Blog
Modele fizyczne statyczne
W artykule znajdziesz:
Modele fizyczne wykorzystują podobieństwo praw fizycznych rządzących zachowaniem się badanego systemu (konstrukcji) i modelu lub jedynie podobieństwo geometryczne modelu i badanego obiektu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wyróżniamy dwie grupy modeli fizycznych:
- modele statyczne.
- modele dynamiczne.
Pierwsza grupa opisuje w modelowanym systemie (konstrukcji) tylko zmienne niezależne od czasu, natomiast modele drugiej grupy pozwalają na badanie zmian zachowania się systemu w czasie.
Modele statyczne, które w inżynierii budowlanej są częściej stosowane dzielimy na:
- modele ikoniczne i obrazujące,
- modele doświadczalne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Modele ikoniczne są to makiety projektowanych obiektów lub elementów konstrukcji w zmniejszonej skali, budowane w celu ustalenia optymalnej funkcjonalności obiektu lub do opracowania najlepszej i bezpiecznej metody montażu konstrukcji. Stosuje się je zwłaszcza przy konstrukcjach specjalnych o dużej wysokości lub gabarycie: wieże, maszty i pylony lub o skomplikowanej strukturze: przestrzenne konstrukcje strukturalne. W pierwszym przypadku zwykle ustala się metodę montażu konstrukcji, a w drugim poszukuje się optymalnego usytuowania poszczególnych elementów konstrukcji oraz ich połączeń (uprawnienia budowlane).
Modele obrazujące stosuje się zwłaszcza w projektowaniu urbanistyczno-architektonicznym w postaci przestrzennych makiet lub wykrojów płaskich różnorodnych obiektów budowlanych, mostowych, komunikacyjnych i innych elementów urbanistycznych w celu wyboru optymalnego ich wzajemnego usytuowania (program egzamin ustny).
Modele doświadczalne konstrukcji obiektów budowlanych stosuje się w analizie statycznej lub przy kształtowaniu bardziej skomplikowanych obiektów. Należą one do grupy modeli przyczynowych. Korzysta się z nich zwykle przy weryfikacji obliczeń numerycznych, zwłaszcza tam, gdzie kształt i forma konstrukcji utrudnia ścisłe obliczenia lub gdy materiał konstrukcji lub jej elementów odbiega od prostych stosunkowo modeli materiałów liniowo-sprężystych lub liniowo-sprężysto-plastycznych stosowanych zwykle w obliczeniach (opinie o programie).
Między trzema zwykle stosowanymi w analizie konstrukcji sposobami postępowania:
- obliczeniami tradycyjnymi za pomocą wzorów analitycznych,
- obliczeniami numerycznymi przy wykorzystaniu komputerów,
- badaniami eksperymentalnymi na modelach doświadczalnych,
Stopniem trudności problemu inżynierskiego oraz względnymi nakładami pracy zachodzą zależności ujęte syntetycznie. Na osi poziomej określono obszary, w których dany sposób postępowania jest najbardziej efektywny. Pierwsza granica występująca na osi dotyczącej stopnia trudności problemu jest związana z naszą ograniczoną wiedzą teoretyczną o zachowaniu się konstrukcji i materiałów pod obciążeniem, natomiast drugą określają konstrukcje fizyczne możliwe do zrealizowania. Należy zwrócić uwagę, że obie te granice przesuwają się, wraz z rozwojem cywilizacji, w kierunku wzrostu stopnia trudności (segregator aktów prawnych).
Krzywa badań eksperymentalnych przecina krzywą obliczeń komputerowych w punkcie, po przekroczeniu którego obliczenia numeryczne konstrukcji o znacznym stopniu trudności stają się już zbyt kosztowne w porównaniu z eksperymentem oraz przekracza pierwszą granicę związaną z możliwościami metod komputerowych. W ten sposób modele doświadczalne rozszerzają, możliwości stosowania konstrukcji o wysokim stopniu trudności.
Metody badań doświadczalnych ze względu na cel badań można podzielić następująco. Badania jakościowe służące do wstępnego wyboru rodzaju konstrukcji, drogą badania mało skomplikowanych modeli konstrukcji wykonanych najczęściej z kartonu, papieru, drutu itp. materiałów (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32