3
Materiały do rusztowań stalowych

Do montażu rurowych rusztowań budowlanych stosuje się rury stalowe czarne odpowiadające normie PN-64/H-74200. o typowych długościach 1.8; 2.7; 3,6 i 5.4 m (program uprawnienia budowlane na komputer).
Średnica zewnętrzna wszystkich rur wynosi 48 mm. grubość ścianki 3.5 mm. ciężar 1 m rury ok. 3.85 kG.
Rozróżniamy dwa rodzaje rur:

1) rury zgrzewane (ze szwem);

2) rury ciągnione (bez szwu).

Elementy rurowe ciągnione (bez szwu) można stosować do wszystkich części konstrukcji,rusztowań (stojaki, podłużnice. poręcze, poprzecznice itp.).
Rury zgrzewne (ze szwem) można stosować tylko na stojaki do rusztowań nie przekraczających 20 m wysokości przy obciążeniu do 150 kG/m2 oraz do montażu dwu ostatnich poziomów w innych rusztowaniach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W celu ułatwienia szybkiego rozróżniania rur należy rury ciągnione (bez szwu) oznaczać w odległości 50 cm od każdego końca farbą olejną dwiema żółtymi obwódkami szerokości 5 cm. z odstępem 10 cm między nimi.
Rury nieznacznie uszkodzone można stosować tylko na poręcze zabezpieczające, umieszczane na wysokości 60 cm ponad pomostem roboczym. Prostowanie lub poprawianie rur jest niedopuszczalne. W celu łatwiejszego odróżnienia uszkodzonych rur należy znaczyć je na środku czerwoną obwódką szerokości 10 cm (uprawnienia budowlane).
Aby zabezpieczyć rury przed korozją, należy malować je lakierem asfaltowym z domieszką proszku karborundowego. stosowaną w celu zmniejszenia niebezpieczeństwa ślizgania się złączy.
Do łączenia rur. które są względem siebie prostopadłe, należy stosować złącza stalowe krzyżowe z nakrętką sześciokrotną lub kulistą. Do łączenia rur. które nie są do siebie prostopadłe, powinno się stosować złącza stalowe obrotowe z nakrętką sześciokątną lub kulistą. Przy współosiowym łączeniu rur należy stosować złącza stalowe wzdłużne z nakrętką sześciokątną lub kulistą.
Do oparcia dolnych części stojaków powinny być stosowane podstawki oporowe, złożone z płytki stalowej i przyspawanego do niej trzpienia (program egzamin ustny).
Na podkład drewniany, na którym opiera się konstrukcja rusztowania, należy stosować deski sosnowe impregnowane klasy nie niższej niż III. o wymiarach 180x 250x x 42 mm przy rusztowaniach niskich (do 20 m) oraz 190 x 250 x 50 mm - przy rusztowaniach wysokich (opinie o programie).

Pomosty robocze i zabezpieczające

Pomosty robocze i zabezpieczające powinny być wykonane z płyt złożonych z desek 38 mm nie szerszych niż 18 cm i z listew sosnowych impregnowanych kl. Ill do IV, zbitych gwoździami budowlanymi okrągłymi, których końce powinny być podwójnie zgięte i wbite w drewno. Wystające końce desek, którymi płyta opiera się na poprzeczniach rusztowania, nie powinny mieć sęków. Dopuszczalne jest wykonanie płyt z innych materiałów, lecz o wytrzymałości nie niższej niż drewna sosnowego. Na pomosty pionu komunikacyjnego należy stosować również płyty wyżej opisane.
Na bortnice (burty) pomostowe powinny być stosowane deski sosnowe impregnowane kl. IIJ-IV o grubości 24 mm, szerokości 18 cm i długości 4.40 m.
W pionie komunikacyjnym stosuje się do celów komunikacji drabiny z rur stalowych o średnicy 3/4 (19 mm) (segregator aktów prawnych).
Montaż rusztowania powinien być wykonywany zgodnie z BN-70/9082-07 i wykonania rusztowań drabinowych.
Wysokość rusztowań drabinowych nie powinna być większa niż:
- 14.5 m - przy użyciu pojedynczych drabin, niezależnie od ich liczby w rzędzie z zachowaniem rozstawu tężników,
- 14.5 m - przy użyciu pojedynczych drabin, ale przy zastosowaniu 3 i 4 cira w rzędzie,
- 19.0 m przy użyciu pojedynczych drabin z zastosowaniem 5-6 drabin w układ tężników,
- 21.0 m przy zastosowaniu podwójnych drabin w dolnej kondygnacji rusztowania (niezależnie od liczby drabin w rzędach); układ tężników,
- 25,5 m przy użyciu pojedynczych drabin z zastosowaniem 7 i więcej drab w rzędzie; układ tężników (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Kiedy praktyka zawodowa będzie uznana? zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Kiedy praktyka zawodowa będzie uznana? zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Kiedy praktyka zawodowa będzie uznana? zdjęcie nr 8 Kiedy praktyka zawodowa będzie uznana? zdjęcie nr 9 Kiedy praktyka zawodowa będzie uznana? zdjęcie nr 10
Kiedy praktyka zawodowa będzie uznana? zdjęcie nr 11
Kiedy praktyka zawodowa będzie uznana? zdjęcie nr 12 Kiedy praktyka zawodowa będzie uznana? zdjęcie nr 13 Kiedy praktyka zawodowa będzie uznana? zdjęcie nr 14
Kiedy praktyka zawodowa będzie uznana? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kiedy praktyka zawodowa będzie uznana? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kiedy praktyka zawodowa będzie uznana? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami