Blog
Mechanizm naporu
W artykule znajdziesz:
Koparki małe o pojemności łyżki poniżej 0,5 m3 często nie mają mechanizmu naporu, a zastępuje go ciężar wysięgnika (z którym ramię połączone jest przegubowo), który podczas ruchu roboczego łyżki koparki zmienia pochylenie wywierając przy tym nacisk na ramię, a tym samym na łyżkę (program uprawnienia budowlane na komputer).
Istnieją trzy zasadnicze typy mechanizmów naporu:
a) niezależny,
b) zależny,
c) kombinowany.
W koparkach jednosilnikowych stosowane są wszystkie wymienione typy mechanizmów naporu, natomiast w koparkach wielosilnikowych stosuje się z reguły tylko niezależny mechanizm naporu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Mechanizm naporu niezależny (stosowany w koparkach przedsiębiernych) pozwala na wysuwanie i cofanie łyżki niezależnie od podnoszenia łyżki. Uniezależnienie zasadniczych ruchów łyżki w toku jej pracy ma duże znaczenie, gdyż pozwala na znacznie lepsze przystosowanie położenia łyżki do warunków pracy, a tym samym wpływa na zwiększenie wydajności, głównie przez możność szybkiego wysuwania jej i wzmożenie naporu w początkowym okresie skrawania gruntu (uprawnienia budowlane).
Pompy olejowe zaopatrzone są w automatyczną regulację stałej mocy, zapewniającą najbardziej racjonalne wykorzystanie silnika. W tych warunkach prędkość i siła kopania dostosowują się automatycznie do każdorazowych warunków gruntowych w ten sposób, że przy małych oporach skrawania (kopania) prędkość ruchu powiększa się i odwrotnie - przy dużych oporach skrawania prędkość skrawania maleje. Wreszcie jeśli opory skrawania przekraczają największą możliwą siłę skrawania, wówczas otwiera się wentyl bezpieczeństwa, zabezpieczając silnik od przeciążenia oraz cały układ hydrauliczny od uszkodzenia (program egzamin ustny).
Koparka z wyposażeniem przedsiębiernym typu B-504 o pojemności łyżki 0,4 m3 ma przekładnie hydrauliczne. Źródłem energii koparki jest czterotaktowy silnik spalinowy wysokoprężny o mocy 42 KM. Układ napędowy zasilany jest dwoma pompami o ciśnieniu od 120 do 180 at (opinie o programie).
Rozwój napędu
Rozwój napędu (układu) hydraulicznego koparek stwarza możliwości stosowania różnych rozwiązań konstrukcyjnych, które przy koparkach z napędem mechanicznym nie były znane. Jako przykład takiego rozwiązania może służyć np. koparka typu Smalley 350 (Wielka Brytania) na podwoziu kołowym, jednoosiowym, z czterema wysuwanymi podporami, o wyjątkowo małym ciężarze 1,35 T, przywożona na miejsce pracy dowolnym środkiem transportowym (rys. 4-66). Koparka zaopatrzona jest w różnego rodzaju wyposażenie podsiębierne (o pojemności 0,12 nr’), przeznaczone do wykopów punktowych, które dotychczas mogły być wykonywane tylko ręcznie (segregator aktów prawnych).
Równie oryginalne i użyteczne jest rozwiązanie konstrukcyjne koparki typu La pelle pignon 12 A (Francja) o napędzie (układzie) hydraulicznym. Koła podwozia tej koparki podnoszą się w czasie pracy, a koparka opiera się na platformie, co umożliwia obrót wysięgnika łyżki o 360°. W różnych krajach koparki o małej objętości łyżek z przekładniami hydraulicznymi produkuje się z różnorodnym wyposażeniem roboczym, a mianowicie z łyżkami o różnej pojemności (dla tej samej koparki) i różnej formy chwytakami szczękowymi różnego kształtu itp.
W ten sposób niektóre typy koparek mają 15 rodzajów, a nawet więcej wymiennego wyposażenia. Niektóre lekkie koparki o hydraulicznych przekładniach skonstruowane są w ten sposób, że wyposażenie robocze (głównie przedsiębierne) może być umiejscowione nie tylko wzdłuż podłużnej osi maszyny (nadwozia), ale także i z boku maszyny z lewej lub prawej strony (promocja 3 w 1). Boczne położenie wyposażenia pozwala wykonywać np. wykopy rowów w bezpośredniej bliskości od ścian, zboczy wykopów itp. Mechanizm obrotu w koparkach jednosilnikowych (np. w KM-602) jest złączony z mechanizmem jazdy, przy czym jeśli jeden z nich jest włączony, drugi automatycznie się wyłącza.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32