Blog
Mimośrodowe połączenie
W artykule znajdziesz:
Mimośrodowe połączenie
Mimośrodowe połączenie w węźle prętów pasów górnego i dolnego wywołuje momenty gnące, które powinny być uwzględnione w obliczeniach i wymiarowaniu. Nie uwzględnienie ich może być powodem powstawania rys w połączeniach węzłowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Na osiach podpór w dolnej płaszczyźnie dźwigarów wbetonowane są trzpienie średnicy 24 mm, które przy montażu dźwigarów osadzone są w otworach wykonanych w górnej powierzchni podciągów wypełnionych bezpośrednio przed montażem rzadką zaprawą cementową. Dźwigary należy wykonywać w pozycji poziomej w formach drewnianych obok miejsca wbudowania w konstrukcją (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W płaszczyznach wieszaków dźwigary stężane są ze sobą pionowymi żelbetowymi tężnikami o przekroju ceowym. Tężniki są ukształtowane na końcach w taki sposób, że po połączeniu z wieszakami tworzą wraz z nimi sztywne portale. Połączenie wykonane jest na śruby (po 3 z każdej strony) przechodzące przez otwory w tężnikach i wieszakach oraz pionowych żeberkach pasów górnych. Przy montażu zawieszone na hakach żurawia stężenia ustawiane są początkowo w pozycji równoległej do płaszczyzn dźwigarów, a następnie przez obrót poziomy wsuwane we wnęki boczne pasów górnych. Górne krawędzie stężeń znajdują się o 8 cm niżej poziomu górnej krawędzi pasów górnych i nie stanowią dzięki temu przeszkody przy układaniu płyt dachowych (uprawnienia budowlane).
Zastosowanie tężników pionowych ułatwia montaż dźwigarów, ponieważ natychmiast po ustawieniu ich na podciągach są one za pomocą tężników w sposób bardzo prosty dołączane do uprzednio już zmontowanej części konstrukcji. Stateczność konstrukcji w czasie montażu wymaga też, aby między pierwszymi zmontowanymi dwoma dźwigarami zostały zmontowane stałe lub montażowe tężniki połaciowe.
Liczby tablicy wskazują, że konstrukcja wyróżnia się lekkością i małym rozchodem materiałów w elementach przekrycia i stężeniach (program egzamin ustny). Natomiast zużycie betonu i stali w dźwigarze głównym łukowym jest większe aniżeli w innych konstrukcjach niesprężonych o odpowiedniej rozpiętości, jak np. w dźwigarze kratowym latarniowym.
Zużycie betonu i stali
Jednym z powodów tego jest gęste rozstawienie dźwigarów, które prowadzi zwykle do zwiększenia betonu i stali potrzebnych wyłącznie ze względów konstrukcyjnych. Łączny rozchód materiałów w całości konstrukcji dachowych obydwóch typów. Wpływ nieznacznej różnicy rozpiętości (18,0 m i 18,31 m) został pominięty (opinie o programie).
Jakkolwiek porównywane konstrukcje należą do odrębnych typów, to z liczb tej tablicy można jednak wyciągnąć wniosek ogólny, że rząd wielkości zużycia materiałów w całości konstrukcji dachowych (w przekryciach i dźwigarach głównych) jest przy różnych rozstawach dźwigarów głównych jednakowy. Przy zmniejszaniu rozstawu dźwigarów rozchód materiałów w przekryciu dachowym zmniejsza się, natomiast w dźwigarach głównych - powiększa się. Rozpiętości hal typu ciężkiego wahają się w granicach od 18 do 30 m, rozpiętości zaś hangarów, magazynów i innych obiektów o specjalnym przeznaczeniu mogą być jeszcze znacznie większe (segregator aktów prawnych).
Przy rozpiętościach tego rzędu z konstrukcjami stalowymi mogą pod względem zużycia materiałów i ekonomiczności montażu skutecznie konkurować jedynie konstrukcje sprężone kratowe. Konstrukcje sprężone kablami mogą być wykonywane w całości jako jeden element lub w oddzielnych odcinkach scalanych następnie przez sprężenie w elementy większe. Obydwa te typy konstrukcji znalazły już u nas zastosowanie, a część z nich została stypizowana i ujęta w katalogach. Jedna z typowych konstrukcji dachowych z dźwigarem kablobetonowym wykonywanym w całości. Konstrukcja składa się z dźwigarów kratowych o rozpiętości 24 m rozstawionych co 6 m i z opartych na nich tvpowvch płyt kasetonowych o wymiarach 1,49 X 5,87 m (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32