Blog
Metoda fermentacji wgłębnej
W artykule znajdziesz:
Acetamid (amid kwasu octowego) CH,CONH,, krystal. związek org.; stosowany do wyrobu tworzyw sztucznych, lakierów, materiałów wybuchowych. ACETARSOL (stovarsol), lek arsenowy stosowany gl. w leczeniu rzęsistkowi- cy, też czerwonki pełzakowej i in. ACETATOR, zbiornik ze stali kwasoodpornej używany do produkcji octu z alkoholu etylowego nowocz., wydajną metodą fermentacji wgłębnej, z intensywnym natlenianiem roztworu. ACETOFENON (keton metylowo-fenylowy) C6H,COCH,, najprostszy keton alifatyczno-aromatyczny; ciało stale o zapachu siana; występuje w smole węglowej; stosowany jako rozpuszczalnik, dawniej środek nasenny (p.n. hypnon) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Aceton (keton dimetylowy) CHtCOCH„ najprostszy keton alifatyczny; lotna, łatwo palna ciecz; stosowany do syntez chem. i jako uniwersalny rozpuszczalnik. ACETONEMIA, obecność ciał acetonowych we krwi, gl. w przebiegu nie leczonej cukrzycy, wydalanych w moczu. Acetonowe ciała (ketonowe ciała), związki chem. powstające w organizmie w wyniku spalania kwasów tłuszczowych; w prawidłowo funkcjonującym organizmie ich śladowe ilości występują we krwi i w moczu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
ACETYL (grupa acetylowa) CH,CO-, jednowartościowa grupa org. wywodząca się od kwasu octowego CH,COOH. ACETYLEN, (etyn) CH=CH, najprostszy węglowodór nienasycony o potrójnym wiązaniu; otrzymywany np. przez rozkład karbidu wodą; gaz palny; w mieszaninie z powietrzem, a także sprężony i skroplony gwałtownie wybucha; surowiec w chem. przemyśle org. (m.in. tworzyw sztucznych); stosowany też do spawania i cięcia metali, wyrobu sadzy (uprawnienia budowlane).
Reaktywne połączenie koenzymu
ACETYLO-KOENZYM A (czynny octan), b. reaktywne połączenie koenzymu A z resztą kwasu octowego; bierze udział w biol. acetylowaniu, np. w syntezie acetylocholiny, kwasów tłuszczowych, sterydów. ACETYLOACETON CH,COCH,COCH„ najprostszy ytf-diketon, ciecz; wykazuje tautomerię ketoenolową; z jonami metali tworzy trwale kompleksy chelatowe. Acetyloceluloza, potoczna nazwa octanu - celulozy. ACETYLOCHOLINA, neurohormon wydzielany na zakończeniach nerwowych (synapsach) większości nerwów, bierze udział w przekazywaniu impulsów nerwowych; pochodne a. są stosowane w lecznictwie (program egzamin ustny).
ACETYLOOCTOWY KWAS, nietrwały związek org., najprostszy /?-ketono- kwas (CH3COCH2COOH); obecny w moczu chorych na cukrzycę; trwale są tylko jego estry. Acetylosalicylowa kwas (aspiryna, polopiryna), środek przeciwgośćcowy, przeciwbólowy i napotny, często stosowany w grypie, przeziębieniu, stanach gorączkowych. ACETYLOWANIE, szczególny przypadek acylowania; polega na podstawianiu atomów wodoru grup -CH, -OH lub -NH2 w związkach org. grupą acetylową -COCH (opinie o programie).
ACHAJA, kraina hist., ob. nomos, w pn.-zach. części Peloponezu; 3,2 tys. km2, 275 tys. mieszk. (1981); uprawa winorośli, oliwek, drzew cytrusowych; turystyka; ośr. adm. i gl. port Patras; w starożytności zamieszkana przez Achajów; rola polit. (111-pol. II w. p.n.e.) jako ośr. Związku Achajskiego. ACHAJOWIE, w starożytności jedno z plemion gr. zasiedlające w II tysiącl. p.n.e. tereny Grecji (Peloponez); twórcy kultury mykeńskiej (XVI-XII w. p.n.e.); zepchnięci przez Dorów do pn. części Peloponezu (Achaja); w Iliadzie i Odysei - synonim Greków. Achajski, ZWIĄZEK, w staroż. Grecji organizacja polit. miast Achai, zał. 280 p.n.e. w celu przeciwstawienia się ekspansji Macedonii na Peloponez; od 191 objęła cały Peloponez; separatystyczna polityka Sparty doprowadziła do konfliktu z Rzymem i przejścia (146 p.n.e.) Z.A. pod jego władzę (segregator aktów prawnych).
ACHARD Franz, 1753-1821, niem. chemik i fizyk; opracował przem. metodę otrzymywania cukru z buraków; w latach 1801-02 zbudował pierwszą na świecie cukrownię buraczaną (Konary na Dolnym Śląsku). Achard Marcel, 1899-1974, pisarz fr.; czl. Akad. Fr.; komedie bulwarowe (Idiotka) i dramaty psychologiczne (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32