Blog

Wiązary dachowe deskowe dwuspadkowe zdjęcie nr 2
07.05.2021

Mielenie mieszanki surowcowej

W artykule znajdziesz:

Mielenie mieszanki surowcowej

Wiązary dachowe deskowe dwuspadkowe zdjęcie nr 3
Mielenie mieszanki surowcowej

Celem mielenia mieszanki surowcowej jest osiągnięcie takiego rozwinięcia jej powierzchni, które zapewni optymalną dla danych surowców spiekalność mieszanki. Każda cementownia eksploatując w ciągu dłuższego czasu określone złoże surowcowe wypracowuje sobie do oceny stopnia rozwinięcia powierzchni wskaźnik pośredni, oparty na wielkości pozostałości na ustalonym sicie lub sitach. Najczęściej służą do tego celu sita 200 i 80 jim (program uprawnienia budowlane na komputer).

Oznaczenie pozostałości na tych sitach informuje wystarczająco. o stopniu zmielenia surowca; doświadczalne oznaczenie powierzchni właściwej zmielonego surowca nie jest już potrzebne.
Inaczej rzecz się ma w przypadku mielenia cementu. Oznaczenie pozostałości na dwóch wymienionych wyżej sitach było dawniej jedynym wskaźnikiem kierunkującym operację mielenia cementu; obecnie jest to już tylko sposób kontroli pomocniczej. Nowoczesna, powszechnie stosowana metoda kontroli mielenia cementu oparta jest na systematycznym, stałym oznaczeniu powierzchni właściwej cementu wyrażonej w cm2/ g BI (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wskaźnik ten, określany w laboratoriach fabrycznych metodą Blaine’a, informuje wszechstronnie o przebiegu procesu mielenia, a ponadto umożliwia wiarygodne wnioskowanie o właściwościach użytkowych cementu.
Wypada jednak podkreślić, że w okresie ostatnich kilku lat coraz powszechniejszy staje się pogląd, że pełną informację o efekcie mielenia i obiektywny pogląd na właściwości cementu można uzyskać tylko przez określenie ziarnowego składu cementu. Trzeba zresztą zauważyć, że ostatnio rozważania dotyczące właściwości użytkowych cementu i jego przydatności do niektórych celów specjalnych prowadzone są w ścisłym powiązaniu ze strukturą ziarnową cementu.

Nic więc dziwnego, że narasta obecnie problem sterowania składem ziarnowym cementu w czasie jego mielenia, co przyczynia się do rozpowszechniania różnych schematów mielenia w układzie zamkniętym, z różnymi wariantami włączania urządzeń do pośredniego separowania strumieni materiałów (uprawnienia budowlane).
Powszechnie w przemyśle cementowym panująca tendencja do konstruowania coraz większych jednostek produkcyjnych znajduje wyraz także w odniesieniu do młynów cementowych. Wystarczy wspomnieć, że w ciągu dziesięciolecia 1965-1975 średnice młynów cementowych wzrosły z około 3,3 m do przeszło 4,5 m, a ich wydajność sięga obecnie 150 t/h, a nawet przekracza ten wskaźnik (program egzamin ustny).

Skład cementu

Nie wolno zapominać, że w przypadku mielenia w układzie zamkniętym zmiany nastawienia organów sterujących granicą rozdziału ziarn w separatorze mogą doprowadzić do istotnych zmian struktury ziarnowej cementu przy nie zmienionej bądź nieznacznie zmienionej powierzchni właściwej (opinie o programie). Nie ulega już dziś wątpliwości, że zmiany składu ziarnowego mają znacznie większy i łatwiejszy do ilościowej oceny wpływ na wytrzymałość zhydratyzowanego cementu niż zmiany powierzchni właściwej. Dlatego mielenie w układzie zamkniętym umożliwia bardzo elastyczne sterowanie właściwościami produkowanego cementu, pod warunkiem że kontrola procesu mielenia przez oznaczanie powierzchni właściwej wg Blaine’a będzie uzupełniona oznaczeniem składu ziarnowego (segregator aktów prawnych).

Omawianie pełnego ziarnowego składu cementu powinno dotyczyć przede wszystkim frakcji przechodzącej przez sito 4900 oczek/cm2, a więc frakcji o wymiarach ziarn poniżej 80 jim. Oznaczenie takie jest jednak bardzo czasochłonne, toteż stosuje się je tylko jako oznaczenie sprawdzające w odniesieniu do każdego młyna, na przykład raz na dobę.
Natomiast do bieżącej kontroli procesu mielenia, prowadzonej z konieczności ze znaczną częstotliwością, wystarczy oznaczenie w produkcie’ mielenia tylko jednej frakcji wybranej spośród zbioru ziarn przechodzących przez sito 4900 oczek/cm2.

Warto też wspomnieć o wskaźniku Kso coraz częściej stosowanym do kontroli procesu mielenia cementu. Wskaźnik ten wyraża w mm największy wymiar ziarn znajdujących się w osiemdziesięciu ciężarowych procentach całego zbioru ziarn badanej próbki cementu (promocja 3 w 1). Innymi słowy wskaźnik K80 wyraża w mm wymiar oczka sita, przez które przechodzi 80% badanego cementu.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wiązary dachowe deskowe dwuspadkowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wiązary dachowe deskowe dwuspadkowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wiązary dachowe deskowe dwuspadkowe zdjęcie nr 8 Wiązary dachowe deskowe dwuspadkowe zdjęcie nr 9 Wiązary dachowe deskowe dwuspadkowe zdjęcie nr 10
Wiązary dachowe deskowe dwuspadkowe zdjęcie nr 11
Wiązary dachowe deskowe dwuspadkowe zdjęcie nr 12 Wiązary dachowe deskowe dwuspadkowe zdjęcie nr 13 Wiązary dachowe deskowe dwuspadkowe zdjęcie nr 14
Wiązary dachowe deskowe dwuspadkowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wiązary dachowe deskowe dwuspadkowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wiązary dachowe deskowe dwuspadkowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami