Blog
Materiały i wyroby
W artykule znajdziesz:
Przewidziano również opracowanie programów szkolenia i dokształcania zapewniającego podniesienie kwalifikacji pracowników zatrudnionych w projektowaniu i wykonawstwie budowlanym. Ten program działania jest jednym z wyników prac prowadzonych dla opracowania wniosków zapewniających realizację programu mieszkaniowego (program uprawnienia budowlane na komputer). Podaje on kompleksowo doraźne i długofalowe kierunki działania zapewniające niezbędną poprawę jakości budownictwa mieszkaniowego. Ze względu na to, że ostatnio około 60% dostarczanych dla budownictwa materiałów i wyrobów produkowana jest poza Resortem Budownictwa i PMB program działania dla poprawy jakości dotyczy więc wszystkich zainteresowanych resortów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Oznacza to w praktyce, że dla poprawy jakości budownictwa mieszkaniowego konieczne jest współdziałanie wszystkich zatrudnionych przy realizacji budownictwa mieszkaniowego. Uwzględniając poza tym, że jakość naszych mieszkań zależy również od warunków eksploatacji nie zapominajmy, że poprawa jakości zależy zatem nie tylko od budowlanych, ale i od nas wszystkich (uprawnienia budowlane). Dopiero wspólne zaangażowanie i współdziałanie dla ogólnej poprawy warunków kulturowych społeczeństwa przyniesie poprawę jakości w naszym życiu, a w tym również poprawę jakości budownictwa mieszkaniowego.
Dotychczasowe rozważania potwierdzają, że badania dotyczące jakości budownictwa mieszkaniowego wznoszonego metodami uprzemysłowionymi oraz działania w celu poprawy tej jakości powinny być prowadzone zarówno w okresie realizacji, jak i w czasie eksploatacji budynków (program egzamin ustny).
Właściwa konserwacja
Do pierwszego etapu wprowadzane są dane, na podstawie których określa się ogólny przyszłościowy standard jakości. Jest to więc kwalitoprognostyczne określenie założeń, które powinny być przygotowane kompleksowo przez specjalistów z różnych dziedzin, np. architektury, budownictwa, ekonomii, wzornictwa, fizyki, chemii, medycyny, socjologii, psychologii itp. W drugim etapie następuje założenie poziomu jakości w stadium przygotowania projektów roboczych. Oblicza się tu i analizuje wskaźniki jakości na podstawie danych przygotowanych na etapie prognozowania, a następnie przygotowuje projekty poszczególnych technologii budownictwa (opinie o programie).
Trzeci etap dotyczy rzeczywistej jakości uzyskiwanej w praktyce, tj. na etapie produkcji materiałów, detali i elementów budynków oraz przy montażu budynków i robotach wykończeniowych. W czwartym etapie, po okresie długotrwałej eksploatacji, ujawnia się jakość, trwałość i niezawodność budynków. W tym okresie mamy do czynienia z zużyciem fizycznym budynków. Przebieg jego zależy od rodzaju zastosowanych materiałów i sposobu ich użycia, właściwej konserwacji przy zastosowaniu odpowiednich środków, od remontów i wymiany detali lub elementów wg z góry ustalonych technologii (segregator aktów prawnych).
Wyniki badań i obserwacji tego etapu pozwalają na zebranie danych na temat rzeczywistego zużywania technicznego elementów, niezawodności, trwałości poszczególnych rozwiązań itp. Ma to więc podstawowe znaczenie dla oceny jakości budownictwa i uściślenia kryteriów jakości dla przewidzianych do realizacji obiektów. Wyniki badań tego etapu wykorzystywane są więc w sposób kompleksowy przy opracowywaniu kwalitoprognczy do dalszego rozwoju budownictwa (promocja 3 w 1). Poza tym inspirują one do podejmowania szerokich badań w problemach dawniej nie rozwijanych, np. wpływ zagadnień akustyki lub rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych na stan zdrowotny i psychiczny mieszkańców. Jak widać więc, budownictwo mieszkaniowe przeznaczone do eksploatacji przez okres do 100 lat, użytkowane i konserwowane w różnych warunkach społeczno-gospodarczych, realizowane przy udziale bardzo wielu resortów oraz gałęzi produkcji gospodarki narodowej, musi być analizowane i sterowane od strony jakości w sposób odpowiadający jego specyfice.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32