Blog
Metody wiertnicze
W artykule znajdziesz:
Metody wiertnicze
Jako metody wykonawstwa przyjęto metody wiertnicze, polegające na wykonywaniu pali z betonu układanego na mokro lub z prefabrykatów w uprzednio wywierconym otworze. Otwory wierci się zależnie od warunków gruntowych bez osłony rurą obsadową (ewentualnie z zastosowaniem rozpierającej otwór zawiesiny iłowej) lub z osłoną. W budownictwie morskim osłona jest zwykle konieczna.
W Rosji rozpowszechniona jest metoda wibracyjna polegająca na pogrążaniu prefabrykowanych rur żelbetowych za pomocą wibratorów o mocy kilkuset KM (program uprawnienia budowlane na komputer).
Do wiercenia otworów o dużych średnicach w skałach używane bywają reaktywne wiertła turbinowe zestawiane w zespoły. Dwa z nich w zespole są na zawiasach i mogą się rozchylać w czasie pracy. Zestaw wierteł ze wspólną głowicą pokrętną i na wspólnej osiowej rurze ssawnej wprowadza się do uprzednio ustawionego na dnie akwenu pala pustakowego i wprowadza go w ruch obrotowy (16-35 obr./min), stopniowo rozchylając dwa uchylne wiertła. Równocześnie wprowadza się pod ciśnieniem 30-34 atm wodę przez 4 wiertła.
Średni postęp wiercenia wynosi ok. 0,7 m/h.
Schemat nowszego urządzenia, zwanego spulchniaczem rotorowym, służącego do tego samego celu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Może ono wiercić w skałach i iłach otwory 0 1,6-3,0 m. Wiertło obrotowe z frezami jest tu pojedyncze, skierowane ukośnie w dół. Woda odgrywa tu jedynie rolę nośnika urobku pompowana jest z akwenu pod ciśnieniem 10 atm.
Budowlane platformy podnoszone 1 zbudowane są na tej samej zasadzie co analogiczne platformy wiertnicze.
Składają się one z pontonów pływających o rzucie poziomym prostokątnym lub w kształcie litery U, które stoją na 3; 4 do 6 (lub więcej)
szczudłach, najczęściej z rur stalowych (zwykle z domieszką miedzi), o 0 do 2,00 m, lub kratowych wyposażonych w podnośniki i zaciski najczęściej systemu De Longa (dlatego całe platformy noszą niekiedy nazwę wysepek De Longa). Platformy w kształcie litery U służą do ustawiania cięższych prefabrykatów (uprawnienia budowlane).
Szczudła
Wymiary pontonów prostokątnych są różne, np. 65X25 m, lub 30.50×21,50 m, zależnie od przeznaczenia; pontony w kształcie litery U używane na budowie mostu łączącego wyspy duńskie z kontynentem, przez Fahmarnsund, miały wymiary 49×27 m (z wycięciem 26×17 m). Na pontonie mogą być zamontowane różne urządzenia zależnie od potrzeby (program egzamin ustny). Zwykle będzie to dźwignica budowlana o odpowiednim udźwigu (np. 100 tys. kG) (Derrick, Lima lub tp.), stacje sprężarek, agregaty prądotwórcze, wciągarki kotwiczne, warsztaty, ewentualnie betoniarka lub kafary do wbijania pali.
Szczudła są tu rurowe o średnicy 1,80 m opatrzone podnośnikami de Longa, składającymi się z wieńca podnośników hydraulicznych, za pomocą których opuszcza lub podnosi szczudła albo ponton, oraz dwu wieńców zacisków pneumatycznych (górnego i dolnego), które utrwalają wzajemne położenie pontonu i szczudeł.
Prócz podnośników De Longa używane bywają jeszcze inne, których tu omawiać nie będziemy (opinie o programie).
Nietypową platformę podnoszoną systemu Le Tourneau, trójszczudłową przeznaczoną do prac na głębokościach do 20 m. W danym wypadku chodziło o dokonywanie wierceń dla zakładania ładunków wybuchowych w celu wykonania wykopu w skale, platforma wyposażona jest więc odpowiednio do tego celu (segregator aktów prawnych).
Kratowe szczudła tej platformy u dołu zakończone są stalowymi zbiornikami o średnicy 5,5 m i wysokości 3 m. Powierzchnia platformy wynosi 510 m2, ciężar jej 770 tys. kG, ciężar wyposażenia dodatkowo 250 tys. kG. Na miejsce pracy platformę taką holuje się (potrzebny holownik o mocy 1000 KM). Możliwe jest jej przesuwanie na odległość do 100 m (przy podniesionych szczudłach; za pomocą kotwic, łańcuchów kotwicznych i wciągarek (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32