Blog

30.05.2018

Jak zadbać o bezpieczeństwo i higienę pracy na budowie

W artykule znajdziesz:

Jak zadbać o bezpieczeństwo i higienę pracy na budowie


Jak zadbać o bezpieczeństwo i higienę pracy na budowie

 

Prace budowlane obciążone są ogromnym ryzykiem. Specjalne przepisy dotyczące Bezpieczeństwa i Higieny Pracy dokładnie regulują w jaki sposób zmniejszyć ryzyko wypadków. Planowany zakres prac powinien być zgodny z kodeksem prawy oraz ustawą Prawa Budowlanego oraz rozporządzeniem ministra infrastruktury z 6 lutego 2003 roku. 

 

Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.

 

Bezpieczeństw i higiena pracy na budowie
Specjalny plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia powinien być sporządzony jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Należy go wykonać zgodnie z przepisami omawianej wcześniej ustawy. Plan ten należy wykonać przy robotach budowlanych, gdzie ryzyko ich wykonania zagraża zdrowiu i bezpieczeństwu pracowników. Najczęściej więc wymagany jest przy pracach wykonywanych na wysokościach oraz ziemnych. Wykonuje się je wraz z projektem budowlanym. Celem tego planu jest minimalizacja zagrożeń wynikających z realizowanych robót budowlanych.

 

Kto jest odpowiedzialny za wykonywane prace
Według danych szacunkowych najwięcej groźnych wypadków wynika z upadków z wysokości. Przepisy dokładnie regulują to w jaki sposób zabezpieczyć pracownika wykonującego pracę na wysokościach. Ustawa wymaga wyznaczenia koordynatora bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia. Zazwyczaj koordynatorem tym jest kierownik budowy. Ustawa daje jednak większą dowolność, koordynatorem może być zupełnie inny pracownik. Jest to bardzo istotna funkcja. W razie niedopełnienia obowiązków z zabezpieczeniem bezpieczeństwa i higieny pracy do odpowiedzialności będzie pociągnięty koordynator. Nawet gdy inna osoba została wyznaczona na funkcję koordynatora w takim samym stopniu odpowiada kierownik budowy.

 

Co powinien zawierać plan
Wcześniej wspomniany plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia powinien zawierać dokładne zapisy odnoszące się do pewnych zasad wykonywania pracy. Przed rozpoczęciem budowy każdy pracownik powinien się z nimi zapoznać. Zasady te obejmują ochronę przeciwpożarową, to w jaki sposób obchodzić się z substancjami chemicznymi, urządzeniami technicznymi a wreszcie z tym w jaki sposób wykonywać prace na wysokościach. Przestrzeganie tych przepisów gwarantuje bezpieczeństwo wykonywanych prac.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami