Blog

20.08.2021

Spoiwa żużlowe

W artykule znajdziesz:

Spoiwa żużlowe

Spoiwa żużlowe

Spoiwa żużlowe lub podobne zwiększają na ogół znacznie odporność betonu na korozję w przypadku pracy betonu w środowiskach wód miękkich oraz w środowiskach agresji siarczanowej. Ponadto spoiwa te wybitnie polepszają jakość wyrobów autokia- wizowanych pod względem wytrzymałości mechanicznej (program uprawnienia budowlane na komputer). Natomiast w środowisku wód kwaśnych, a także w otoczeniu dwutlenku węgla oraz w warunkach współpracy ze stalą zbrojeniową, wyroby autoklawizowane przy użyciu cementów hutniczych lub
spoiw żużlowych tego typu dają wyniki negatywne, mogące doprowadzić niekiedy do stanów zagrożenia awaryjnego.

Osobnym zagadnieniem jest zachowanie się w procesie produkcji betonu komórkowego spoiwa hydraulicznego pod nazwą cementu belitowego typu ,,Wejherowo”.
Produkcja tego cementu, prowadzona w cementowni Wejherowo w latach 1956-P63, oparta była nie o dodatki typu żużli wielkopiecowych, lecz o wypalany klinkier o wysokim udziale krzemionki (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Cement ten odegrał w technologii BLB dużą rolę. Niedostateczny poziom techniczny urządzeń cementowni nie pozwolił jednak na uzyskanie należytego cementu.
Ponieważ produkcja cementu belitowego może być w przyszłości wznowiona, poniżej podano kilka informacji o jego cechach i produkcji.

Ogólnie technologia produkcji cementu belitowego polega na odpowiednim doborze i zestawie surowców wyjściowych, których skład gwarantowałby otrzymanie klinkieru o wysokiej zawartości krzemianu dwu- wapniowego.
Wybrano do tego celu cementownię „Wejherowo”, gdyż używane tam surowce pozwalają na łatwy zestaw chemiczny szlamu do wypału klinkieru typu belitowego.
Klinkier ten po dodaniu ok. 5°/o gipsu surowego został zmielony w normalnym młynie na cement.
Cement belitowy w zasadzie można produkować w każdym zakładzie cementowym (uprawnienia budowlane).

Cementownia

Z punktu widzenia ekonomicznego należy go produkować tam, gdzie rodzaj surowca pozwala na właściwy zestaw. Do cementowni, gdzie typ surowców bez trudu zezwala na produkowanie cementu belitowego, należą wymienione już „Wejherowo”, „Wysoka”, „Szczakowa”, „Wiek”, „Goleszów” i „Saturn”. Koszt wytwarzania klinkieru belitowego w zasadzie jest taki sam jak koszt wytwarzania klinkieru normalnego marki 250. Cementy do produkcji betonu komórkowego powinny zawierać więcej C4AF niż C3A (program egzamin ustny).
Cementownia „Wejherowo” przez parę lat zaopatrywała nasz przemysł betonów komórkowych w spoiwo hydrauliczne belitowe, które należy uznać za najbardziej właściwe. Dopiero po zapowiedzi zaprzestania produkcji tego cementu w zakładzie i przejścia zakładu na produkcję cementu białego, zaczęto do betonów komórkowych stosować cement hutniczy „Nowa Huta” (cement „Nowa Huta” stosowały zakłady ZPEB Solec Kujawski i ZPEB Lubartów). ZPEB Żerań stosował cement hutniczy z przemiałowni „Warszawa” (opinie o programie).

Kolejność dozowania poszczególnych składników. Do dozownika szlamu dodaje się składniki w następującej kolejności:
- szlam piaskowy podgrzany do temperatury 50-55 °C,
- emulsja powierzchniowo czynna rozcieńczona (1 1 emulsji na 3 1 wody),
- woda dodatkowa.

Składniki miesza się w dozowniku szlamu przez okres 3-^-5 min, a następnie wlewa się do mieszarki jezdnej, do której dodaje się w pierwszej kolejności cement i w drugiej proszek glinowy, mieszając wg czasów podanych w tabl. 2-2. Wymieszaną masę wlewa się do form (segregator aktów prawnych).
Produkcja betonu lekkiego belitowego (BLB) jest oparta na cemencie belitowym i szlamie piaskowym. Piasek pobiera się z hałdy przez lej zasypowy z podajnikiem szuflowym, umieszczonym na dnie leja i regulującym zasilanie podnośnika kubełkowego 1, z którego za pomocą przenośnika taśmowego dostarcza się piasek do silosu 2.

Z silosu piasek kierowany jest bezpośrednio do młyna rurowego 3, do którego dostarcza się również wodę. W wyniku przemiału piasku na mokro powstaje szlam, który z młyna spływa do zbiornika ciśnieniowego 4, do którego dostarcza się jednocześnie również świeże odpady z mieszarki 26 i wapno hydratyzowane. Szlam z wymienionymi dodatkami przesyłany jest ze zbiornika ciśnieniowego do zbiorników z mieszadłami 6 za pomocą sprężonego powietrza, a następnie przewodami — do dozownika 11 (promocja 3 w 1)..

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami