Blog

Studia pierwszego stopnia na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 2
21.09.2018

Metody zmniejszające ryzyko odwrócenia ciągu w kominie

W artykule znajdziesz:

Metody zmniejszające ryzyko odwrócenia ciągu w kominie


Komin, który widzimy na każdym prawie domu ukrywa i jednocześnie chroni przewody kominowe. W ciągu komina biegną przewody dymowe i spalinowe i każdy ciąg jet odrębnym kanałem. Czasami zdarzają się sytuacje niepowołane i takie, które danemu ciągowi przeszkadzają.
Zaburzenia siły w kanałach wentylacyjnych to problem bardzo częsty i bardzo niebezpieczny. Gdy taki problem dosięgnie naszego komina od razu wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych daje wyczuć się niewystarczającą wymianę powietrza. Taki stan powoduje w domu zawilgocenie i znaczne pogorszenie jakości powietrza.
Mówi się, że wtedy występuje odwrócenie kierunku przepływu w kanałach wywiewnych.
JAK PRZECIWDZIAŁAĆ ODWRÓCENIU CIĄGU POWIETRZA W KANAŁACH?
Odwrócenie ciągu powietrza w kanałach wywiewnych zdarza się co jakiś czas. Jest to bardzo uciążliwe i wyraźnie odczuwalne wewnątrz domu. Zabezpieczenie przed odwróceniem ciągu to najczęściej montowanie odpowiedniej nasady na komin.
Nasady kominowe doskonale niwelują wszelkie niedogodności w kominach i ich ciągach. W przypadkach gdy dom ma złe usytuowanie, gdy są złe warunki atmosferyczne i gdy jest wiele niedoskonałości, które wpływają na zły ciąg, odpowiedzią na poprawę, może być zamontowanie nasady kominowej.
NASADY KOMINOWE
Nasady mają różne kształty, są w wersji obrotowej lub skierowane w jedną stronę. Na pewno, odpowiednio zamontowane, doskonale wspomagają wentylację grawitacyjną.
Należy jednak do odpowiednich warunków zamontować odpowiednią nasadę, taka która poradzi sobie ze złymi warunkami i wspomoże ciąg wentylacyjny w kominie.
W ofercie proponowane są także nasady hybrydowe, które posiadają silnik elektryczny, lub wykorzystują, czasami, warunki naturalne.
W przypadkach, gdy w kominie w ogóle nie ma cugu, dobrze jest zamontować nasadę mechaniczną. Jednak pamiętać należy, że nasady nie zawsze są przydatne i nie zawsze się je montuje na kominach. Czasami ciąg wentylacyjny jest dobry i wtedy nie ma sensu montowania nasad.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Studia pierwszego stopnia na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 3
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Studia pierwszego stopnia na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 4
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Studia pierwszego stopnia na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 7 Studia pierwszego stopnia na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 8 Studia pierwszego stopnia na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 9
Studia pierwszego stopnia na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 10
Studia pierwszego stopnia na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 11 Studia pierwszego stopnia na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 12 Studia pierwszego stopnia na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 13
Studia pierwszego stopnia na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Studia pierwszego stopnia na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Studia pierwszego stopnia na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami