Blog

Źródła ciepła zdjęcie nr 2
15.07.2021

Materiały pęczniejące

W artykule znajdziesz:

Materiały pęczniejące

Źródła ciepła zdjęcie nr 3
Materiały pęczniejące

Przy wykonywaniu warstw ochronnych na izolacji z folii z mas plastycznych należy mieć na uwadze, że izolacja ta nie wymaga docisku, tak jak to jest zalecone przy stosowaniu izolacji bitumicznej z wkładkami z materiałów pęczniejących i podlegających gniciu. Niemniej jednak izolacja z masy plastycznej bez oparcia o sztywną konstrukcję nie jest w stanie przenieść parcia wody. Wykonanie warstw ochronnych z betonu lub zaprawy bezpośrednio na masie plastycznej nie jest wskazane ze względu na niewielką przyczepność tych materiałów do folii z mas plastycznych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Bezpośrednio po ułożeniu folii z masy plastycznej należy jako warstwę ochronną nalepić na nią lub luźno nałożyć jedną warstwę papy bez powłoki, aby wrażliwą na uszkodzenia mechaniczne powłokę z masy plastycznej na wszelki wypadek zabezpieczyć przed uszkodzeniami w czasie dalszych robót budowlanych. W toku wykonywania warstwy ochronnej możliwe jest bowiem uszkodzenie izolacji przez ostre ziarna kruszywa lub wskutek nieostrożnego manipulowania narzędziami (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Dzięki nałożeniu warstwy ochronnej zostają usunięte drobne uszkodzenia w powłoce z folii z masy plastycznej. Ponadto warstwa ochronna utrudnia sztywne połączenie masy plastycznej z betonem lub zaprawą ochronnej warstwy (z betonu lub z muru), dzięki czemu zdolność wydłużania się powłoki z folii z masy plastycznej jest mniej ograniczona.

Na płaszczyznach pionowych w czasie murowania ściany ochronnej układa się sukcesywnie papę (również bez nalepiania) pomiędzy wznoszoną ścianą a izolacją.
Przy układaniu luzem folii z mas plastycznych należy przewidzieć wykonanie zbrojonej warstwy ochronnej.
Powłoki z folii z mas plastycznych są wodoszczelne i odporne na wpływy chemiczne, z wyjątkiem charakterystycznych dla każdego plastyku rozpuszczalników. Dlatego znajdują one zastosowanie w przemyśle chemicznym jako wewnętrzne izolacje zbiorników, w szczególności zbiorników na kwasy (uprawnienia budowlane).

Dzięki temu, że nie przepuszczają wody i mogą być łączone na stykach w sposób zapewniający ich szczelność, mogą samodzielnie, bez powłok bitumicznych, stanowić wymaganą izolację wodoszczelną. Ze względu na wysoką cenę folii z mas plastycznych zakres ich stosowania na razie ogranicza się do obiektów, gdzie zależy na wysokiej jakości izolacji i gdzie izolacja ta nie może być skutecznie zastąpiona innymi materiałami izolacyjnymi, nie posiadającymi wymaganych własności antykorozyjnych (program egzamin ustny).

Układanie izolacji

Izolacje z folii z mas plastycznych mogą być wszędzie tam stosowane, gdzie dotychczas stosowano izolacje bitumiczne, a zwłaszcza wtedy, gdy:
- należy liczyć się z obecnością wód agresywnych lub związków chemicznych (kwasów, zasad);
- występuje woda gruntowa i nie można uzyskać wymaganego docisku izolacji;
- w celu przyspieszenia wykonania robót izolacja ma być ułożona na wilgotnej jeszcze powierzchni budowli;
- izolacja ma być wykonana w niskich temperaturach (opinie o programie).

Do izolacji wodoszczelnych zaleca się stosować folie o grubości 1,8 do 2 mm. Z punktu widzenia wytrzymałości wystarczyłyby w wielu przypadkach folie cieńsze. Nie zaleca się jednak stosowania folii cieńszych niż 2 mm z następujących względów:
- warunki, w jakich prowadzone są roboty na budowie, powodują konieczność stosowania folii o większej wytrzymałości;
- spawanie folii wymaga wyjątkowej ostrożności przy najmniejszych grubościach, czego nie można najczęściej zapewnić na budowie; grubość folii 1,8 mm pod tym względem może być uznana za wystarczającą (segregator aktów prawnych).

Przy użyciu tego rodzaju powłok można w bardzo łatwy i prosty sposób wykonać izolacje szczelin dylatacyjnych, koszy, rynien itp.
Układanie izolacji z folii z mas plastycznych można powierzać tylko wykwalifikowanym pracownikom.

Już w czasie wykonywania izolacji powinny być przedsięwzięte środki ostrożności, aby izolacja nie doznała uszkodzeń mechanicznych (promocja 3 w 1). Po izolowanej powierzchni, zanim zostanie ułożona warstwa ochronna, nie powinno się chodzić, jeździć taczkami lub innymi wózkami oraz składać na niej jakichkolwiek materiałów czy narzędzi.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Źródła ciepła zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Źródła ciepła zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Źródła ciepła zdjęcie nr 8 Źródła ciepła zdjęcie nr 9 Źródła ciepła zdjęcie nr 10
Źródła ciepła zdjęcie nr 11
Źródła ciepła zdjęcie nr 12 Źródła ciepła zdjęcie nr 13 Źródła ciepła zdjęcie nr 14
Źródła ciepła zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Źródła ciepła zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Źródła ciepła zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami