Blog

02.04.2021

Mierniki precyzyjne

W artykule znajdziesz:

Mierniki precyzyjne

Mierniki precyzyjne

Do bezpośredniej wentylacji mechanicznej pożądane jest zainstalowanie kilku wentylatorów uruchamianych automatycznie, zależnie od wskazań czujników termicznych, wilgotności i składu chemicznego powietrza. Kratki wentylacyjne wlotowe i wylotowe przewodowej wentylacji mechanicznej powinny być założone równomiernie wzdłuż całego pomieszczenia (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przy kratkach zakłada się żaluzje regulujące kierunki przepływu powietrza. Różne sposoby rozmieszczenia wentylatorów wyciągowych i zaworów nawiewnych oraz zasadę cyrkulacji powietrza wentylacji naturalnej. Oświetlenie i nasłonecznienie pomieszczeń inwentarskich. Przepisy wymagają, aby w pomieszczeniu przeznaczonym dla inwentarza żywego było zapewnione oświetlenie światłem dziennym lub sztucznym, przystosowanym do gatunku i grupy zwierząt. Na ogół przyjmuje się miernik oświetlenia wyrażający się stosunkiem powierzchni okien do powierzchni podłogi (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Nie są to mierniki precyzyjne. ale proste i przydatne w projektowaniu. Zalecane wskaźniki oświetlenia dziennego dla pomieszczeń inwentarskich.

Minimalna jasność w strefie roboczej pomieszczeń inwentarskich powinna wynosić 10- 30. Jakość oświetlenia i nasłonecznienia zależy nie tylko od stosunku powierzchni okien do powierzchni podłogi, lecz także od kształtu i rozmieszczenia okien, kształtu pomieszczenia oraz zorientowania budynku względem stron świata. Minimalny czas nasłonecznienia budynków’ inwentarskich dla bydła wynosi w zimie 3 godziny, a wiosną i jesienią 6 godzin; dla trzody chlewnej - odpowiednio 2 i 5 godzin. Najlepszą orientację budynków inwentarskich można zapewnić sytuując ich oś podłużną w kierunku północ-południe, aby pomieszczenia miały zapewnione oświetlenie wschodnie i zachodnie. Schemat orientacji budynków inwentarskich (uprawnienia budowlane).

Lokalizacja i orientacja budynków inwentarskich powinna być każdorazowo wnikliwie przeanalizowana. Lokalizowanie budynków inwentarskich i ferm zwierzęcych
Sytuowanie budynków inwentarskich w obrębie działki siedliskowej gospodarstwa indywidualnego powinno zapewniać skrócenie ciągów komunikacyjnych i transportowych. W gospodarstwach wielkotowarowych budynki inwentarskie należy lokalizować niedaleko ośrodka gospodarczego lub na jego terenie, ze względu na prace związane z obsługą zwierząt (program egzamin ustny).

Inwestycje związane z hodowlą zwierząt w liczbie ponad 50 DJP lub w wypadku chowu ściółkowego - 100 DJP zalicza się do inwestycji mogących pogorszyć stan środowiska. W związku z tym do wniosku o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu ferm zwierzęcych należy dołączyć ocenę oddziaływania tej inwestycji na środowisko.

Zabudowy fermy

Ocena powinna być sporządzona zgodnie z wymaganiami rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska. Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 13 maja 1995 r. w sprawie określenia rodzajów inwestycji szkodliwych dla środowiska i zdrowia ludzi, oraz ocen oddziaływania na środowisko (opinie o programie).
Fermy lokalizuje się z reguły w oddaleniu od zabudowań mieszkalnych i ośrodka gospodarczego, w pobliżu terenów pastwiskowych, w celu utworzenia między obiektami hodowlanymi a osiedlem i siecią komunikacyjną strefy ochrony sanitarnej. W stosunku do urządzeń weterynaryjno-leczniczych ferma powinna być usytuowana od strony nawietrznej, w stosunku zaś do terenów mieszkaniowych od strony zawietrznej (segregator aktów prawnych).

Na lokalizację fermy wybiera się najchętniej tereny:
- mało przydatne do uprawy,
- o gruncie przepuszczalnym, z lekkim spadkiem umożliwiającym odprowadzenie wód powierzchniowych,
- dobrze nasłonecznione i osłonięte przed działaniem chłodnych wiatrów,
- o poziomie wód gruntowych co najmniej 1 m poniżej powierzchni terenu.

Zabudowy fermy stanowią:
- budynki główne, przeznaczone dla zwierząt, z zasady połączone z pomieszczeniami usługowymi i pomocniczymi, takimi jak: przechowalnie mleka, dyżurki z szatniami i urządzeniami sanitarnymi,
- obiekty do składowania pasz (stodoły paszowe, silosy, magazyny okopowych itp.),
- obiekty do przechowywania odchodów zwierzęcych (gnojownie i zbiorniki na gnojówkę) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami