Blog
Montaż swobodny
W artykule znajdziesz:
Błędy montażu sprowadzają się do nieprawidłowego wyznaczenia miejsca usytuowania elementów lub osi konstrukcyjnych oraz przyjęcia niewłaściwej technologii ustawiania elementów, w wyniku czego powstają odchylenia pionowe, skręcenie i przesunięcia poziome montowanych elementów w stosunku do projektowanego ich usytuowania w budynku oraz odchyłki poszczególnych części konstrukcyjnych budynku (ściany, stropy) od założonych wymiarów całej konstrukcji (program uprawnienia budowlane na komputer).
Tak więc w rezultacie wielkość ostateczna odchyłek montażowych zarówno w odniesieniu do poszczególnych elementów jak i całej konstrukcji zależna jest od przyjętego sposobu montowania tej konstrukcji.
Sposoby montażu konstrukcji wielkopłytowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W zależności od rozwiązania złączy montażowych (styków montażowych) między poszczególnymi montowanymi elementami konstrukcji wielkopłytowych rozróżnia się następujące sposoby montażu tych konstrukcji:
- montaż swobodny - gdy połączenie montowanych elementów rozwiązane jest na styk prosty i nie zawiera części zazębiających się, pozwalając na swobodne wzajemne przesunięcie się montowanych elementów względem siebie,
- montaż przymusowy - gdy złącze montażowe montowanych elementów wyposażone jest w urządzenia rektyfikacyjne wzajemnie się zazębiające, wyznaczając w ten sposób jednoznacznie dokładne miejsce usytuowania tych elementów w konstrukcji budynku i nie pozwalając na swobodne przesunięcie się montowanych elementów względem siebie (uprawnienia budowlane).
Montaż swobodny może być przeprowadzony przez wyznaczenie miejsc usytuowania montowanych elementów odmierzanych według:
- krawędzi elementów,
- osi ścian budynku,
- marek kontrolnych,
- prętów kierunkowych (program egzamin ustny).
Elementy ścian poprzecznych
Montaż wg krawędzi elementów, do niedawna nieomal powszechnie u nas stosowany, jest prymitywnym i najmniej dokładnym sposobem montażu konstrukcji z elementów wielkowymiarowych. Polega on na ustawianiu poszczególnych elementów na części konstrukcji już uprzednio zmontowanej nie w g osi teoretycznej ścian, lecz wg krawędzi lub powierzchni bocznych łączonych ze sobą elementów (opinie o programie).
W budynkach o układzie wszystkich ścian nośnych montaż rozpoczyna się od ustawienia elementów narożnikowych, biorąc za linie odniesienia krawędzie elementów ścian lub stropów niższej kondygnacji. Następnie w podobny sposób ustawia się pozostałe elementy ściany szczytowej i ścian podłużnych. Elementy ścian poprzecznych dostawia się do czoła odpowiednich elementów ścian podłużnych odmierzając dodatkowo projektowaną między tymi elementami odległość (prześwit) w licu ich powierzchni bocznych.
W analogiczny sposób ustawia się elementy ścienne w budynkach o poprzecznym układzie ścian nośnych. Montaż rozpoczyna się od ustawienia elementów jednej ze ścian szczytowych, a następnie po wyznaczeniu miejsc usytuowania elementów pozostałych ścian poprzecznych przez odmierzanie projektowanego prześwitu między nimi - kolejno dalszych elementów (segregator aktów prawnych).
W sposobie tym istnieje możliwość powstawania znacznych odchyłek od założonych wymiarów konstrukcji budynku, wynikających nie tylko ze swobody ustawiania poszczególnych elementów, lecz również z niedokładnego odmierzania wymiarów, niedokładnego ustawienia elementów ściennych w pionie czy też niezachowania właściwych wymiarów samych elementów. Odchyłki te, ze względu na ciągłe nawiązywanie wyłącznie do poprzednio ustawionych elementów mogą się sumować, co doprowadzić może do znacznych niedokładności w montażu całej konstrukcji (szczególnie wobec stosowania bardzo prymitywnych przyrządów pomiarowych w tego rodzaju montażu) (promocja 3 w 1).
Badania dokładności tak przeprowadzonego montażu szeregu budynków o konstrukcji wielkopłytowej wykazały, że średni błąd montażu odnoszący się do przesunięć poziomych wynosi a = 25,3 mm, a błąd maksymalny. Tak znaczny błąd montażu nasuwa poważne zastrzeżenia co do dalszego stosowania tego sposobu montażu nowoczesnych konstrukcji, jakimi są budynki z elementów wielkowymiarowych.
Najnowsze wpisy
Zabytek to nieruchomość lub rzecz ruchoma, ich części lub zespoły, które stanowią świadectwo minionej epoki lub wydarzenia, mają znaczenie dla…
Strefa pożaru do ograniczenia przestrzeni budynku, obiektu budowlanego lub terenu, która jest wyodrębniona w celu ograniczenia się, i umożliwiania skutecznej…
53 465
98%
32