Blog
Miejsce odgałęzienia
W artykule znajdziesz:
Miejsce odgałęzienia do danego przyboru lub grupy przyborów nie może być wybrane na pionie w sposób dowolny. Przestrzega się zwyczajowo zakazu łączenia jakiegokolwiek przyboru poniżej odgałęzienia ustępowego na danej kondygnacji. Norma brytyjska określa, że połączenie takie może być wykonane, ale w odległości przynajmniej 20 cm poniżej odgałęzienia ustępowego, jeśli odpowiedni syfon ma pozostać niewentylowany (program uprawnienia budowlane na komputer).
Nie powinno się także umieszczać żadnych odgałęzień w pobliżu przejścia pionu w przewód odpływowy. Najniższe odgałęzienie powinno znajdować się wyżej niż 50-75 cm nad dnem przewodu odpływowego. Podobny warunek trzeba zachować przy łączeniu przyboru nad odsadzką na pionie (nb. ww. norma zabrania stosowania odsadzek na pionach niewentylowanych, tj. bez równoległego pionu wentylacyjnego); jeśli nie może to być spełnione, trzeba osobno wentylować syfon na odgałęzieniu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Na pionie powinny być umieszczone czyszczaki, obowiązkowo w pobliżu przejścia pionu w przewód odpływowy i obowiązkowo nad każdą odsadzką. Pożądane jest także umieszczanie czyszczaków nad najwyższym odgałęzieniem i co 3 kondygnacje. Zamiast czyszczaka, umieszczonego w najniższym miejscu pionu, można zastosować równorzędne rozwiązanie (uprawnienia budowlane).
Mimo iż każdy pion powinien być wyprowadzony ponad dach i zakończony wywiewką, w praktyce projektowej zdarza się, że konieczne jest umieszczenie pojedynczego przyboru na najniższej kondygnacji, w piwnicy lub na parterze, z dala od innych przyborów, a czasem i na środku pomieszczenia (np. zbiorowa umywalka okrągła). Nieopłacalne jest wtedy ciągnięcie pionu przez wszystkie kondygnacje aż do dachu. Sprawdzono [20], że krótkie piony o wysokości 45-50 średnic mogą pracować bez wentylacji. Jednak lepiej zastosować choćby wentylację okrężną.
Wewnętrzna instalacja kanalizacyjna musi być połączona przez piony spustowe z atmosferą w celu zapewnienia wymiany powietrza w sieci zewnętrznej (komunalnej), do której jest przyłączona. Połączenie to pozwala także w niewielkim stopniu na rozładowanie wahań ciśnienia powietrza we wnętrzu przewodów instalacji. Nie jest to wprawdzie zasadniczy środek prowadzący do tego celu, lecz wystarczający w niewysokich budynkach o niezbyt obciążonych pionach i odgałęzieniach(program egzamin ustny).
Wentylacja przez piony
Wentylacja przez piony jest realizowana przez instalowanie rur wentylacyjnych na pionach spustowych, które to rury stanowią przedłużenie pionów i wyprowadzane są ponad dach jako tzw. wy- wiewki (rury wywiewne). Wywiewką powinna wystawać 0,5-1,0 m nad dach nieużytkowany i 2-3 m nad dach użytkowany (np. jako taras). Ponadto wymaga się, aby wylot wywiewki znajdował się powyżej wszelkich otworów prowadzących do wnętrza pomieszczeń (ok. 1 m) i dalej niż 4 m od nich (opinie o programie). Na deszczówkach oczywiście nie instaluje się wywiewek, ale jeśli nie są spełnione powyższe wymagania deszczówka musi być zasyfonowana. Pionów ściekowych w odróżnieniu od deszczowych nie syfonuje się.
W zimie wywiewki narażone są na wewnętrzne oszronienie lub nawet oblodzenie, gdyż przewodzą wilgotne (do 100%) powietrze z kanalizacji. Aby zapobiec przerwaniu połączenia z atmosferą, żąda się, aby średnica wywiewki była większa o 50 mm od nie- zredukowanej (patrz dalej) średnicy rury wentylacyjnej na całym odcinku ponad dachem oraz do 0,5 m poniżej niego (segregator aktów prawnych).
Produkowane są wywiewki żeliwne można też wykonywać je z blachy. Wywiewki blaszane powinny być zaopatrzone w daszek ochronny; można je także wyposażyć w zwykłą nasadę wentylacyjną dla ochrony przed uderzeniem wiatru, które może ujemnie wpływać na trwałość zamknięć wodnych.
Rura wentylacyjna łącząca pion z wywiewką powinna być takiej samej średnicy co pion, lecz można ją zmniejszyć powyżej najwyższego przyboru o 25 mm, jeśli pion obciążony jest co najwyżej 5 przyborami na każdej kondygnacji, a w tym co najwyżej 3 miskami ustępowymi (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32