Blog

Co składa się na proces inwestycyjny? zdjęcie nr 2
22.02.2023

Montaż i zabetonowywanie taśm

W artykule znajdziesz:

Co składa się na proces inwestycyjny? zdjęcie nr 3
Montaż i zabetonowywanie taśm

Przy łączeniu prostych odcinków cięcie należy wykonać prostopadle do krawędzi taśmy. Na każde skrzyżowanie należy przygotować 4 odcinki taśmy długości co najmniej dwa razy większej od jej szerokości. Odcinki taśmy należy z jednej strony przyciąć pod kątem 45° nadając im kształt ostrza i spasować je ze sobą dokładnie, aby po zespawaniu powstał element skrzyżowania. Podobnie należy przyciąć brzegi dwóch odcinków taśm do łączenia w narożach (program uprawnienia budowlane na komputer).

Krawędzie taśm przeznaczone do spawania prętem należy lekko ściąć na skos pod kątem około 35° (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Tak przygotowane odcinki taśm należy ułożyć na formie gipsowej dostosowanej do typu taśmy i połączenia - stanowiącego skrzyżowanie, narożnik, łączenie proste itp. - i przystąpić do spawania zgodnie ze wskazówkami podanymi wyżej. Pręt spawalniczy należy prowadzić i dociskać rolką.

Pręt powinien być przewleczony przez otwór w rączce rolki. Przy ogrzewaniu pola spawania należy zwrócić uwagę, aby nie ogrzewać nadmiernie pręta i ni za silnie dociskać go rolką, gdyż może on ulec zerwaniu. Szybkość spawani jest uzależniona od szybkości uplasty czniania się tworzywa, co wprawny spawacz poznaje po jego wyglądzie W przypadku taśm nr 3 i 4 prawidłowy spaw w miejscu „karbu" (w środkowe części taśmy) uzyskuje się przez dociśnięcie pręta spawalniczego niewielkim płaskim dłutem. Sposób ułożenia pręt; spawalniczego w spoinie powinien byt zgodny ze schematem (uprawnienia budowlane).

Dodatkowe spawanie po przeciwne stronie złącza dodatnio wpływa na jego szczelność i wytrzymałość. Przy spawaniu należy unikać łączenia prętów spawalniczych w spoinie (program egzamin ustny).

Złącze po zespawaniu należy obrobić przez ścięcie wypukłości spoiny w części płaskiej taśmy przeznaczonej do zabetonowania. Następnie ogrzewając tylko spaw należy spoinę wygładzić wałeczkiem. Podłużne grzebienie kotwiące taśmę w betonie, przerwane w miejscu spawu, należy uzupełnić przez dospawanie odcinków pręta spawalniczego w sposób. Do montażu taśm dylatacyjnych z PCW przystępuje się po wykonaniu robót zbrojarskich i deskowań. Deskowanie od strony szczeliny dylatacyjnej musi być dzielone i mieć szczelinę, przez którą przekłada się taśmę z PCW (opinie o programie).

Otwory do przewlekania drutu

Brzeg przeznaczony do zabetonowania przymocowuje się do prętów montażowych lub zbrojenia miękkim, mocnym drutem w sposób, Otwory do przewlekania drutu należy wykonać przebijając taśmę przy grubej krawędzi ostro zakończonym prętem stalowym średnicy 1,0-1,5 mm Taśmę nr 0 należy mocować co 3040 cm, taśmy nr 3 i 4 - co 70-100 cm. Na skrzyżowaniach szczelin i w narożach w taki sam sposób zamocowuje się przygotowane uprzednio elementy połączeń taśmy. Wygięcie taśm na ściany pionowe nie sprawia trudności, jeśli roboty wykonywane są w temperaturze nie niższej niż 15°C. W temperaturach niższych, gdy taśma jest tak sztywna, że utrudnia to jej zgięcie pod wymaganym kątem, należy ją lokalnie lekko ogrzać ciepłym powietrzem lub w naczyniu z gorącą wodą (segregator aktów prawnych).

W miejscach zmiany kierunku układania taśmy należy ją koniecznie przymocować do prętów montażowych, a następnie zespawać proste odcinki taśmy. Pierwszy etap betonowania polega na zabetonowaniu taśmy z jednej strony szczeliny. Należy dokładnie połączyć taśmę z betonem, starannie zagęszczając go i podbijając masę betonową pod taśmę. Prawidłowy sposób zagęszczania betonu wibratorem wgłębnym. Dalszy tok postępowania zależy od przewidzianego w projekcie sposobu dodatkowego zabezpieczenia szczeliny (promocja 3 w 1).

Jeśli stosowane dodatkowo materiały uszczelniające zawierają składniki szkodliwe dla polichlorku winylu (np. rozpuszczalniki organiczne), należy taśmę zabezpieczyć przed bezpośrednim zetknięciem się z nimi np. podkładką z paska gumy.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Co składa się na proces inwestycyjny? zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Co składa się na proces inwestycyjny? zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Co składa się na proces inwestycyjny? zdjęcie nr 8 Co składa się na proces inwestycyjny? zdjęcie nr 9 Co składa się na proces inwestycyjny? zdjęcie nr 10
Co składa się na proces inwestycyjny? zdjęcie nr 11
Co składa się na proces inwestycyjny? zdjęcie nr 12 Co składa się na proces inwestycyjny? zdjęcie nr 13 Co składa się na proces inwestycyjny? zdjęcie nr 14
Co składa się na proces inwestycyjny? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Co składa się na proces inwestycyjny? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Co składa się na proces inwestycyjny? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami