Blog
Metoda depresji
W artykule znajdziesz:
Metoda depresji
Metodę depresji stosuje się jedynie w gruntach piaszczystych, piaszczysto-żwirowych lub mało spoistych (program uprawnienia budowlane na komputer). W celu obniżenia poziomu wód gruntowych do 4-5 m poniżej powierzchni terenu stosuje się lekkie instalacje z wtyczek filtracyjnych, które zagłębia się na 7 m. Są to filtry siatkowe średnicy 50 do 63 mm, długości 0,8-6,0 m, połączone rurą do odprowadzania wody o średnicy 38 mm z przewodem zbiorczym, do którego podłączone są pompy.
Wtyczki filtracyjne rozstawia się w odległości 0,8-1,8 m wokół odwadnianego dna wykopu i łączy ze sobą poziomym przewodem zbiorczym połączonym z odpowiednim zespołem pompowym. Zainstalowane filtry lub studnie wywołują depresję poziomu wody gruntowej wokół siebie. Kształt krzywej depresji, która powinna przebiegać ok. 0,5 m poniżej najniższego poziomu posadowienia fundamentów, zależy od współczynnika filtracji gruntu oraz liczby i rozmieszczenia studni (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Inne sposoby odprowadzenia wód gruntowych polegają na wykonaniu odpowiedniego drenażu, połączonego ze studzienkami rewizyjnymi, lub zespołu studzien głębinowych, z których wodę wypompowuje się za pomocą pomp przeponowych, odśrodkowych lub tłokowych.
Trwałe obniżenie poziomu wód gruntowych stanowi odrębny problem z dziedziny fundamentowania i może być wykonywane po dokładnych badaniach geologicznych i hydrologicznych (uprawnienia budowlane).
Po wykonaniu stanu zerowego obiektu, tj. wyprowadzeniu budowli ponad poziom terenu lub ułożeniu przewodów w wykopach wąsko-przestrzennych, przystępuje się do zasypywania wykopu. Wykonuje się to ręcznie lub mechanicznie za pomocą spycharek. Zasypywanie wykopu powinno być wykonywane warstwami poziomymi o grubości 15-50 cm. W celu uzyskania właściwego zagęszczenia zaleca się poszczególne warstwy polewać wodą. Sposób ten zabezpiecza przed późniejszym mechanicznym i nie kontrolowanym osiadaniem gruntu (program egzamin ustny). Podczas zasypywania wykopów szczególnie odpowiedzialnych, jak wykopy kanalizacyjne pod ulicami, należy stosować do zagęszczania wibratory lub ubijaki.
W razie gruntów spoistych, które wymagają pewnego czaj na zagęszczenie, pozostawia się na wierzchu zasypanego wykopu pewien zapas ziemi przeznaczony do wypełnienia zagłębienia { zakończonym osiadaniu gruntu.
Przyjmuje się, że gliny i iły osiadają ok. 1/12 h, zaś piaski żwiry ok. 1/22 h.
Gnijące części roślin
Należy pamiętać, że do zasypywania wykopów nie wolno używać gruntu zawierającego gnijące części roślin, nie mówiąc ji o innych związkach szkodliwych dla budowli, jak związki siarki, cukry, tłuszcze czy zarodniki grzyba bud wlanego.
Wykonywanie nasypów, w szczególności wysokich i z różnorodnych gruntów, jest zadaniem wymagającym dobrej znajomości stateczności nasypów oraz technologii robót ziemnych (opinie o programie). W raz złego wykonania i nieznajomości właściwości użytych gruntów mogą powstać nieprzewidziane deformacje na skutek rozmywania, zsuwania, nadmiernego osiadania itp.
Dobry materiał na nasypy stanowią grunty kamieniste, żwir we, piaszczyste i piaszczysto-gliniaste.
Najtrwalszy jest nasyp wykonany z gruntów jednorodnych poziomymi warstwami grubości do 0,5 m. Grunty różnorodne trzeba układać również warstwami poziomymi, nadając warstwo gruntu nieprzepuszczalnego w przekroju poprzecznym form dwuspadkową o spadku ok. 4%. Poszczególne warstwy należy zgęszczać przez wałowanie, ubijanie lub wibrowanie (segregator aktów prawnych).
Pierwsze polega na przetaczaniu walca, pod ciężarem której grunt osiada o wielkość Ah, zależną od nacisku walca i gęstości gruntu. Wielkość Ah maleje przy każdym następnym przejeźdź walca. Ubijanie sprowadza się do unoszenia ciężaru M ubijaka na wysokość H i swobodnego jego spadku. Ubijaki są ręczne i o napędzie mechanicznym (promocja 3 w 1). Podczas wibrowania mimośrodowe połączenie silnika z płytą zagęszczającą powoduje jej drgania, które są przekazywane na grunt. Drgania niweczą tarcie między ziarnami szkieletu gruntowego, dzięki czemu następuje zagęszczenie gruntu.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32