Blog

24.02.2020

Naprawa izolacji budynków uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Naprawa izolacji budynków uprawnienia budowlane

Naprawa izolacji budynków uprawnienia budowlane

Izolację pionową w monolitycznych lub wykonanych z elementów prefabrykowanych ścianach piwnicznych wykonuje się, przy czym w ścianach z prefabrykatów zaleca się stosować izolację z Cyklolaminatu ze względu na łatwość uszczelnienia tym materiałem spoiny między prefabrykatami (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wykonanie przeciwwilgociowej izolacji poziomej ścian piwnicznych wylewanych z betonu czy też wykonanych z różnego rodzaju elementów prefabrykowanych jest trudne, gdyż podcinanie ścian jest raczej niemożliwe ze względu na bardzo trudne wykonanie takich robót i znaczne koszty. Z tych względów izolację taką wykonuje się przy jednoczesnym podmurowaniu ław.

Przy bardzo szerokich ławach fundamentowych wykonywanie izolacji poziomej na podmurowaniu stwarza duże trudności i może być ze względów technicznych i ekonomicznych nieuzasadnione. W tych przypadkach stosuje się wzdłuż ścian zewnętrznych „galerie” (korytarz) (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Polega to na wykonaniu w pewnej odległości od ścian dodatkowej ścianki, co ułatwia i znacznie przy- piesza wyparowanie podciąganej od dołu wilgoci. Wykonywanie napraw izolacji przeciwwilgociowej w wielu innych przypadkach, jakie mogą także wystąpić w budownictwie uprzemysłowionym. Mogą one być stosowane do ścian betonowych wykonanych zarówno w sposób monolityczny, jak i z elementów prefabrykowanych.

Nie zaleca się stosowania metod elektroosmozy do ścian żelbetowych (uprawnienia budowlane). Znajdujące się w elementach żelbetowych zbrojenie powoduje całkowicie niekontrolowany przepływ prądu, co wpływa niekorzystnie na przebieg osuszania ścian i daje bardzo niskie efekty. Istnieje poza tym duże zagrożenie powstania elektro-korozji zbrojenia. Ochrona budynków przed wstrząsami i drganiami. Metody ochrony budynków przed wstrząsami i drganiami mogą być stosowane do ochrony budynków zrealizowanych metodami uprzemysłowionymi. Usuwanie uszkodzeń i wzmacnianie ścian piwnicznych.

Wzmacnianie ścian monolitycznych

Uszkodzenia ścian monolitycznych polegające na łuszczeniu się ich powierzchni i odpryskach betonu usuwa się wykonując najpierw pionową izolację przeciwwilgociową od strony zewnętrznej budynku, aby uniemożliwić dalsze przenikanie wody w głąb ściany oraz sprawdzając prawidłowość wykonania izolacji poziomej. Następnie w przypadku nieznacznych uszkodzeń powierzchni ściany, po oczyszczeniu szczotką metalową uszkodzonych miejsc z drobnych okruchów betonu i dokładnym zwilżeniu wodą, należy wykonać narzut z zaprawy cementowej marki 80 lub wyższej (program egzamin ustny).

W przypadku znacznych ubytków betonu w ścianie należy w jej górnej części wykonać otwory o średnicy 20-25 mm, głębokości 8-10 cm w odstępach około 60-80 cm. W otworach tych osadza się na zaprawie cementowej marki 80 stalowe bolce średnicy 16-20 mm, na których zawiesza się prefabrykowaną, zgrzewaną siatkę zbrojeniową z prętów o średnicy 4,5-6 mm. Średnice prętów siatki i wielkość jej oczek należy ustalić w zależności od wymaganego stopnia wzmocnienia ściany.

Pręt, na którym zawiesza się siatkę na bolcach, powinien mieć średnicę 12 mm (opinie o programie).
Po dokładnym oczyszczeniu ściany z resztek odpadającego betonu za pomocą młotka i szczotki stalowej, a następnie sprężonym powietrzem, zawiesza się siatkę na bolcach umocowanych w ścianie, a następnie po jej dokładnym zwilżeniu wykonuje się narzut z zaprawy cementowej marki co najmniej 80, najlepiej za pomocą torkretnicy.

W przypadku gdy dobetonowana część ściany musi być grubsza niż 5 cm, należy wykonać deskowanie segmentowe dostawiane do ściany, a następnie betonować warstwami, zagęszczając beton wibratorem buławowym, a przy braku wibratora za pomocą sztychowania i opukiwania deskowania młotkiem (segregator aktów prawnych).

Do betonowania należy stosować beton klasy B20 (co najmniej), przy czym aby zapewnić odpowiednią współpracę części dobetonowanej z betonem ściany, zaleca się wykuwać w ścianie otwory średnicy 15-20 mm (rozmieszczone w szachownicę w odległościach około 70 cm) i osadzać w nich na zaprawie cementowej pręty stalowe średnicy 10-12 mm.

Po związaniu betonu należy usunąć deskowanie, ewentualne kawerny wypełnić zaprawą cementową marki 100, a także taką samą zaprawą dokładnie wypełnić przestrzeń między stropem a dobetonowaną częścią ściany (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami