Blog

Ścianki ochronne zdjęcie nr 2
06.07.2022

Metalowe bańki lamp elektronowych

W artykule znajdziesz:

Ścianki ochronne zdjęcie nr 3
metalowe bańki lamp elektronowych

Wszystkie urządzenia elektryczne powinny być należycie zabezpieczone bezpiecznikami. Do przyrządów elektronicznych i podobnych można nabyć bezpieczniki miniaturowe, przepuszczające tylko niewielkie prądy. Lepiej przepalić od czasu do czasu bezpiecznik niż stracić transformator lub inny istotny element. Bezpieczniki główne, obsługujące cały zespół przyrządów, zbyt duże, ażeby mogły zabezpieczyć poszczególne człony. Bezpieczniki powinny być łatwo dostępne; niekiedy bywają wbudowywane do wtyczek sieciowych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Urządzenia wysokonapięciowe należy traktować z należytym respektem, i to zarówno podczas projektowania, jak i eksploatacji. Duży zapas bezpieczeństwa w izolacji i odstępach uchroni w przyszłości przed zakłóceniami w działaniu i przed niebezpieczeństwem. Trzeba starannie rozważyć sprawę uziemienia podstawy i obudowy przyrządów, metalowych baniek lamp elektronowych itp., a w żadnym razie nie wolno pozostawić nieuziemionej części zewnętrznej, np. płyty lub skrzynki. Do dobrej praktyki należy nie tylko połączenie odsłoniętej części metalowej solidnym przewodem z ziemią, lecz także wyraźnie uwidocznienie tego połączenia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Gdyby zawiodła wewnętrzna izolacja (co się często zdarza), wysokie napięcie łatwo przedostałoby się do odsłoniętych i nieuziemionych części metalowych, grożąc śmiercią każdemu, kto ich dotknie. Szczególnie niebezpieczna sytuacja powstaje wtedy, gdy obudowa transformatorów, metalowe bańki lamp elektronowych itp. muszą mieć wysoki potencjał względem ziemi (uprawnienia budowlane). Jeżeli nie można lego uniknąć, trzeba wyraźnie oznaczyć odpowiednie elementy i otoczyć je osłoną z siatki drucianej oraz zainstalować wyłączniki wyłączające zasilanie w chwili otwarcia osłony.

Wyłączniki automatyczne

Ogólnie mówiąc, poleganie na tym, że uwaga ludzka wystarczy do uniknięcia niebezpieczeństwa związanego z wysokim napięciem, jest rzeczą jak najbardziej niepewną. Doświadczenie wskazuje, że wcześniej czy później omyłki zawsze będą się zdarzały. Środki zapewniające bezpieczeństwo powinny być uwzględnione w projekcie konstrukcyjnym aparatury (program egzamin ustny). Zawsze trzeba się liczyć z możliwością wkroczenia człowieka obcego. Kiedyś, na przykład, pewien dostojny gość oglądał dyfraktor elektronowy, w którym obwody  wysokonapięciowe nie były bynajmniej za dobrze osłonięte. W chwili gdy gość ów wyjął złoty ołówek i zadając pytanie zamierzał już dotknąć elektrody pod napięciem 40000 V, jedynie błyskawiczny cios ze strony kogoś z obsługi uratował mu życie. Do tradycji każdego laboratorium należą historie o laborantach. którzy wpadli w kolizję z wysokim napięciem. Niektórzy to przeżyli, za to niejeden przyrząd zawdzięcza całkowitą dewastację ich odruchowej reakcji. Nieraz nawet wstrząs spowodowany przez induktor do kontroli izolacji bywał przyczyną takiej katastrofy (opinie o programie).

Bardzo korzystne jest wydzielenie obwodów wysokonapięciowych. Niekiedy. na przykład, można zamknąć je w jednym zestawie, co przy właściwym oznakowaniu pozwala na bezpieczną pracę przy innych zestawach. Wyłączniki automatyczne można instalować na drzwiach celek, klatek z siatki drucianej bądź pokojów, przy czym jednak należy połączyć je z urządzeniami do rozładowywania kondensatorów wysokonapięciowych, które łatwo mogą stać się przyczyną śmiertelnych wypadków, nawet po upływie pewnego czasu od chwili odłączenia zasilania (jeżeli nie mają oporników upływowych). Sposób uziemiania urządzeń elektronicznych, w których częstotliwość sieciowa może wywołać zakłócenia, jest jeszcze raczej sztuką niż wiedzą (segregator aktów prawnych).

Zagadnienie to komplikuje się jeszcze bardziej, jeżeli uziemienie ma na celu nie tylko wyeliminowanie zakłóceń sieciowych, lecz równie zabezpieczenie przed wysokim napięciem. Nie ma chyba innego wyjścia niż wykonanie szeregu prób. Możliwości jest zazwyczaj wiele. Jeżeli A, B i C są trzema członami aparatury, to można każdy z nich przyłączyć niezależnie do wspólnego uziemienia, np. rury wodociągowej, radiatora lub rury wbitej w ziemię (trzeba wypróbować różne takie punkty) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Ścianki ochronne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Ścianki ochronne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Ścianki ochronne zdjęcie nr 8 Ścianki ochronne zdjęcie nr 9 Ścianki ochronne zdjęcie nr 10
Ścianki ochronne zdjęcie nr 11
Ścianki ochronne zdjęcie nr 12 Ścianki ochronne zdjęcie nr 13 Ścianki ochronne zdjęcie nr 14
Ścianki ochronne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ścianki ochronne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ścianki ochronne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami