Blog

Ochrona przed porażeniem elektrycznym dla instalacji niskiego napięcia zdjęcie nr 2
14.01.2022

Montaż próbny

W artykule znajdziesz:

Montaż próbny
Montaż próbny

Poszczególne z wymienionych czynności powinny być wykonywane w oznaczonej kolejności i w pełnym zakresie, gdyż pominięcie którejkolwiek z nich w sposób wyraźny wpłynie na wadliwość montażu konstrukcji, stworzy możliwość awarii na budowie lub wreszcie przedłuży czas wykonania robót (program uprawnienia budowlane na komputer). Jak widać, technologiczny proces robót montażowych jest procesem złożonym i jego pełne i prawidłowe zrealizowanie wymaga zaprojektowania konstrukcji odpowiednio przystosowanej do montowania jej z elementów oraz zastosowania właściwych metod technologicznych i organizacyjnych, charakterystycznych dla robót montażowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Rodzaje montażu konstrukcji budowlanych rozróżniać można w zależności od:

  1. stopnia zaawansowania w stosunku do całości procesu montażowego,
  2. stopnia scalenia elementów konstrukcji w większe lub mniejsze zespoły przed ich wbudowaniem.

Ze względu na stopień zaawansowania rozróżnia się:

  • montaż próbny, tj. próbne zestawienie konstrukcji w całości lub w jej częściach jeszcze w wytwórni przed wysłaniem na budowę;
  • montaż wstępny, tzn. scalanie pojedynczych elementów w większe elementy, zespoły elementów czy też części konstrukcji obiektu;
  • montaż zasadniczy polegający na podniesieniu i ustawieniu elementów w położeniu projektowym;
  • montaż uzupełniający polegający na trwałym, ostatecznym zamocowaniu ustawionych elementów w całej konstrukcji (uprawnienia budowlane).

Montaż próbny, dokonywany z zasady w wytwórni produkującej konstrukcję, ma na celu dokładne sprawdzenie prawidłowości wykonania poszczególnych elementów oraz wymiarów całej konstrukcji lub jej części po zmontowaniu (program egzamin ustny). Pozwala to na dokonanie zawczasu, jeszcze przed wysłaniem konstrukcji na budowę, niezbędnych poprawek, spowodowanych wskutek niedokładności jej wykonania, a poza tym umożliwia zorientowanie się w trudnościach wykonania montażu danej konstrukcji, co z kolei ułatwia jego przygotowanie na budowie. Próbny montaż stosowany jest dla konstrukcji skomplikowanych względnie szczególnie ważnych, wymagających dużej dokładności wykonania.

Montaż wstępny

Montaż wstępny wykonywany jest w przypadku, gdy udźwig urządzeń montażowych przekracza ciężar poszczególnych elementów konstrukcji dostarczonych na plac budowy i w związku z tym podnoszenie pojedynczych elementów spowodowałoby niewykorzystanie zainstalowanych na budowie urządzeń montażowych oraz przedłużenie czasu trwania montażu.

Montaż zasadniczy obejmuje czynności dokonywane z poszczególnymi elementami montowanej konstrukcji bezpośrednio na placu budowy, począwszy od dostarczenia tych elementów z placu składowego konstrukcji do miejsca montażu, aż do ich ustawienia na wznoszonym obiekcie.

Montaż uzupełniający przeprowadzany jest w dążeniu do pełnego wykorzystania czasu roboczego kosztownych urządzeń montażowych. W tym celu podczas montażu zasadniczego, tj. przy ustawianiu, element jest zamocowany początkowo prowizorycznie, aby umożliwić szybkie zwolnienie urządzeń montażowych, zamocowanie zaś ostateczne (stałe) wykonywane jest jako montaż uzupełniający w terminie późniejszym, po całkowitym wyregulowaniu zmontowanej konstrukcji (opinie o programie).

W zależności od stopnia scalania elementów konstrukcji w zespoły rozróżnia się następujące rodzaje montażu:

  • montaż konstrukcji z pojedynczych elementów konstrukcyjnych;
  • montaż konstrukcji z elementów scalonych;
  • montaż konstrukcji z zespołów konstrukcyjnych (tzw. montaż blokowy);
  • montaż konstrukcji obiektu w całości (segregator aktów prawnych).

Jako elementy pojedyncze traktowane są elementy konstrukcji, stanowiące niepodzielną całość w takiej postaci, w jakiej zostały dostarczone z wytwórni na plac budowy, względnie wyprodukowane na placu budowy (jak np. prefabrykowane elementy konstrukcji żelbetowej). Do kategorii tej należą słupy, belki, podciągi, dźwigary itp.

Elementy scalone są to większe elementy konstrukcyjne, które z uwagi na swoje znaczne wymiary lub duży ciężar dostarczone zostały w częściach (w odcinkach) na budowę, gdzie dopiero następuje ich scalenie w jedną całość (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Ochrona przed porażeniem elektrycznym dla instalacji niskiego napięcia zdjęcie nr 3
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Ochrona przed porażeniem elektrycznym dla instalacji niskiego napięcia zdjęcie nr 4
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Ochrona przed porażeniem elektrycznym dla instalacji niskiego napięcia zdjęcie nr 7 Ochrona przed porażeniem elektrycznym dla instalacji niskiego napięcia zdjęcie nr 8 Ochrona przed porażeniem elektrycznym dla instalacji niskiego napięcia zdjęcie nr 9
Ochrona przed porażeniem elektrycznym dla instalacji niskiego napięcia zdjęcie nr 10
Ochrona przed porażeniem elektrycznym dla instalacji niskiego napięcia zdjęcie nr 11 Ochrona przed porażeniem elektrycznym dla instalacji niskiego napięcia zdjęcie nr 12 Ochrona przed porażeniem elektrycznym dla instalacji niskiego napięcia zdjęcie nr 13
Ochrona przed porażeniem elektrycznym dla instalacji niskiego napięcia zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ochrona przed porażeniem elektrycznym dla instalacji niskiego napięcia zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ochrona przed porażeniem elektrycznym dla instalacji niskiego napięcia zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami