Blog

Najlepszy dźwig sprawdzi się w naszych pracach zdjęcie nr 2
19.07.2022

Mechaniczne wyciągi

W artykule znajdziesz:

Najlepszy dźwig sprawdzi się w naszych pracach zdjęcie nr 3
Mechaniczne wyciągi

Bardzo liczne kamieniołomy piaskowca, posiadającego pod względem właściwości fizycznych i zabarwienia dużą rozmaitość : stanowiącego pierwszorzędny materiał budowlany, są eksploatowane na małą skalę (program uprawnienia budowlane na komputer). Przy wzroście zapotrzebowania będą wymagały znacznych wkładów pieniężnych dla wyposażenia w siłę elektryczną, mechaniczne wyciągi, urządzenia transportowe i traki do przecierania bloków na płyty. Kamieniołomy te wytwarzają w przeważającej ilości materiały dla celów architektonicznych i pomnikowych oraz toczaki : osełki.. Produkcja żadnego z nich nie przekracza 10 tysięcy ton rocznie. To też niewiele z nich będzie w możności zaopatrzyć się we własne bocznice tym bardziej, że wobec centralnego położenia już przed ostatnią wojną, przewóz z nich kamienia aż do Warszawy samochodami, a nawet furmankami korzystnie konkurował z przewozem kolejowym. Dla ich szybszego rozwoju konieczne byłoby tylko zagęszczenie sieci kołowych dróg bitych, by umożliwić powszechne zastosowanie samochodu ciężarowego, jako środka transportu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W szczególnych warunkach znajdują się kamieniołomy marmurów, których największa ilość grupuje się w stosunkowo niewielkim promieniu około 20 km., dokoła m. Kielc. Obecnie w stanie eksploatacji jest ich mniej więcej 20, o materiale mającym różnorodne zabarwienie i odcienie. Zależnie od zapotrzebowania, wydobycie każdego z nich wynosiło od kilkudziesięciu do kilkuset m3 kamienia rocznie (uprawnienia budowlane). Wobec użycia marmurów przeważnie jako cienkich okładzin ściennych, o grubości średnio 2h cm., ilość ta stanowiła kilkanaście tysięcy m2 płyt okładzinowych i zaspokajała przedwojenny rynek budowlany. Wobec tak nieznacznego wydobycia, mechanizacja kamieniołomów się nie opłacała (program egzamin ustny).

Wprowadzenie traktorów gąsienicowych

W razie wzrostu produkcji, mechanizacja jeszcze się dość długi czas ograniczy do wyciągów mechanicznych i doprowadzenia prądu elektrycznego, a w większych kamieniołomach instalacji do wytwarzania sprężonego powietrza. Najważniejszym zadaniem, wymagającym szybkiego rozwiązania, jest przewozów z poszczególnych kopalń do miejsca przeróbki w Kielcach. Najracjonalniej może być rozwiązana przez wprowadzenie traktorów gąsienicowych o dużej i średniej mocy oraz przyczepek ciężarowych na gąsienicach o nośności 5 - 8 ton. które w pełni potrafią obsłużyć przewozy między łomami i miejscami przeróbki (opinie o programie).

Rozwiązanie takie jest jedyne, uzasadnione również z uwagi na to, że towarzystwo, zajmujące się eksploatacją marmurów, posiada również własną fabrykę ich przeróbki i nie zajmuje się sprzedażą bloków na zewnątrz. Z kopalni nie transportuje do załadunku na kolej, lecz do zakładu fabrycznego, również nie mającego bocznicy. Załadowywanie na wagony gotowych wyrobów, które nie przedstawiają wielkich ciężarów, ani szczególnie wielkich mas. nie nastręcza zbytnich trudności, przewóz zaś na miejsce zużycia jest w dużej mierze dokonywany również samochodami. Wobec wysokiej stosunkowo stawki taryfowej za przewóz kolejami wyrobów polerowanych, najzupełniej się to opłaca (segregator aktów prawnych).

Drugim równorzędnym co do ilości i wartości złóż kamiennych zagłębiem jest Polesie Wołyńskie. Mniej korzystne jego położenie, za linią Sarny Równe, z odległościami przewozów, przewyższającymi do Warszawy 500 km., do Poznania 800 km . do Katowic 700 km., a do Gdańska i Gdyni 900 km. Mimo tak znacznych odległości zagłębie to w przeważającej części zaopatrywało te główne nasze ośrodki zużycia materiałów brukarskich. . Udostępnione już są przez przeciągnięcie normalnej kolei eksploatowane kamieniołomy bazaltu w Janowej Dolinie koło Kostopola.

Dla zupełnego ich wykorzystania potrzebne jest wybudowanie normalnotorowej bocznicy kolejowej, której długość w razie połączenia jej z odnogą kolejową K:stopol Janowa Dolina, wyniosłaby około 6 km (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

13.12.2024
Najlepszy dźwig sprawdzi się w naszych pracach zdjęcie nr 4
Co nazywamy zabytkiem?

Zabytek to nieruchomość lub rzecz ruchoma, ich części lub zespoły, które stanowią świadectwo minionej epoki lub wydarzenia, mają znaczenie dla…

10.12.2024
Najlepszy dźwig sprawdzi się w naszych pracach zdjęcie nr 5
Co to jest strefa pożaru?

Strefa pożaru do ograniczenia przestrzeni budynku, obiektu budowlanego lub terenu, która jest wyodrębniona w celu ograniczenia się, i umożliwiania skutecznej…

Najlepszy dźwig sprawdzi się w naszych pracach zdjęcie nr 8 Najlepszy dźwig sprawdzi się w naszych pracach zdjęcie nr 9 Najlepszy dźwig sprawdzi się w naszych pracach zdjęcie nr 10
Najlepszy dźwig sprawdzi się w naszych pracach zdjęcie nr 11
Najlepszy dźwig sprawdzi się w naszych pracach zdjęcie nr 12 Najlepszy dźwig sprawdzi się w naszych pracach zdjęcie nr 13 Najlepszy dźwig sprawdzi się w naszych pracach zdjęcie nr 14
Najlepszy dźwig sprawdzi się w naszych pracach zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Najlepszy dźwig sprawdzi się w naszych pracach zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Najlepszy dźwig sprawdzi się w naszych pracach zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami