Blog

Kąpiele gorące zdjęcie nr 2
19.03.2021

Modelowanie właściwe

W artykule znajdziesz:

Modelowanie właściwe

Kąpiele gorące zdjęcie nr 3
Modelowanie właściwe

Jeszcze większe znaczenie odgrywają badania modelowe w fazie sprawdzania wytrzymałości. Określanie stanów naprężeń na podstawie pomiaru wielkości statycznych (odkształceń, przemieszczeń, zmian krzywizny) na modelach jest obecnie uznane za wystarczający dowód bezpieczeństwa budowli (program uprawnienia budowlane na komputer).

W niektórych krajach znalazło to wyraz w przepisach i normach projektowych dopuszczających wymiarowanie przekrojów konstrukcji na podstawie wyników badań modeli. Odpowiednie zalecenie w tej sprawie uchwaliła konferencja International Standards Organisation (ISO) w Warszawie 1961.
Rozróżniamy następujące podstawowe sposoby modelowania konstrukcji.
a. Modelowanie właściwe, tj. budowa modeli podobnych do obiektów (w zasadzie z zachowaniem podstawowych cech podobieństwa geometrycznego, chociaż możliwe są w pewnych przypadkach odstępstwa, np. odmienna skala grubości) (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Typ ten można podzielić z kolei na:
1) Modelowanie bezpośrednie - na modelach badane są te same zjawiska i stany, które występują w obiekcie. Są to typowe badania modelowe, możliwe do zastosowania dla każdej konstrukcji. Ze względu na charakter podobieństwa modelowego rozróżniamy modele spełniające podobieństwo ścisłe lub też - podobieństwo uogólnione, czyli rozszerzone.
2) Modelowanie pośrednie - na modelach w zasadzie podobnych geometrycznie badane są zjawiska lub stany zupełnie inne niż występujące w obiekcie (uprawnienia budowlane).

Należy tu m. in. wyznaczanie linii wpływowych dla układów prętowych w oparciu o zasadę wzajemności przemieszczeń Bettiego (np. za pomocą deformatorów Beggsa). Stosuje się tu wymuszone przemieszczenia, nie występujące w rzeczywistym obiekcie. W tym przypadku model służy do wyznaczenia pewnej wielkości statycznej, lecz nie obrazuje zachowania się konstrukcji pod działaniem rzeczywistych obciążeń.

Analogie

Analogie, tj. wykorzystanie modeli niepodobnych do obiektu (program egzamin ustny). W modelach tych badamy pewne zjawiska nie mające odpowiednika w obiekcie (należące do innej klasy zjawisk), lecz dające się wyrazić analogicznymi wzorami matematycznymi. Np. analogie elektryczne opierają się na odpowiedniości formy matematycznej wzorów dotyczących pola naprężeń i pewnego pola elektrycznego.
Istotą badań modelowych jest wyznaczenie pewnych wielkości fizykalnych na modelu, a następnie obliczenie na ich podstawie odpowiednich wielkości występujących w obiekcie. Teoria podobieństwa modelowego (odpowiedniości modelowej lub krótko - modelowania) podaje zależności między wielkościami fizykalnymi w modelu i obiekcie (opinie o programie).

Zależności te (kryteria podobieństwa, prawa podobieństwa) mogą być wyznaczone różnymi sposobami, spośród których można wyróżnić dwa podstawowe:
- na podstawie analizy wymiarowej - dzięki znajomości wymiarów badanych wielkości fizykalnych (takich jak np. długość, gęstość, naprężenie itp.); metoda ta, jako ogólna, może być zastosowana w każdym przypadku badania modelowego,
- na podstawie znajomości równania opisującego badane zjawisko; mogą to być np. równania różniczkowe, trudne lub niemożliwe do scałkowania metodami rachunkowymi, lub też równania, w których poszukujemy za pomocą modelu pewnych współczynników; metoda ta, chociaż mniej ogólna, jest jednak w wielu przypadkach dogodniejsza w zastosowaniu (segregator aktów prawnych).

W rozdziale niniejszym podano kryteria podobieństwa wyprowadzone za pomocą analizy wymiarowej. Jest to gałąź matematyki badająca wymiary wielkości fizykalnych i wyciągająca na ich podstawie wnioski o przebiegu zjawisk. Kryteria podobieństwa obowiązujące przy ścisłym podobieństwie modelowym, a w następnych punktach uogólniono te kryteria, wprowadzając kolejno coraz dalej idące odstępstwa od podobieństwa ścisłego (promocja 3 w 1). 

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Kąpiele gorące zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Kąpiele gorące zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Kąpiele gorące zdjęcie nr 8 Kąpiele gorące zdjęcie nr 9 Kąpiele gorące zdjęcie nr 10
Kąpiele gorące zdjęcie nr 11
Kąpiele gorące zdjęcie nr 12 Kąpiele gorące zdjęcie nr 13 Kąpiele gorące zdjęcie nr 14
Kąpiele gorące zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kąpiele gorące zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kąpiele gorące zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami