Blog

Wielkość i kształt budynku zdjęcie nr 2
14.03.2022

Modem

W artykule znajdziesz:

Wielkość i kształt budynku zdjęcie nr 3
Modem

Modem (modulacja - demodulacja) - urządzenie do nadawania zapisowi danych cyfrowych postaci umożliwiającej ich transmisję przez łącza telekomunikacyjne, a także do odtwarzania pierwotnej postaci zapisu na odbiorczym końcu łącza (program uprawnienia budowlane na komputer).

Modulacja - tel. w odniesieniu do przekształcania sygnału na sygnał - proces fizyczny, w wyniku którego pewna cecha jednego przebiegu (nośnego) zmienia się według wartości chwilowej innego przebiegu (modulującego); przez cechę przebiegu rozumie się najczęściej jeden z jego parametrów, np. amplitudę (m. amplitudowa), częstotliwość (m. częstotliwościowa), fazę (m. fazowa) itp. modulacja amplitudowa - modulacja, podczas której proporcjonalnie do zmiany amplitudy sygnału modulującego zmienia się amplituda sygnału modulowanego. Modulacja anodowa - modulacja amplitudowa uzyskiwana przez zmianę napięcia anodowego lampy elektronowej w takt sygnału modulującego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Modulacja częstotliwościowa - modulacja kątowa, w której częstotliwość chwilowa przebiegu zmodulowanego jest liniowo zależna od chwilowej wartości, przebiegu modulującego modulacja fazowa - modulacja kątowa, w której faza przebiegu nośnego jest liniowo zależna od chwilowej wartości przebiegu modulującego modulacja impulsowa - tel. modulacja przebiegu nośnego, będącego ciągiem impulsów modulacja katodowa - modulacja amplitudowa uzyskiwana przez zmianę napięcia katodowego lampy elektronowej w takt sygnału modulującego (uprawnienia budowlane).

Modulacja kątowa

Modulacja kątowa - modulacja sinusoidalnego przebiegu nośnego, w której cechą ulegającą zmianie jest kąt fazowy tego przebiegu modulacja kwadraturowa - TV rodzaj modulacji amplitudowej stosowanej np. w telewizji kolorowej systemu NTSC i PAL; m.k. uzyskuje się przez zsumowanie dwóch składowych sygnału z wytłumioną falą nośną: jednego sygnału modulowanego amplitudowo jednym przebiegiem przesyłanym oraz drugiego sygnału z wytłumioną falą nośną przesuniętą w fazie o 90° względem poprzedniej (kwadratura), modulowanego amplitudowo drugim przebiegiem przesyłanym modulacja kwantowa - odmiana modulacji, w której przebieg modulujący jest sygnałem poddanym kwantyzacji przed procesem modulacji modulacja negatywowa - 7Tmodulacja fali nośnej wizji sygnałem reprezentującym negatyw obrazu; przy m.n. wzrostowi luminancji w obrazie odpowiada zmniejszenie się amplitudy fali nośnej modulowanej (program egzamin ustny).

Modulacja pozytywowa - TV modulacja fali nośnej wizji sygnałem reprezentującym pozytyw obrazu; przy m.p. wzrostowi luminancji w obrazie odpowiada wzrost amplitudy fali nośnej modulowanej modulacja siatkowa - modulacja amplitudowa uzyskiwana przez zmianę napięcia siatki sterującej w lampie elektronowej w takt sygnału modulującego modulacja skrośna - niepożądane zjawisko modulacji powstającej przy przechodzeniu dwóch (lub więcej) sygnałów przez układy o nielineamych charakterystykach; wskutek m.s. może np. w odbiorniku wystąpić modulacja sygnału odbieranej stacji przez sygnał innej stacji, nawet gdy pracują one na znacznie różniących się długościach fal (opinie o programie).

Modulacja telegraficzna - modulacja przebiegów elektrycznych w celu utworzenia sygnałów telegraficznych; m.t. odbywa się w nadajniku telegraficznym na podstawie przyjętego kodu modulator - urządzenie do modulacji; w zależności od rodzaju modulacji rozróżnia się m. amplitudowy, fazowy, częstotliwościowy, impulsowy (segregator aktów prawnych).

Modulator laserowy - urządzenie modulujące wiązkę promienia laserowego; najszersze pasmo modulujące (do ok. 1010 Hz) zapewniają modulatory wykorzystujące zjawisko elektrooptyczne w cieczach (zjawisko Kerra) lub w kryształach (zjawisko Póckelsa) modulator optyczny - urządzenie zawierające źródło światła i układ optyczny przystosowany do przetwarzania zmian prądu elektrycznego w zmiany strumienia świetlnego, wytwarzanego przez źródło; m.o. stosowane są np. do zapisu dźwięku na taśmie filmowej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

19.05.2025
Wielkość i kształt budynku zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Aby skutecznie wyciszyć ściany, stropy oraz instalacje, konieczne jest zastosowanie kilku różnych technik i materiałów, które wzajemnie się uzupełniają. Ściana…

12.05.2025
Wielkość i kształt budynku zdjęcie nr 5
Jak wygląda docieplenie starego domu?

Docieplenie starego domu to proces mający na celu poprawę jego efektywności energetycznej, komfortu cieplnego oraz ochrony konstrukcji przed degradacją. W…

Wielkość i kształt budynku zdjęcie nr 8 Wielkość i kształt budynku zdjęcie nr 9 Wielkość i kształt budynku zdjęcie nr 10
Wielkość i kształt budynku zdjęcie nr 11
Wielkość i kształt budynku zdjęcie nr 12 Wielkość i kształt budynku zdjęcie nr 13 Wielkość i kształt budynku zdjęcie nr 14
Wielkość i kształt budynku zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wielkość i kształt budynku zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wielkość i kształt budynku zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami