Blog
Metody suszenia drewna
W artykule znajdziesz:
Metody suszenia drewna
Dotychczasowe metody suszenia drewna oparte były na nagrzewaniu pośrednim, a więc na nagrzewaniu przez promieniowanie, przez konwekcję lub przez przewodzenie ciepła. Metody pojemnościowe charakteryzują się tym, że przemiana energii elektrycznej na energię cieplną odbywa się w poddanym obróbce materiale; jest to zatem nagrzewanie bezpośrednie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przy nagrzewaniu bezpośrednim metodą pojemnościową ciepło wytwarza się wewnątrz materiału umieszczonego między elektrodami kondensatora; dzięki temu wszystkie cząsteczki materiału nagrzewają się równomiernie. Spadek temperatury między warstwami wewnętrznymi a zewnętrznymi jest następstwem przekazywania ciepła otoczeniu przez zewnętrzne warstwy materiału. Taki układ temperatur stwarza sprzyjające warunki dla przemieszczania się wody przez dyfuzję i termo- dyfuzję z wewnętrznych warstw drewna ku bardziej suchym i chłodnym warstwom obwodowym. Jest to układ warunków odwrotny niż przy nagrzewaniu pośrednim (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Proces nagrzewania drewna przeprowadza się w generatorach lampowych o mocy 1-25 kW, które umożliwiają uzyskanie częstotliwości 0,25-30 MHz.
Z wzoru tego wynika, że pochłanianie mocy rośnie w stosunku kwadratowym do wzrostu natężenia pola elektrycznego, a w parze z tym zmniejsza się czas nagrzewania drewna. Ze względu na niebezpieczeństwo przebicia dielektryku napięcia doprowadzane do kondensatora nie mogą być zbyt wysokie; uwarunkowany napięciem gradient potencjału drewna zamyka się zazwyczaj w granicach 200-800 V/cm (uprawnienia budowlane).
Proces pojemnościowego suszenia drewna przebiega około 20 razy szybciej niż przy nagrzewaniu pośrednim. Suszenie prowadzi się w temperaturze nieco niższej niż 100 C; przy temperaturze wyższej zawarta w drewnie woda wrze, a wydzielająca się para może doprowadzić do wewnętrznych spękań. Sprawność generatorów wynosi około 60 %; zużycie energii na odparowanie 1 kG wody wynosi 1 kWh, dochodząc w zastosowaniu praktycznym do 2,3 kWh (program egzamin ustny).
Piezoelektryczne własności drewna
Ze względu na wysoki stosunkowo koszt energii elektrycznej nagrzewanie pojemnościowe jest drogie; z tego względu metody elektrotermiczne stosuje się raczej do klejenia niż do suszenia drewna. Przy klejeniu drewna w prasach, gdzie nagrzewanie drewna odbywa się przez przewodzenie, drewno musi być w warstwach zewnętrznych nagrzane do temperatury wyższej niż temperatura kondensacji kleju (145 C); proces nagrzewania trwa długo (opinie o programie).
Z liczb zestawionych w tabelach wynika, że kleje syntetyczne mają wyższą stałą dielektryczną i współczynnik strat dielektrycznych niż drewno. W polu wysokiej częstotliwości nagrzewają się one prędzej i do wyższych temperatur niż drewno; proces klejenia trwa zaledwie kilka minut. Metody elektrotermiczne oddają dobre usługi w dziedzinie klejenia drewna, zwłaszcza przy klejeniu wielkowymiarowych elementów konstrukcyjnych. Elektrotermiczna obróbka drewna jest metodą przyszłości; stoi ona na progu swego rozwoju.
Efekt piezoelektryczny polega na tym, że w niektórych ciałach pod działaniem sił mechanicznych i związanych z nimi naprężeń powstają ładunki elektryczne. Zjawiska tego rodzaju występują w anizotropowych ciałach krystalicznych, zwłaszcza w kryształach kwarcu (segregator aktów prawnych).
Badania przeprowadzone przez Szubnikowskiego, Bażenowa i Konstantynową wykazały, że zjawiska piezoelektryczne występują prawie u wszystkich gatunków drewna przy ściskaniu, zginaniu i skręcaniu. Przy obciążaniu i odciążaniu powstają w drewnie ładunki o przeciwnych znakach; ich wielkość jest proporcjonalna do wielkości odkształcenia i w dużym stopniu zależy od kierunku przebiegu włókien (promocja 3 w 1).
W miarę wzrostu wilgotności efekt piezoelektryczny początkowo się zmniejsza, a później zanika. Występowanie zjawisk piezoelektrycznych jest następstwem zorientowanej, anizotropowej budowy drewna, lub celulozy, w której uporządkowane przestrzennie micele rozmieszczone są obok przestrzeni nie uporządkowanych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32