Blog
Mechanizm korbowo-wodzikowy
W artykule znajdziesz:
Mechanizm korbowo-wodzikowy - mechanizm składający się z korby, korbowodu i wodzika, służący do zamiany ruchu posuwisto-zwrotnego na ruch obrotowy lub odwrotnie mechanizm korbowy - mechanizm dźwigniowy, w którym co najmniej jedna z dźwigni jest korbą, tz.n. może wykonywać pełne obroty dookoła osi (program uprawnienia budowlane na komputer).
Mechanim krzywkowy - mechanizm, w skład którego wchodzi para kinematyczna, której jedno z ogniw (popychacz) wykonuje ruch nawrotny, drugie zaś (krzywka wyposażona w roboczą powierzchnię krzywą, z którą styka się popychacz) porusza się ruchem ciągłym i warunkuje ruch względny pary (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Mechanizm kulisty - mechanizm dźwigniowy przestrzenny, w którym wszystkie ogniwa poruszają się po powierzchniach kul współśrodko- wych; najważniejszymi mechanizmami tego rodzaju są przeguby uniwersalne mechanizm maltański - mechanizm do przekształcania jednostajnego ruchu obrotowego (tarczy z czopem) członu napędzającego w ruch obrotowy okresowo przerywany członu napędzanego, którym jest element w kształcie krzyża maltańskiego (i dlatego element ten nazywany jest krzyżem maltańskim). Mechanizm napędowy - każdy mechanizm użyty do napędzania; (2) urządzenie przenoszące ruch z silnika na koła jezdne pojazdów drogowych i szynowych (uprawnienia budowlane).
mechanizm nawrotny-(I) mechanizm, którego człon bierny może mieć różne zwroty prędkości obrotowej przy tym samym zwrocie członu czynnego; (2) mechanizm umożliwiający zmianę kierunku jazdy pojazdu mechanicznego mechanizm płaski - mechanizm, w którym wszystkie ogniwa mogą poruszać się tylko równolegle do określonej płaszczyzny mechanizm podziałowy - mechanizm do przestawiania (najczęściej ruchem obrotowym) elementów obrabiarki lub uchwytu o określony kąt, powtarzający się wielokrotnie mechanizm prostoliniowy - prostowód mechanizm prostowodowy - prostowód mechanizm prowadzący - mechanizm kierujący mechanizm przegubowy (program egzamin ustny).
Mechanizm przestrzenny
Mechanizm przestrzenny - mechanizm, w którym tory punktów należących do różnych członów nie leżą w jednej płaszczyźnie lub w płaszczyznach równoległych. Mechanizm reakcji chemicznej - cały przebieg przemian, prowadzący od cząsteczek wyjściowych przez szereg połączeń pośrednich do cząsteczek będących produktami reakcji mechanizm rozrządczy - rozrząd mechanizm równoległowodowy - równoległowód mechanizm różnicowy - łańcuch kinematyczny o dwóch stopniach swobody i trzech członach (jednym czynnym i dwu biernych lub odwrotnie); najbardziej rozpowszechnionymi m.r. są mechanizmy typu obiegowego z kołami zębatymi, np. dyferencjał w samochodzie , a także m.r. w wielu pojazdach, obrabiarkach, maszynach budowlanych i rolniczych (opinie o programie).
Mechanizm skrętu (pojazdu gąsienicowego) - mechanizm (stosowany w ciągnikach, czołgach) do wykonywania skrętów przez nadanie gąsienicom różnych prędkości, a także do zwalniania i zatrzymywania pojazdu. Mechanizm sterowania - lotn. mechanizm łączący drążek sterowy lub sterownicę i pedały ze sterami wysokości i kierunku oraz z lotkami; rozróżnia się m.s. elastyczny i m.s. sztywny mechanizm szarpakowy, urządzenie szarpakowe - element wiertnicy udarowej, złożony z wahacza jedno- lub dwuramiennego, korb wiertniczych, krążka prowadniczego, krążka szarpakowego i odpowiednio olinowany mechanizm ślizgowy - mechanizm klinowy mechanizm śrubowy - mechanizm przestrzenny, w którego skład wchodzą tylko pary kinematyczne śrubowe (śruby i nakrętki); m.ś. stosowane są najczęściej jako mechanizmy nastawcze oraz mechanizmy uchwytów (segregator aktów prawnych).
Mechanizm ustalający - mechanizm służący do unieruchamiania w określonym położeniu (lub położeniach) ruchomych części mechanizmów dzieli się na zaciskowe, czyli zaciski, oraz zatrzaskowe, czyli zatrzaski. Mechanizm wychwytowy - wychwyt mechanizm zapadkowy - mechanizm złożony z zapadki w postaci dźwigni oraz elementu współpracującego (w postaci koła, segmentu lub listwy), do którego dociskany jest w pewnych położeniach występ na końcu zapadki; rozróżnia się zębate i cierne.
Mechanizm zębaty, mechanizm zębatkowy - mechanizm, którego członami są: koła zębate, ślimak i koło ślimakowe, koło zębate i zębatka, segmenty zębate. Mechanizm zwrotniczy - część składowa układu kierowniczego samochodu, obejmująca zwrotnice, dźwignie zwrotnic i drążek kierowniczy poprzeczny (promocja 3 w 1).
Mechanizmy drobne konstrukcje drobne mechanizmy okrętowe pomocnicze - maszyny i urządzenia umożliwiające pracę silników napędowych i eksploatację statku mechanizmy pokładowe - okrętowe mechanizmy pomocnicze zamontowane na pokładzie (głównie windy).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32