Blog
Materiały z rozbiórki
W artykule znajdziesz:
Niezależnie od tego konieczne jest po zlikwidowaniu poszczególnych obiektów tymczasowego zaplecza budowy przeprowadzenie rozliczenia uzyskanych z rozbiórki materiałów (program uprawnienia budowlane na komputer). Na rozliczenie to składają się następujące elementy:
- ilość zużytych materiałów na budowę danego obiektu - zgodnie z rozliczeniem sporządzonym po jego wykonaniu,
- planowany - przewidziany w oparciu o normy względnie o komisyjną ocenę - zwrot materiałów w wyniku likwidacji obiektu po planowanym okresie użytkowania, 250
- faktycznie uzyskane materiały po zlikwidowaniu obiektu,
- porównanie ilości materiałów faktycznie uzyskanych z planowanymi (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W przypadku stwierdzenia odchyleń konieczne jest uzasadnienie powstałych. różnic. Niezależnie od zużycia materiałów w produkcji podstawowej obowiązuje rozliczenie zużycia materiałów w produkcji pomocniczej wyodrębnionej często w wytwórniach polowych na placach budów. Odnosi się to w szczególności do wytwórni betonów i zapraw, wytwórni prefabrykatów betonowych i żelbetowych, -zbrojami, ślusarni itp. Analogicznie do produkcji podstawowej, rozliczeniu ilościowemu podlegają wszystkie podstawowe materiały użyte do wykonania robót (uprawnienia budowlane).
W zasadzie rozliczenie zużycia materiałów w produkcji pomocniczej odbywa się zazwyczaj w okresach kwartalnych, przy czym w rozliczeniu ujmuje się materiały zużyte na wykonane w tym okresie zlecenia oraz materiały zaangażowane w produkcji w toku na dzień rozliczeń na podstawie spisu z natury.
Analogicznie do produkcji podstawowej, rozliczenie polega na porównaniu normatywnej ilości materiałów potrzebnych do produkcji z ilością faktycznie zużytą. Formularze stosowane do rozliczenia materiałów w produkcji pomocniczej oparte są na analogicznych wzorach używanych w produkcji podstawowej, przy uwzględnieniu jednak specyfiki danej produkcji (program egzamin ustny).
Wbudowywane ilość odpadków
W zestawieniu stali zbrojeniowej wpisuje się ciężary poszczególnych elementów zbrojenia w rozbiciu na rodzaje stali i średnice oraz podaje się ciężar stali netto w elementach zbrojenia wykonanych na poszczególne zlecenia w okresie rozliczeniowym. Suma ciężarów netto poszczególnych rodzajów i średnic stali daje ogólny ciężar netto zbrojenia wyprodukowanego w danym okresie (opinie o programie).
Na podstawie wyżej omówionego zestawienia sporządza się rozliczenie zużycia stali zbrojeniowej wpisując ilości netto poszczególnych asortymentów stali zawarte w wyprodukowanych elementach zbrojenia. Do tych ilości dodaje się normatywne ilości ubytków i odpadów (zgodnie z obowiązującymi normami podanymi w „Katalogu Norm Zużycia Materiałów Budowlanych”, dział II - zbrojenie w konstrukcjach budowlanych żelbetowych),, w wyniku czego uzyskuje się normatywne zużycie stali zbrojeniowej. Ilości te porównuje się ze zużyciem rzeczywistym wg dowodów „Rw-Zw” i wyprowadza różnice, tj. nadwyżki i niedobory.
W przypadku istnienia odpowiednich warunków mogą być wprowadzone na budowie rozliczenia materiałów pobranych do produkcji przez brygady robocze. System ten ma na celu doprowadzenie wewnątrzzakładowego rozrachunku gospodarczego do najniższych stanowisk prac oraz włączenie pracowników budowy do oszczędzania przy każdej czynności w procesie budowlanym (segregator aktów prawnych).
Fakt, że brygada robocza obowiązana jest wyliczać się z pobranych do produkcji materiałów, w decydujący sposób wpływa na zlikwidowanie marnotrawstwa i zmniejszenie do minimum strat materiałów na placu budowy. Doświadczenia pokazały, że na budowach, na których prowadzona jest kontrola zużycia materiałów, panuje wzorowy porządek, murarze wykorzystują wszystkie połówki i ćwiartki cegieł, zaprawy nie marnuje się, drewno jest racjonalnie wbudowywane ilość odpadków jest minimalna.
Przed przystąpieniem do pracy brygadzista murarzy otrzymuje od kierownika budowy do wyliczenia się żetony na cegłę i zaprawę w ilościach odpowiadających zużyciu dziennemu tych materiałów (promocja 3 w 1). Żetony te brygadzista wydaje robotnikom transportowym za każdy podany pojemnik z cegłą i każdą taczkę zaprawy. W ten sposób odbywa się równocześnie ewidencja rozchodu materiałów i pracy robotników zatrudnionych przy transportowaniu materiałów.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32