Blog
Młotek aluminiowy
W artykule znajdziesz:
Stal została zastosowana po raz pierwszy jako bardzo drogi materiał do wyrobu broni, a dziś na rynku światowym ceny stali niskowęglowej i drewna użytkowego są mniej więcej jednakowe. Serwis aluminiowy podarowano D. Mendelejewowi jako drogi upominek. Młotek aluminiowy podarowany Napoleonowi III kosztował 25 tys. franków, a pierwszy masowy wyrób aluminiowy hełm kawalerski wykonano w Anglii z materiału wartości 150 funtów szterlingów za 1 kg (w 1976 r. 1 kg aluminium kosztował mniej więcej 0,4 funta szterlinga) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jest godne uwagi i to, że nie bacząc na początkowy wysoki koszt nowego materiału wyjściowego, gotowy wyrób może okazać się zdolny do konkurencji z podobnym, z materiału już od dawna stosowanego (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Tak więc np. przy wytwarzaniu elewacyjnych elementów przestrzennych z metalu lub tworzyw sztucznych okazuje się, że te ostatnie są znacznie oszczędniejsze, chociaż 1 m2 twardego arkuszowego polichlorku winylu o grubości 1 mm jest dużo droższy od cieńszego arkusza aluminium o mniej więcej takich samych wskaźnikach eksploatacyjnych (uprawnienia budowlane). Taką oszczędność zapewnia się prostszym i wysokowydajnym sposobem przetwarzania arkuszowego materiału polimerowego z wykończoną licową powierzchnią na wyroby (metodą formowania próżniowego), bardziej oszczędnym sposobem ich mocowania oraz brakiem wydatków na dodatkowe wykończenie i konserwację okładziny (program egzamin ustny).
Gospodarka narodowa
Należy wspomnieć, chociażby pokrótce, o takim węzłowym problemie współczesnego budownictwa, jakim jest zmniejszenie materiałochłonności budownictwa i zmniejszenie masy osłonowych konstrukcji budynków i budowli. Ważność zagadnienia tłumaczy się tym, że budownictwo było i pozostaje nadal jedną z najbardziej materiałochłonnych gałęzi gospodarki narodowej. W budownictwie zużywa się ponad 90% całej produkcji przemysłu materiałów budowlanych i przedsiębiorstw przemysłu budowlanego, ok. 15-20% produkcji przemysłu metalurgicznego, przemysłu drzewnego i innych gałęzi gospodarki narodowej (opinie o programie). Np. budownictwo w ZSRR zużywa co rok ponad 800 min t materiałów i wyrobów przy czym większość tych materiałów trzeba przewozić co najmniej dwukrotnie do przedsiębiorstw przetwarzających surowe materiały i półfabrykaty na wyroby budowlane i na plac budowy. Jeśli zaś uwzględnić wszystkie wielokrotne przemieszczenia, to okazuje się, że coroczna wielkość przewozów w celu wykonania radzieckiego programu budowlanego przewyższa 2,5 mld t ładunków.
W ubiegłej pięciolatce tylko na przewóz mineralnych materiałów budowlanych przypadło około 1/4 kolejowych i ponad połowa. Jak materiały wpływają w różnych typach budynków mieszkalnych na ich wagowe charakterystyki i wskaźniki pracochłonności budownictwa. W podobnych tablicach przytacza się zazwyczaj wskaźniki kosztu 1 m2 powierzchni mieszkalnej lub 1 m2 ściany (segregator aktów prawnych).
Autor nie uczynił tego, kierując się wspomnianymi już argumentami: po pierwsze, to co jest drogie dziś, jutro może być dużo tańsze (odnosi się to w szczególności do elementów przekładkowych metalopolimerowych), po drugie, takie wskaźniki charakteryzują jedynie nakłady jednorazowe i nie uwzględniają kosztów eksploatacji; np. zastosowanie nowych lekkich materiałów i cienkościennych konstrukcji wielkopłytowych domów mieszkalnych spowodowało w wielu krajach poważne trudności w rozwiązaniu zagadnień izolacji cieplnej i ogrzewania. Według obliczeń specjalistów, dodatkowe zużycie paliwa do ogrzewania 350-400 tys. mieszkań w związku z wysokim współczynnikiem przenikania ciepła i małą akumulacją ciepła w płytowych konstrukcjach betonowych wynosi w porównaniu z konstrukcjami z cegły ok. 1 min t węgla brunatnego rocznie (promocja 3 w 1). Z wdrożeniem lekkich materiałów i zmniejszeniem masy konstrukcji osłonowych związane są również liczne nie rozwiązane do końca problemy izolacji akustycznej, które dawniej traktowano wyłącznie jako funkcje masy ścian, przegród lub przekryć.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32