Blog

Część ustna egzaminu na uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej zdjęcie nr 2
16.07.2020

Metoda naświetlania promieniami ultrafioletowymi

W artykule znajdziesz:

Metoda naświetlania promieniami ultrafioletowymi

Część ustna egzaminu na uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej zdjęcie nr 3
Metoda naświetlania promieniami ultrafioletowymi

W celu uniknięcia pomyłek spowodowanych przypadkowymi powierzchniowymi zanieczyszczeniami należy badać świeży przełom ziarn żużla (program uprawnienia budowlane na komputer).
Metoda naświetlania promieniami ultrafioletowymi podawana jest przez PN-63 B-06731, DIN 4301 i FNP 18-302.

Zasadniczą wadą metody jest subiektywność oceny, dużą zaletą prostota wykonania.
Norma radziecka GOST 9758-61 jak i „Zalecenia unifikacji metod badań kruszyw lekkich w ramach RWPG” zalecają jako obowiązującą metodę auto-klawizacji pod ciśnieniem 2 at n lub trzykrotne naparzanie niskoprężne. Zastrzeżenie budzić może jednak ich skuteczność w odniesieniu do rozpadu krzemianowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Norma angielska BS 1047 : 1952 zaleca jako próbę kontrolną badanie mikroskopowe szlifów poddanych trawieniu 10°/o roztworem wodnym MgS04.
Badanie rozpadu żelazawego wykonywane jest w zasadzie jedną metodą, polega ona na poddaniu badanego żużla kąpieli wodnej. Żużel nie powinien się łuszczyć czy pękać, ani powodować zmian zabarwienia wody (uprawnienia budowlane). Sam czas pomiaru jest różny w zależności od normy. Według polskich norm wynosi do 7 dni moczenia w wodzie, wg norm radzieckich 28 dni, normy angielskie wymagają 14 dni, natomiast normy zachodnioniemieckie jak i francuskie zaledwie 2 dni. Wydaje się słusznym przypuszczać, że próba autoklawizacji czy naparzania, wymagana według GOST-9758-61 i zaleceń RWPG dla rozpadu krzemianowego, przede wszystkim wykrywać będzie rozpad żelazawy.

Jakość produkowanego obecnie w Polsce żużla kawałkowego jest raczej niska. Wytrzymałość kostkowa na ściskanie waha się w granicach 100-700 kG/cm2, dochodząc w sporadycznych przypadkach do 1500 kG/cm2. Ciężar nasypowy frakcji 20-40 mm - 950-1200 kG/m:!, ciężar nasypowy kruszywa o ciągłej krzywej uziarnienia (w’ stanie niezagęszczonym) 1100-1350 kG/m3, ciężar właściwy 2,9-3,1 G/cm:1, nasiąkliwość do 6% ciężarowo (program egzamin ustny). Wskaźnik rozkruszenia Z określony wg PN-63/B-06731 - 1,4-1,95.

Lupki spiekane

Zastosowanie procesu obróbki wysokotemperaturowej pozwala na otrzymanie szeregu pełnowartościowych kruszyw lekkich. Jednym z nich jest kru- szywo otrzymywane przez wypalanie łupków.
W Polsce w skali przemysłowej otrzymuje się kruszywo ze spiekania łupków przywęglowyeh znane pod nazwą handlową „kruszywa Knurów” (za granicą haydit, aglite, karagandit i inne) (opinie o programie).
Zakład w Knurowie spieka odpowiednio przekruszone i zgranulowane łupki na taśmie aglomeracyjnej. Jako paliwo wykorzystywane są zawarte w łupku zanieczyszczenia węglem w ilości średnio 12-18%.
W roku 1966 uruchomiono podobny zakład o większej wydajności w Bytomiu. W Polsce otrzymywanie kruszywa przez spiekanie łupków zostało opatentowane w 1952 r. przez Rusieckiego.

Lupki przywęglowe podczas obróbki termicznej pęcznieją w minimalnym stopniu. Otrzymywane ziarna kruszywa o zabarwieniu ciemnoszarym do brązowego są szorstkie o kształcie nieregularnym z dużą ilością otwartych porów i zagłębień.
Badania makro- i mikroskopowe szlifów wykazują, że mają one budowę niejednorodną. Przeciętna wielkość porów wynosi ok. 60fi. Drobne pory łącząc się często ze sobą tworzą całe kawerny o średnicach dochodzących do ok. 500jt. Między ziarnami zaobserwowano występowanie dwojakiego rodzaju porów, makropory o nieregularnych kształtach i wymiarach ok. 5X2 mm (a nawet i większe) oraz pory drobniejsze o kształtach zaokrąglonych i wymiarach średnio ok. 0,25 mm (segregator aktów prawnych).

W preparatach proszkowych stwierdzono występowanie nielicznych ziarn anizotropowych. Dotychczasowe obserwacje stwierdzają wysoką jednorodność kruszywa. Według wspomnianych autorów żużel kawałkowy, który spełnia przynajmniej jedną z nierówności, nie powinien zawierać ortokrzemianu wapnia nawet w najbardziej niekorzystnych warunkach krystalizacji. Również i norma angielska BS 1047 :1952 dla żużla wielkopiecowego kawałkowego wymaga spełnienia powyższych nierówności. W przypadkach wątpliwych wymagane jest jednakże wykonanie badań mikroskopowych przy stosowaniu trawienia szlifów 10°/o roztworem MgS04 (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Część ustna egzaminu na uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Część ustna egzaminu na uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Część ustna egzaminu na uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej zdjęcie nr 8 Część ustna egzaminu na uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej zdjęcie nr 9 Część ustna egzaminu na uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej zdjęcie nr 10
Część ustna egzaminu na uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej zdjęcie nr 11
Część ustna egzaminu na uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej zdjęcie nr 12 Część ustna egzaminu na uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej zdjęcie nr 13 Część ustna egzaminu na uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej zdjęcie nr 14
Część ustna egzaminu na uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Część ustna egzaminu na uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Część ustna egzaminu na uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami