Blog

Zorze polarne zdjęcie nr 2
24.02.2020

Naprawa izolacji budynków uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Naprawa izolacji budynków uprawnienia budowlane

Zorze polarne zdjęcie nr 3
Naprawa izolacji budynków uprawnienia budowlane

Izolację pionową w monolitycznych lub wykonanych z elementów prefabrykowanych ścianach piwnicznych wykonuje się, przy czym w ścianach z prefabrykatów zaleca się stosować izolację z Cyklolaminatu ze względu na łatwość uszczelnienia tym materiałem spoiny między prefabrykatami (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wykonanie przeciwwilgociowej izolacji poziomej ścian piwnicznych wylewanych z betonu czy też wykonanych z różnego rodzaju elementów prefabrykowanych jest trudne, gdyż podcinanie ścian jest raczej niemożliwe ze względu na bardzo trudne wykonanie takich robót i znaczne koszty. Z tych względów izolację taką wykonuje się przy jednoczesnym podmurowaniu ław.

Przy bardzo szerokich ławach fundamentowych wykonywanie izolacji poziomej na podmurowaniu stwarza duże trudności i może być ze względów technicznych i ekonomicznych nieuzasadnione. W tych przypadkach stosuje się wzdłuż ścian zewnętrznych „galerie” (korytarz) (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Polega to na wykonaniu w pewnej odległości od ścian dodatkowej ścianki, co ułatwia i znacznie przy- piesza wyparowanie podciąganej od dołu wilgoci. Wykonywanie napraw izolacji przeciwwilgociowej w wielu innych przypadkach, jakie mogą także wystąpić w budownictwie uprzemysłowionym. Mogą one być stosowane do ścian betonowych wykonanych zarówno w sposób monolityczny, jak i z elementów prefabrykowanych.

Nie zaleca się stosowania metod elektroosmozy do ścian żelbetowych (uprawnienia budowlane). Znajdujące się w elementach żelbetowych zbrojenie powoduje całkowicie niekontrolowany przepływ prądu, co wpływa niekorzystnie na przebieg osuszania ścian i daje bardzo niskie efekty. Istnieje poza tym duże zagrożenie powstania elektro-korozji zbrojenia. Ochrona budynków przed wstrząsami i drganiami. Metody ochrony budynków przed wstrząsami i drganiami mogą być stosowane do ochrony budynków zrealizowanych metodami uprzemysłowionymi. Usuwanie uszkodzeń i wzmacnianie ścian piwnicznych.

Wzmacnianie ścian monolitycznych

Uszkodzenia ścian monolitycznych polegające na łuszczeniu się ich powierzchni i odpryskach betonu usuwa się wykonując najpierw pionową izolację przeciwwilgociową od strony zewnętrznej budynku, aby uniemożliwić dalsze przenikanie wody w głąb ściany oraz sprawdzając prawidłowość wykonania izolacji poziomej. Następnie w przypadku nieznacznych uszkodzeń powierzchni ściany, po oczyszczeniu szczotką metalową uszkodzonych miejsc z drobnych okruchów betonu i dokładnym zwilżeniu wodą, należy wykonać narzut z zaprawy cementowej marki 80 lub wyższej (program egzamin ustny).

W przypadku znacznych ubytków betonu w ścianie należy w jej górnej części wykonać otwory o średnicy 20-25 mm, głębokości 8-10 cm w odstępach około 60-80 cm. W otworach tych osadza się na zaprawie cementowej marki 80 stalowe bolce średnicy 16-20 mm, na których zawiesza się prefabrykowaną, zgrzewaną siatkę zbrojeniową z prętów o średnicy 4,5-6 mm. Średnice prętów siatki i wielkość jej oczek należy ustalić w zależności od wymaganego stopnia wzmocnienia ściany.

Pręt, na którym zawiesza się siatkę na bolcach, powinien mieć średnicę 12 mm (opinie o programie).
Po dokładnym oczyszczeniu ściany z resztek odpadającego betonu za pomocą młotka i szczotki stalowej, a następnie sprężonym powietrzem, zawiesza się siatkę na bolcach umocowanych w ścianie, a następnie po jej dokładnym zwilżeniu wykonuje się narzut z zaprawy cementowej marki co najmniej 80, najlepiej za pomocą torkretnicy.

W przypadku gdy dobetonowana część ściany musi być grubsza niż 5 cm, należy wykonać deskowanie segmentowe dostawiane do ściany, a następnie betonować warstwami, zagęszczając beton wibratorem buławowym, a przy braku wibratora za pomocą sztychowania i opukiwania deskowania młotkiem (segregator aktów prawnych).

Do betonowania należy stosować beton klasy B20 (co najmniej), przy czym aby zapewnić odpowiednią współpracę części dobetonowanej z betonem ściany, zaleca się wykuwać w ścianie otwory średnicy 15-20 mm (rozmieszczone w szachownicę w odległościach około 70 cm) i osadzać w nich na zaprawie cementowej pręty stalowe średnicy 10-12 mm.

Po związaniu betonu należy usunąć deskowanie, ewentualne kawerny wypełnić zaprawą cementową marki 100, a także taką samą zaprawą dokładnie wypełnić przestrzeń między stropem a dobetonowaną częścią ściany (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Zorze polarne zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Zorze polarne zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Zorze polarne zdjęcie nr 8 Zorze polarne zdjęcie nr 9 Zorze polarne zdjęcie nr 10
Zorze polarne zdjęcie nr 11
Zorze polarne zdjęcie nr 12 Zorze polarne zdjęcie nr 13 Zorze polarne zdjęcie nr 14
Zorze polarne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zorze polarne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zorze polarne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami