Blog
Miękkoplastyczny grunt
W artykule znajdziesz:
Jednakże w przypadku bardzo słabych gruntów inwestorzy godzą się na duże osiadania powodujące spękania, aby uniknąć znacznych dodatkowych kosztów związanych z fundamentowaniem głębokim. Na przykład w Santos w Brazylii wzdłuż wybrzeża posadawia się 15-piętrowe budynki mieszkalne bezpośrednio na miękkoplastycznym gruncie. Osiadania często wynoszą ponad 30 cm (program uprawnienia budowlane na komputer).
tych budynków są widoczne, ale większość z nich jest zamieszkiwana bez przerwy. Klasycznym przykładem złych warunków posadowienia budowli jest Mexico City. Na przykład jeden z budynków - Pałac Sztuk Pięknych jest użytkowany bez przerwy, chociaż osiadł już 3,70 m (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Dawniej zwiedzający pałac szli w górę, aby wejść na pierwsze piętro, obecnie na piętro schodzą w dół, z powodu dużego osiadania budynku. W konstrukcjach innych budynków można także dopuścić duże osiadania. Osiadania rzędu 1,5 m są bardzo powszechne w przypadku konstrukcji podatnych, jak niektóre zbiorniki, nasypy ziemne. W przypadku fundamentów pod reaktory jądrowe lub czułe stacje radarowe osiadanie rzędu 0,25 mm może okazać się niedopuszczalne (uprawnienia budowlane).
Budynek w ośrodku studenckim MIT w Bostonie, posadowiony na fundamencie płytkim składającym się z płyty ciągłej pod całym budynkiem. Podłoże gruntowe liczone od powierzchni w głąb składa się z następujących warstw: 4,60 m - warstwa miękkiego gruntu nasypowego i mułu organicznego, 6,10 m - warstwa piasku i żwiru, 23,00 m - warstwa gliny plastycznej, a następnie grunt nośny i skały (program egzamin ustny). Ciężar samego budynku (zwany obciążeniem stałym) wynosi 32 106 kG. Ciężar mebli, ludzi i książek itp. (zwany obciążeniem zmiennym) wynosi 5 • 106 kG. Gdyby budynek został posadowiony bezpośrednio na powierzchni gruntu, można by było oczekiwać osiadania rzędu 30 cm pod całkowitym obciążeniem 37-106 kG i przy danej ściśliwości miękkich warstw gruntu (opinie o programie).
Ciężar wydobytego gruntu
Osiadanie tego rzędu spowodowałoby uszkodzenie konstrukcji. Zagadnienie to rozwiązano posadawiając budynek w wykopie. Ciężar wydobytego gruntu wyniósł 29-106 kG, a więc ciężar dodatkowy przenoszony na głębokie warstwy podłoża wyniósł jedynie 8 - 106 kG. Dla tak posadowionego budynku należy oczekiwać osiadań rzędu 5-f-7,5 cm, co nie budzi większych zastrzeżeń (segregator aktów prawnych). Taka metoda posadawiania opiera się na tej samej zasadzie co pływanie statku. Statek wypiera wodę o ciężarze równoważącym ciężar statku, tak że ciśnienie na danej głębokości pod statkiem jest niezależne od obecności statku. Ponieważ budynek ma ciężar objętościowy równy około połowie ciężaru wody, a ciężar objętościowy wypartego gruntu jest równy około dwukrotnemu ciężarowi wody, to powinien być posadowiony na głębokości równej jednej czwartej całkowitej wyporności, aby osiągnąć całkowity wypór.
Przy rozwiązywaniu posadowienia tego budynku należało porównać ekonomiczność posadowienia płytkiego z posadowieniem na palach lub studniach zapuszczanych. Po podjęciu decyzji o posadowieniu płytkim należało rozwiązać następujące zagadnienia:
- jak głęboko pod powierzchnią gruntu trzeba posadowić budynek,
- czy należy zabezpieczyć ściany wykopu na czas budowy przed obsunięciem się,
- czy należy obniżyć poziom wody gruntowej, aby wykonać fundamenty i wykopy, a jeśli tak, to jakimi metodami,
- czy powstanie zagrożenie sąsiednich budynków (w następnych rozdziałach wykaże się, że obniżenie poziomu wody gruntowej pod budowlą może wywołać groźne osiadania, przeto sprawa jak i na jak długo można obniżyć zwierciadło wody gruntowej ma bardzo ważne znaczenie),
- o ile osiądzie nowy budynek i czy będzie to osiadanie równomierne,
- na jakie naprężenia w gruncie powinna być zaprojektowana płyta ciągła pod całym budynkiem (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32