Blog
Miernik jakości wody
W artykule znajdziesz:
Przesłankami kreującymi podjęcie strategicznego problemu EW są:
- Narastający deficyt wody wynikający z ograniczonych i nierównomiernych zasobów oraz z nieracjonalnego ich użytkowania. Wyzwaniem jest więc ekologizacja gospodarowania zasobami wodnymi zgodnie z następującymi zasadami ekorozwoju:
- podejściem holistycznym, nakazującym rozpatrywanie wszelkich możliwych relacji powiązań oraz oddziaływań zarówno korzystnych, jak i niekorzystnych w ramach rozważanego przedsięwzięcia (program uprawnienia budowlane na komputer),
- udziałem społeczeństwa w procesie podejmowania decyzji,
- traktowaniem wody jako towaru o wysokiej wartości, podlegającego regułom gospodarki rynkowej,
- obligatoryjnymi procedurami monitorowania i korekty działań związanych z kształtowaniem i użytkowaniem zasobów wodnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Miernik jakości wody gromadzonej w zlewni Wisły i odprowadzanej do Bałtyku jako wynik wiarygodności Polski w procesach dostosowawczych do Unii Europejskiej i woli uczestnictwa w programach międzynarodowych.
Wzrastająca aktywność gospodarcza części regionów północnych oraz konieczność głębokiej restrukturyzacji regionów ogarniętych strukturalnym bezrobociem powinny uruchomić nowe czynniki i szanse przyspieszonego, ale i zrównoważonego rozwoju Polski Północnej także w powiązaniu z rosnącą rolą Europejskiego Regionu Bałtyku (ERB) oraz Polskiego Regionu Bałtyku (uprawnienia budowlane).
Kluczową rolę w rozwiązaniu problemu gospodarowania wodą może spełnić Wisła wraz ze swoim dorzeczem, ze względu na własne zasoby oraz cechy przyrodnicze, ale pod warunkiem zasadniczej zmiany ich zagospodarowania, a więc w powiązaniu z restrukturyzacją gospodarki w całej strefie funkcjonalnej rzeki (program egzamin ustny).
Oznaczałoby to konieczność podporządkowania strategii zagospodarowania Wisły i jej dorzecza racjonalnym ekologicznie zasadom gospodarowania zasobami wody oraz rozwiązywania sytuacji konfliktowych na rzecz realizacji tych zasad.
Ekologizacja Wisły
Do najważniejszych postulatów umożliwiających osiągnięcie tak zarysowanego celu zaliczyć można:
- wprowadzenie zintegrowanej gospodarki wodnej,
- kompleksowe rozwiązywanie problemów gospodarki wodnej w układach zlewniowych, współzależnie z terytorialnym systemem funkcjonowania państwa,
- uzyskanie pełnej odnawialności zasobów wodnych, zwiększenie ich dyspozycyjności i sterowalności przez odpowiednie zagospodarowanie dorzeczy oraz realizację programu oczyszczania ścieków,
- wdrożenie systemu ocen oddziaływania na środowisko (opinie o programie).
Realizacja postulowanych działań powinna uruchomić mechanizmy prowadzące do integracji gospodarki wodnej z zagospodarowaniem przestrzennym i rozwojem społeczno-gospodarczym całego zaplecza funkcjonalnego Wisły.
Współzależna i niekonfliktogenna funkcja Wisły w stosunku do roli, jaką spełnia w opanowywaniu deficytu wodnego kraju, wynika z jej unikatowych wartości ekologicznych i kluczowego położenia w systemie ekologicznym Polski. Stwarzają one potencjalne możliwości ukształtowania „korytarza ekologicznego" kraju, powiązanego z europejskim makrosystemem przyrodniczym (wędrówki awifauny i ichtiofauny). Wynika to zarówno ze stanu środowiska Wisły i przeważającej części jej dorzecza, jak i z priorytetów ekologicznych polityki europejskiej (segregator aktów prawnych).
Ekologizacja Wisły, poprzez zasadniczą poprawę stanu środowiska przyrodniczego, zwaloryzuje także jej wartości kulturowe, które tworzą miasta i obiekty historyczne, położone wzdłuż osi Wisły, składające się na europejskie dziedzictwo kulturowe. Unikatowe wartości przyrodnicze i kulturowe będą tworzyć trwałą podstawę rozwoju turystyki krajowej i międzynarodowej z możliwością wykreowania jednego z bardziej atrakcyjnych szlaków turystycznych Europy (promocja 3 w 1). Przedstawione powyżej funkcje Wisły tworzą niekonfliktogenny, komplementarny i wzajemnie wspomagający się kompleks przyrodniczo-społeczno-gospodarczy.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32