Blog
Metoda nawiercania
W artykule znajdziesz:
Metoda nawiercania
Przez nakłucia wprowadza się w drewno odpowiednio dozowane, rozpuszczalne w wodzie związki impregnacyjne. Na tym kończy się zabieg impregnacyjny. Po umocowaniu słupa w jego dolną część zaczyna wnikać woda z ziemi, w jego górną część woda z atmosfery. Pod działaniem wnikającej wody rozpuszczają się złożone w drewnie związki chemiczne i wraz z wodą dyfundują do tych części drewna, dokąd dociera woda, chroniąc drewno przed zagrzybieniem (program uprawnienia budowlane na komputer).
Mimo ciekawie ujętych i logicznie uzasadnionych założeń metoda ta nie przyjęła się w praktyce ze względu na techniczne trudności jej stosowania, mechaniczne osłabianie drewna i wysokie koszty.
Metodą nawiercania można nasycać belki budowlane wchodzące w skład mostów, kratownic i innych konstrukcji inżynierskich zarówno przed wbudowaniem, jak po wbudowaniu w konstrukcję (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W tym celu nawierca się świdrem średnicy 25 mm w poprzek włókien otwory sięgające do 3 U grubości belki, wypełnia się je środkami antyseptycznymi zamyka przy pomocy drewnianych korków.
Środki antyseptyczne dyfundują w drewno. Dyfuzja przebiega bardziej intensywnie w kierunku równoległym niż w kierunku prostopadłym do przebiegu włókien. Na skutek tego przestrzenny zasięg dyfuzji z jednego nawiercenia przybiera kształt elipsoidu, którego krótsza oś, przebiegająca w kierunku prostopadłym do przebiegu włókien, ma około 4 cm długości, dłuższa oś, równoległa do przebiegu
włókien, 30-40 cm długości. Środki impregnacyjne działają tylko w drewnie o wilgotności większej niż 20% (uprawnienia budowlane). Przy wilgotnościach niższych są one nieczynne (lub słabo czynne), zachowują jednak potencjalnie swój charakter antyseptyczny; z chwilą wzrostu wilgotności ich rola może się stać aktywna.
Bandaże impregnacyjne
Bandaże impregnacyjne wykonane są w postaci pasów szerokości 60 cm składających się po zewnętrznej stronie z materiału nie- przepuszczającego wody, po wewnętrznej stronie z materiału przepuszczającego wodę (program egzamin ustny). Wnętrze bandaża wypełnione jest rozpuszczalnym w wodzie materiałem antyseptycznym, np. fluorkiem sodu, w ilości 0,6-0,9 kG, zależnie od długości bandaża. Bandaż podzielony jest podłużnymi szwami na pasy szerokości 1,0—1,5 cm; nie dopuszcza to do obsuwania się impregnatu ku dołowi bandaża. Bandaże nakłada się na słupy teletechniczne w przekroju niebezpiecznym (płaszczyzna zetknięcia ziemi z atmosferą), tak że pas 30 cm szerokości znajduje się ponad ziemią, a 30 cm pod powierzchnią ziemi (opinie o programie).
Słup wchłania wodę z ziemi dolną powierzchnią przekroju oraz powierzchnią boczną; woda ta podnosi się w górę słupa i wyparowuje na nim nad ziemią. Zgodnie z prawami dyfuzji woda rozpuszcza umieszczone w bandażu związki antyseptyczne; powstający roztwór dyfunduje w górę i zabezpiecza drewno od grzybów. W wyniku dążenia do wyrównania stężenia roztworu związki antyseptyczne dyfundują ze strefy obwodowej ku środkowi słupa, wnikają w twardziel i docierają do rdzenia, czego nie można osiągnąć przy stosowaniu innych metod nasycania (segregator aktów prawnych).
Drugą zagrożoną strefę stanowi wierzchołkowa część słupa, na którą spada woda z atmosfery i nawilża drewno, co stwarza korzystne warunki dla rozwoju grzybów.
Celem zabezpieczenia nakłada się na wierzchołek słupa wykonany z juty czepiec ochronny, wypełniony rozpuszczalnymi w wodzie związkami antyseptycznymi; od góry czepiec jest pokryty ochronną siatką drucianą. Przy każdym deszczu woda wnika w głąb drewna w postaci roztworu związków grzybobójczych, impregnując w ten sposób górną część słupa (promocja 3 w 1).
Dużą zaletę tej metody stanowi fakt, że bandaże można zakładać na słupach wbudowanych w terenie oraz że bandaże można wymieniać. Zakładając bandaże na słupach nasyconych metodą oszczędnościową Riipinga, po raz pierwszy po 20 latach pracy, a po raz drugi po 30 latach zwiększa się ich średnią trwałość z około 25 lat na około 40 lat.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32