Blog

21.09.2018

Metody zmniejszające ryzyko odwrócenia ciągu w kominie

W artykule znajdziesz:

Metody zmniejszające ryzyko odwrócenia ciągu w kominie


Komin, który widzimy na każdym prawie domu ukrywa i jednocześnie chroni przewody kominowe. W ciągu komina biegną przewody dymowe i spalinowe i każdy ciąg jet odrębnym kanałem. Czasami zdarzają się sytuacje niepowołane i takie, które danemu ciągowi przeszkadzają.
Zaburzenia siły w kanałach wentylacyjnych to problem bardzo częsty i bardzo niebezpieczny. Gdy taki problem dosięgnie naszego komina od razu wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych daje wyczuć się niewystarczającą wymianę powietrza. Taki stan powoduje w domu zawilgocenie i znaczne pogorszenie jakości powietrza.
Mówi się, że wtedy występuje odwrócenie kierunku przepływu w kanałach wywiewnych.
JAK PRZECIWDZIAŁAĆ ODWRÓCENIU CIĄGU POWIETRZA W KANAŁACH?
Odwrócenie ciągu powietrza w kanałach wywiewnych zdarza się co jakiś czas. Jest to bardzo uciążliwe i wyraźnie odczuwalne wewnątrz domu. Zabezpieczenie przed odwróceniem ciągu to najczęściej montowanie odpowiedniej nasady na komin.
Nasady kominowe doskonale niwelują wszelkie niedogodności w kominach i ich ciągach. W przypadkach gdy dom ma złe usytuowanie, gdy są złe warunki atmosferyczne i gdy jest wiele niedoskonałości, które wpływają na zły ciąg, odpowiedzią na poprawę, może być zamontowanie nasady kominowej.
NASADY KOMINOWE
Nasady mają różne kształty, są w wersji obrotowej lub skierowane w jedną stronę. Na pewno, odpowiednio zamontowane, doskonale wspomagają wentylację grawitacyjną.
Należy jednak do odpowiednich warunków zamontować odpowiednią nasadę, taka która poradzi sobie ze złymi warunkami i wspomoże ciąg wentylacyjny w kominie.
W ofercie proponowane są także nasady hybrydowe, które posiadają silnik elektryczny, lub wykorzystują, czasami, warunki naturalne.
W przypadkach, gdy w kominie w ogóle nie ma cugu, dobrze jest zamontować nasadę mechaniczną. Jednak pamiętać należy, że nasady nie zawsze są przydatne i nie zawsze się je montuje na kominach. Czasami ciąg wentylacyjny jest dobry i wtedy nie ma sensu montowania nasad.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami