Blog
Zakłady niższej kategorii
W artykule znajdziesz:
Zakłady niższej kategorii
Między liniami zabudowy wymienionych zakładów należy w miarę możności lokalizować:
zakłady o mniejszym wskaźniku zagęszczenia,
zakłady niższej kategorii,
małe zakłady ekonomicznie niezbędne (program uprawnienia budowlane na komputer).
Odnośnie do zabudowy terenu zakładu przemysłowego przepisy zalecają:
- budynki należy sytuować tak, aby nie leżały (w miarę możności) na linii najczęściej działających wiatrów;
- komasując budynki należy unikać nadmiernego skupienia procesów technologicznych; największa powierzchnia zabudowy nie powinna przekraczać 15 000 m2; w przypadku konieczności przekroczenia tej granicy potrzebna jest zgoda właściwego ministra resortowego;
- zabudowa terenu nie może przekraczać:
a) przy powierzchni 20 ha dla zakładów kategorii I - 30%, dla kategorii II - 35%,
b) przy powierzchni ponad 30 ha dla zakładów kategorii I - 25%, dla kategorii II - 30%, dla powierzchni pośredniej stopień zabudowy należy interpolować liniowo.
W kategorii III nie ma ograniczeń co do gęstości zabudowy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
- budynki i urządzenia na terenie zakładu przemysłowego należy umieszczać możliwie równomiernie.
Największe zagęszczenie jakiegokolwiek prostokąta
- stosunku boków 1:5 oraz powierzchni 5 ha nie może przekraczać 75%, a o powierzchni 10 ha - 55%;
- ze względów ekonomicznych należy dążyć do największej gęstości zabudowy; przekroczenie podanej wyżej gęstości zabudowy wymaga zezwolenia PKPG;
- niezależnie od wielkości zakładu przemysłowego należy dążyć do wprowadzenia zieleni o nieregularnych zarysach (zieleń wysoka); teren zakładu przemysłowego większy niż 20 ha winien być podzielony wewnętrznymi pasami zieleni o nieregularnych zarysach;
a) odległość pomiędzy poszczególnymi budynkami na terenie zakładu przemysłowego powinna równać się co najmniej połowie sumy wysokości budynków przeciwległych, przy czym nie mniej niż: w kategorii - i II - 20 m, w kategorii III - 10 m (uprawnienia budowlane).
Przepis ten nie dotyczy kominów, masztów, siło" sów, wież wiertniczych, szybów, kranów itp., jak również budynków specjalnych (składy materiałów łatwopalnych, wybuchowych itp.).
Jeżeli pomiędzy budynkami przebiega arteria komunikacyjna kolejowa lub kołowa, to odległość budynków należy zwiększyć o szerokość tej arterii (program egzamin ustny).
Transport w zakładach przemysłowych
Krawędź drogi nie może przebiegać w odległości bliższej od budynku niż połowa jego wysokości (z wyjątkiem dróg przy rampach);
b) na terenie zakładu należy projektować odpowiednio usytuowane zbiorniki wody przeciwpożarowej (otwarte lub kryte) oraz w miarę możności uwzględniać wytyczne maskowania.
Progi transportowe w zakładach przemysłowych (opinie o programie).
Transport w zakładach przemysłowych dzieli się na:
a) zewnętrzny - którego zadaniem jest zaopatrzenie zakładu w surowce i materiały, wysyłka gotowych wyrobów oraz usunięcie odpadków. Oprócz transportu towarowego zadaniem transportu zewnętrznego jest przewóz ludzi, czyli transport osobowy;
b) wewnętrzny - którego zadaniem jest przewiezienie materiałów i półfabrykatów pomiędzy poszczególnymi oddziałami na terenie zakładu; w zakładach rozbudowanych na dużej przestrzeni w ramach transportu wewnętrznego przewozi się również ludzi.
Transport zewnętrzny musi nawiązywać do istniejącego ogólnego systemu komunikacyjnego i może być kilku rodzajów:
a) kolej normalnotorowa, wąskotorowa lub tramwaj,
b) drogi kołowe,
c) drogi wodne,
d) kolejki linowe i przenośniki (segregator aktów prawnych).
Wybór jednego z powyższych środków transportu zależy od ilości i wielkości przewożonych ładunków oraz od długości przebywanych tras.
Wykorzystanie transportu wodnego w zakładach, w których tego rodzaju transport jest możliwy, jest zawsze wskazane, gdyż przy dużych ilościach przewożonych materiałów, jak np. drewno, ziarno, węgiel itp., transport wodny jest najtańszym środkiem przewozowym (promocja 3 w 1).
Przy ciężarze pojedynczych elementów od 5 do 10 t i więcej transport kolejowy staje się opłacalny nawet przy mniejszym obrocie towarowym, gdyż unika się wtedy przeładunku.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32