Blog

Montaż deskowania
W artykule znajdziesz:
Montaż deskowania

Montaż deskowania odbywa się na podstawie dokumentacji techniczno-ruchowej lub projektu zadeskowania. Prace montażowe prowadzone są z poziomu ustawiania, z dołu. Kolejność czynności jest następująca:
- Ustawić w narożu pomieszczenia podporę z zamontowaną głowicą opadową i trójnogiem stabilizacyjnym.
- Zamontować dźwigarek główny wraz z podporą: jeden koniec dźwigarka zawiesza się na głowicy opadowej, a drugi koniec (dźwigarka) unosi się do góry za pomocą podpory z głowicą opadową (program uprawnienia budowlane na komputer).
- Ustawić wzdłuż całej ściany rząd dźwigarków głównych na podporach iscabilizowanych trójnogami.
- Zamontować drugi szereg dźwigarków głównych ustawionych równolegle do pierwszego w odstępie równym długości dźwigarków pomocniczych.
- Umieścić dźwigarki pomocnicze między dźwigarkami głównymi.
- Ułożyć poszycie.
- Wypoziomować powierzchnię deskowania.
- Zamontować barierki ochronne.
- Poszycie spryskać środkiem antyadhezyjnym.
Po osiągnięciu przez beton wymaganej wytrzymałości, określonej w projekcie technicznym, przystępujemy do rozdeskowania stropu. Kolejność czynności podczas demontażu jest następująca:
- Opuścić głowice opadowe przez wybicie młotkiem pierścieni klinowych; wraz z częścią ruchomą głowicy obniżają się elementy konstrukcyjne deskowania: dźwigarki główne i dźwigarki pomocnicze.
- Zdemontować dźwigarki pomocnicze (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
- Oddzielić przylegające płyty poszycia od stropu i zdemontować.
- Zdemontować dźwigarki główne.
Podpory z głowicą opadową pozostają jako zabezpieczenie przed ugięciem stropu do czasu, kiedy beton uzyska wytrzymałość określoną w dokumentacji projektowej.
Na polskim rynku budowlanym oferowane są następujące systemy deskowań stropowych dźwigarkowych jednopoziomowych: NOE Deck, Meva Dec, Paschal Titan HV.
Deskowania stolikowe
Deskowania stolikowe to deskowania przeznaczone do kształtowania stropów, złożone z płyty formującej i konstrukcji podporowej, tworzących jeden funkcjonalny zespół, przystosowane do przestawiania za pomocą żurawia (uprawnienia budowlane).
Deskowania stolikowe są elementami modułowymi, standardowymi, w stanie gotowym do użycia.
Zalecane są do formowania stropów o dużej powierzchni w budynkach wielopiętrowych i o otwartych elewacjach budynków. Jest to deskowanie przeznaczone do szybkiego montażu, a więc do stosowania na budowach, gdzie wymagane jest duże tempo realizacji (program egzamin ustny). Gotowe do użycia, zmontowane jednostki formujące o znacznej powierzchni i dużym ciężarze są przemieszczane podczas transportu zarówno poziomego, jak i pionowego za pomocą żurawia. Nakłady robocizny podczas formowania stropów przy użyciu deskowania stolikowego są zdecydowanie mniejsze niż przy użyciu innych - formowanych ręcznie - systemów deskowań (opinie o programie). Typowy obszar ich zastosowania stanowi budownictwo wielokondygnacyjne mieszkalne, użyteczności publicznej, obiekty przemysłowe, a także garaże wielokondygnacyjne itp.
Konstrukcję płyty formującej stanowi ruszt (stolik) utworzony z drewnianych dwuteowych dźwigarków scalonych ułożonych na metalowych lub drewnianych podłużnicach. Konstrukcję podporową deskowania stanowią podpory nastawne wraz ze specjalnym rodzajem głowic. W zależności od grubości deskowanego stropu (obciążenia) wyznacza się odpowiedni rozstaw belek w stoliku oraz dobiera się podpory o właściwej nośności (segregator aktów prawnych).
Dźwigarkami rusztu są typowe drewniane wielofunkcyjne dźwigarki H20 lub GT24. Pojedyncza podłużnica rusztu, zwana również ryglem, wykonana jest z dwóch profili stalowych (ceowników) lub ze standardowych dźwigarków drewnianych, np. H20, GT24.
Dźwigarki rusztu połączone są z podłużnicami za pomocą elementów zaciskowych. Głowica uchylna ma za zadanie przejęcie obciążeń z podłużnie i przekazanie na podpory stropowe oraz umożliwienie składania podpór podczas przenoszenia stołów przez otwory w ścianach zewnętrznych na następną kondygnację (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32