Blog

Szybkość opadania wody zdjęcie nr 2
30.05.2018

Membrana czy sztywne pokrycie?

W artykule znajdziesz:

Membrana czy sztywne pokrycie?

 

Szybkość opadania wody zdjęcie nr 3
Membrana czy sztywne pokrycie?

Decydując się na wykończenie dachu pokryciem profilowanym należy zastanowić się nad kwestią izolacji. Jej rolę może pełnić zarówno papa ułożona na sztywnym poszyciu dachu, jak i membrana dachowa, którą układa się bezpośrednio na krokwiach (segregator aktów prawnych). Wybór między tymi dwoma rozwiązaniami jest tematem niekończących się sporów między dekarzami, projektantami i inwestorami. Każdy z nich ma swoje argumenty przemawiające za jednym z tych rozwiązań. Warto się z nimi zapoznać, zwłaszcza że rola wstępnego krycia na więźbie dachowej jest bardzo ważna. Zawsze trzeba pamiętać, że stosowane na dachach skośnych pokrycie nie zapewnia 100% szczelności. Silny wiatr często nawiewa krople deszczu, a wszelkie perforacje czy ubytki ułatwiają wnikanie wody w pokrycie. Przecieki mogą zagrażać pomieszczeniom znajdującym się pod dachem, dlatego tak ważna jest warstw wstępnego krycia.Dawniej jedyną metodą zapewniającą szczelność, było budowanie na krokwiach sztywnego poszycia z desek, które następnie izolowano papą. Dopiero później zamiast papy zaczęto stosować folię oraz membrany dachowe, które układano bezpośrednio na krokwiach. Na tak przygotowanej warstwie wstępnego krycia można z powodzeniem montować ruszt z łat i kontrałat, a na nim pokrycie. Sztywne pokrycie dachowe najczęściej wykonywane jest z impregnowanych deskach zwykłych lub łączonych na pióro i wpust (promocja 3 w 1).

 

Niekiedy stosowane są również płyty drewnopochodne lub sklejka wodoodporna. Na nie nakłada się termozgrzewaną papę. Takie usztywnienie należy układać w pewnej odległości od warstw izolacyjnych dachu, aby zapewnić właściwą wentylację. Membrany dachowe mają zdolność zatrzymywania wody i jednocześnie przepuszczania pary wodnej wydostające się z termoizolacji dachowej. Oznacza to, że dach może „oddychać”. Największą zaletą pierwszego z rozwiązań jest usztywnienie i wzmocnienie konstrukcji dachu. Membrany dachowe nie zapewniają usztywnienia, ale umożliwiają lepszą wentylację. Niestety nie przeprowadzano wiarygodnych badań w zakresie trwałości membran – wiadomo jednak, że papa sprawuje się pod tym względem znacznie lepiej.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Szybkość opadania wody zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Szybkość opadania wody zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Szybkość opadania wody zdjęcie nr 8 Szybkość opadania wody zdjęcie nr 9 Szybkość opadania wody zdjęcie nr 10
Szybkość opadania wody zdjęcie nr 11
Szybkość opadania wody zdjęcie nr 12 Szybkość opadania wody zdjęcie nr 13 Szybkość opadania wody zdjęcie nr 14
Szybkość opadania wody zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Szybkość opadania wody zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Szybkość opadania wody zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami