Blog

10.07.2020

Mikroklimat

W artykule znajdziesz:

Mikroklimat

 

Mikroklimat

Najważniejszymi czynnikami oddziałującymi na mikroklimat i warunki cieplno-wilgotnościowe pomieszczeń dla zwierząt są:
a) temperatura i wilgotność powietrza wewnątrz pomieszczenia,
b) stopień zanieczyszczenia powietrza gazami i pyłami,
c) prędkość ruchu powietrza podczas jego wymiany,
d) temperatura wewnętrznych powierzchni przegród budowlanych,
e) nasłonecznienie wnętrza (program uprawnienia budowlane na komputer).

Istotny wpływ na kształtowanie się warunków cieplno-wilgotnościowych w budynku ma sposób obsługi zwierząt. Zakłócenie mikroklimatu w budynku inwentarskim - zwłaszcza w okresie niskich temperatur - może być powodowane okresowym otwieraniem wrót podczas wtaczania wozów paszowych do wnętrza pomieszczenia przeznaczonego dla zwierząt, sprowadzaniem paszy o temperaturze niższej niż temperatura wnętrza budynku lub gromadzeniem się w pomieszczeniu spalin silników, co zdarza się przy stosowaniu ciągnikowych spychaczy nawozu. Równowagę bilansu cieplno-wilgotnościowego może zakłócić również spłukiwanie stanowisk wodą; w tym przypadku parująca woda powinna być odprowadzana wzmożoną wentylacją mechaniczną. Bardzo istotne dla stateczności cieplnej pomieszczenia dla zwierząt jest okresowe ich wypędzanie na wybieg podczas okresu ujemnych temperatur. Wówczas w pomieszczeniu następuje gwałtowny spadek temperatury (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Powietrze w budynku inwentarskim osiąga często dużą wilgotność, dlatego na tych powierzchniach przegród budowlanych, których temperatura jest zazwyczaj niższa niż temperatura w pomieszczeniu, może wystąpić skraplanie się pary wodnej powodujące zawilgocenie przegrody. Niebranie pod uwagę wpływu zawilgocenia materiałów na ich przewodność cieplną powoduje niejednokrotnie rozbieżności pomiędzy obliczeniową i rzeczywistą wartością izolacyjną przegród, wyrażające się niekiedy przemarzaniem ścian. Warunki klimatyczne na zewnątrz budynku mogą zmieniać się szybko; w ciągu kilku dni np. mogą wystąpić zarówno silne mrozy, jak i temperatury dodatnie (uprawnienia budowlane).

Zbiorniki wodne

Zadaniem budynku inwentarskiego jest zatem tłumienie wahań temperatury powietrza w pomieszczeniach, aby nie wywierały one szkodliwego wpływu na zwierzęta i ich zdolność produkcyjną (mleko, mięso).

Duże znaczenie w regulowaniu mikroklimatu wewnątrz pomieszczeń inwentarskich ma wentylacja (program egzamin ustny). Ukształtowanie terenu ma duże znaczenie dla kształtowania i sytuowania budynków inwentarskich. Badania wykazały, że stok nachylony w kierunku południowym zaledwie o 1 stopień otrzymuje taką dawkę promieniowania i ciepła słonecznego, co teren zupełnie płaski położony o 100 km dalej na południe. Natomiast warunki cieplne na niewielkich nawet stokach północnych odpowiadają warunkom na terenach płaskich dalej wysuniętych na północ (opinie o programie). W związku z tym różnice mikroklimatu powstają nie tylko w zależności od nachylenia stoku, lecz także od położenia budynku w stosunku do stron świata. Stosownie do ukształtowania terenu występują też różnice w temperaturze przyziemnej warstwy atmosfery. Na terenach płaskich w porze nocnej powietrze chłodne jako cięższe zalega zwykle tuż przy powierzchni gruntu. Jeśli jednak teren jest nierówny, powietrze chłodniejsze spływa w dół i wypełnia miejsca położone najniżej.

W takim przypadku zbiera się ono w zamkniętych zagłębieniach tworząc tam zastoiska zimnego powietrza. W takich zastoiskach na wiosnę i w jesieni występują często przymrozki, dlatego tereny takie nazywają się również mrozowiskami. Mrozowiska są szkodliwe dla zwierząt gospodarskich, a szczególnie dla ptactwa przebywającego na wybiegach, okólnikach i pastwiskach, co należy mieć na uwadze przy sytuowaniu budynku inwentarskiego (segregator aktów prawnych).
Zbiorniki wodne (jeziora i większe stawy) wywierają także wpływ na mikroklimat otaczających terenów, a stopień ich oddziaływania zależy od wielkości zbiornika.

Zbiorniki te magazynują ciepło, a stygnąc wolniej i nagrzewając się wolniej wpływają na złagodzenie wahań temperatur zarówno dobowych, jak i rocznych w bezpośrednim ich sąsiedztwie. Zimy w naszym kraju cechują zmieniające się wpływy oceaniczne i lądowe, które powodują, że krótkie okresy mrozów są przerywane odwilżami (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami