Blog
Współczesne budownictwo
W artykule znajdziesz:
Współczesne budownictwo
Zjawisko jest niepożądane dlatego, że zazwyczaj zbiorczy powrotny przewód cyrkulacyjny włączony jest w węźle cieplnym pomiędzy wymiennikami I i II stopnia. Z tego względu woda dopływająca do punktów czerpalnych przewodami cyrkulacyjny mi ma obniżoną temperaturę, co oczywiście powoduje wzrost jej zużycia (program uprawnienia budowlane na komputer).
Współczesne budownictwo, a szczególnie budownictwo mieszkaniowe charakteryzuje się dużą akustycznością.
Oprócz tego w instalacjach wewnętrznych stosowane są nagminnie rozwiązania i elementy będące źródłem hałasu. Dlatego już w fazie projektowania instalacji należy zwrócić uwagę na eliminację tych zjawisk (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dopuszczalne natężenie hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych oraz pomieszczeniach przeznaczonych do pracy umysłowej określa norma PN-70/ /N-02151. Zgodnie z ustaleniami zawartymi w tej normie dopuszczalny poziom hałasu wytworzonego przez różne źródła i przenikającego do pomieszczeń nie powinien przekraczać w ciągu dnia 304-50 dB(A), a nocą 304-35 dB(A). Poziom hałasu wytwarzanego w instalacjach i urządzeniach zainstalowanych w budynku nie powinien w ciągu dnia przekraczać 30-40 dB(A), a w nocy 254-30 dB(A) (uprawnienia budowlane).
Poważny udział w widmie hałasu pomieszczeń mieszkalnych bądź użyteczności publicznej mają instalacje wody zimnej i ciepłej. W instalacjach tych głównymi źródłami hałasu są baterie czerpalne, zawory odcinające, kryzy dławiące, przy- bory sanitarne (wanny, zlewozmywaki itp.) oraz urządzenia do podnoszenia ciśnienia wody w instalacji wewnętrznej. Z uwagi na zakres książki oraz fakt, że urządzenia hydroforowe oraz pompy uzupełniające są z reguły lokalizowane poza obrębem budynków, poniżej nie podano sposobu tłumienia drgań i hałasu w tego typu urządzeniach.
Baterie czerpalne i zawory odcinające są źródłem hałasu, którego poziom zależy od ich konstrukcji, użytych materiałów, stopnia zużycia oraz oczywiście stopnia otwarcia zaworu. Częstą przyczyną powstawania hałasu w elementach odcinających przepływ są ubytki materiałowe konstrukcji wywołane procesami korozyjnymi powodujące rozluźnienie zamocowania grzybka we wrzecionie zaworu (program egzamin ustny). Według Sadowskiego zawory czerpalne w zależności od ich wydajności i konstrukcji mogą wywoływać hałas o natężeniu dochodzącym nawet do 80 dB(A).
Widmo hałasu
Widmo hałasu w zależności od natężenia przepływu wody dla dwóch zaworów czerpalnych o różnej konstrukcji. Nowoczesna armatura czerpalna, z reguły wyposażona w perlatory, nie emituje hałasu o tak wysokim poziomie; na przykład armatura firmy Hansa przy ciśnieniu wypływowym 0,3 MPa (ok. 30 m H20) wytwarza hałas o natężeniu 15-20 dB(A) (opinie o programie). Następnym źródłem hałasu są przybory sanitarne, a w szczególności wanny i zlewozmywaki. W czasie napełniania tych przyborów powstaje hałas wywołany uderzeniem strumienia wody o dno przyboru bądź lustro wody; jest to przyczyną wibracji ścian bocznych i dna. Szczególnie dobrymi rezonatorami są coraz powszechniej stosowane w budownictwie mieszkaniowym wanny i zlewozmywaki wykonane z cienkiej blachy nierdzewnej. Poziom hałasu wytwarzanego przez tego typu przybory można znacznie obniżyć wyposażając wylewki baterii czerpalnych w perlatory (segregator aktów prawnych).
Energia strumienia wody wypływającego z perlatora jest bowiem niższa od energii strumienia wypływającego z baterii tradycyjnych. Innym rozwiązaniem (nie wykluczającym stosowania perlatorów) prowadzącym do wyciszania procesu napełniania przyborów sanitarnych (głównie wanien) jest takie ukształtowanie wypływu, aby woda wypływała na ściankę przyboru. Stąd też istnieje szereg rozwiązań konstrukcyjnych baterii, z których woda wypływa w postaci tpłaskiego strumienia i kierowana jest na boczną ściankę wanny.
Kolejnym źródłem hałasu w instalacji c. w. u. jest przepływ wody w przewodach rurowych. Hałas ten jest wynikiem drgań wywołanych przepływem wody znajdującej się w ruchu przejściowym lub burzliwym, a w szczególności przy zmianie kierunku jej przepływu i pokonywaniu różnego rodzaju oporów miejscowych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32