Blog

Przestronność ulic zdjęcie nr 2
02.09.2021

Metoda betonowania podwodnego

W artykule znajdziesz:

Metoda betonowania podwodnego

Przestronność ulic zdjęcie nr 3
Metoda betonowania podwodnego

W budownictwie morskim bardzo często zachodzi potrzeba wykonywania robót betonowych pod wodą, bez jej uprzedniego usuwania czy obniżania (program uprawnienia budowlane na komputer).
Sypanie świeżego betonu wprost z taczek czy wywrotek do wody na większej głębokości jest niedopuszczalne, gdyż występuje przy tym rozsegregowanie się jego składników, spowodowane tym, że większe ziarna, jak wiadomo, opadają w wodzie z większą prędkością niż ziarna mniejsze.

Po osadzeniu się zatem mieszanki kruszywa i cementu, która przeszła przez grubszą warstwę wody, otrzymuje się zamiast betonu przekładaniec żwiru, piasku i cementu. Ten ostatni zresztą, jako pył, utrzymuje się w zawieszeniu w wodzie bardzo długo. Z tych względów przy betonowaniu pod wodą konieczne jest posługiwanie się specjalnymi metodami (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jakkolwiek nowsze metody betonowania pod wodą dają dużo lepsze wyniki niż metody dawniejsze, należy być ostrożnym przy ich stosowaniu ze względu na to, że uzyskiwany tą drogą beton jest często uwarstwiony i niezbyt szczelny i ma strukturę gąbczastą. Wady te powstają na skutek wypłukiwania cementu przez wodę i osadzania się go na powierzchni wykonanych partii betonu.

Szczególnie zły beton uzyskuje się, gdy woda jest agresywna, co zawsze w mniejszym lub większym stopniu powiedzieć można o wodzie morskiej w stosunku do zwykłych cementów portlandzkich (uprawnienia budowlane).
Metoda betonowania podwodnego będzie zatem tym lepsza, im mniejsze powierzchnie nie związanego betonu będą miały sposobność stykania się w czasie betonowania z wodą, w której praca się odbywa. W celu zmniejszenia wypłukiwania cementu dodaje się do niego w wodzie słodkiej tłustego wapna, w wodzie morskiej zaś trasu.

Betonowanie bezpośrednie

Betonowanie bezpośrednie, tj. sypanie betonu wprost do wody, jest możliwe tylko na bardzo małych głębokościach, do ok. 1 m, przy czym świeże porcje betonu nie mogą stykać się z wodą. Uzyskuje się to sypiąc pierwszych parę porcji w hałdę stożkową, wystającą nad wodę. Na wierzchołku tej hałdy formuje się wgłębienie, w które sypie się stopniowo dalsze porcje betonu (program egzamin ustny). Pod wpływem nowych porcji hałda rozstępuje się na boki, tworząc jak gdyby skorupę chroniącą świeży beton od zetknięcia się z wodą.
Nie jest to sposób godny polecenia i w poważnych robotach stosowany bywa wyjątkowo (np. gdy nastąpi nieoczekiwane, ale krótkotrwałe podniesienie się poziomu wody w morzu, która zaleje spód deskowań na kilkanaście centymetrów itp.) (opinie o programie).

Betonowanie w workach polega na tym, że niezbyt wilgotną masę betonu sypie się do worków, które potem opuszcza się pod wodę na miejsce przeznaczenia. Opuszczenia dokonuje się bądź z pontonów za pomocą skrzyń z otwieralnym dnem, bądź też częściej, za pomocą dźwigów. Przy ostatecznym ułożeniu każdego worka konieczna jest pomoc nurka.
Zależnie od przeznaczenia, stosowane bywają worki papierowe (po cemencie) do robót drobniejszych, jak np. uszczelnianie zamków skrzyń czy filarów na studniach lub kesonach, łatanie nieszczelności, uszczelnianie dna studni itp. oraz do robót bardziej objętościowych - worki płócienne (z płótna żaglowego), jutowe lub nylonowe, mogące pomieścić od 5 do 20, a nawet do 100 t masy betonu (segregator aktów prawnych).

Worki układa się zwykle jeden na drugim, bez stosowania pośrednich warstw zaprawy, tak że tworzą one ostatecznie rodzaj suchego muru. Z tych względów, jakkolwiek wskutek wyciskania się pewnej ilości zaprawy przez pory worka tworzy się pewien związek między poszczególnymi workami, nie można liczyć na dużą wytrzymałość takiego muru na ścinanie i nie można nadawać mu zbyt dużej wysokości (promocja 3 w 1).

Najczęściej mur z worków z betonem służy jako podstawa albo jako zastępująca deskowania obudowa muru wykonanego innym sposobem.
Betonowanie za pomocą kubełków lub skrzyń z otwieralnym dnem albo opróżnianych worków polega na tym, że poszczególne porcje świeżego betonu opuszcza się w wymienionych naczyniach tuż nad miejsce przeznaczenia, po czym nurek naczynia te opróżnia.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Przestronność ulic zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Przestronność ulic zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Przestronność ulic zdjęcie nr 8 Przestronność ulic zdjęcie nr 9 Przestronność ulic zdjęcie nr 10
Przestronność ulic zdjęcie nr 11
Przestronność ulic zdjęcie nr 12 Przestronność ulic zdjęcie nr 13 Przestronność ulic zdjęcie nr 14
Przestronność ulic zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Przestronność ulic zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Przestronność ulic zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami