Blog

Dachówka betonowa zdjęcie nr 2
22.06.2018

Mosty na palach żelbetowych – fundamentowanie

W artykule znajdziesz:

Mosty na palach żelbetowych – fundamentowanie


Większość obiektów mostowych posadawia się na palach. Jest to typ fundamentowania, który ze względu na intensywność obciążeń oraz czynniki środowiskowe, zapewnia znacznie większą trwałość oraz bezpieczeństwo obiektu niż tzw. posadowienie bezpośrednie. W Polsce do wykonania fundamentów mostów oraz wiaduktów zwykle wykorzystywane są pale żelbetowe. Są to pale wiercone wielkośrednicowe i wbijane prefabrykowane. Niekiedy wykonywane są projekty na bazie pali wierconych oraz zmodyfikowanej technologii pali wbijanych. Rzadziej podejmowane są próby stosowania pali przemieszczeniowych wkręcanych. Jednak od wielu lat na rynku mostowym dominują pale wiercone wielkośrednicowe. Obecnie nadal się z nich korzysta, choć zalecane jest stosowanie ich głównie do posadawiania dużych obiektów. Co ważne, pale wielkośrednicowe w niektórych warunkach są jedyną możliwością, np. wtedy, gdy pale zagłębiane są w skałach, zagęszczonych gruntach gruboziarnistych czy zwartych gruntach spoistych, a także wtedy, gdy niewiele jest miejsca na fundamenty podpór.
Technologi pali wierconych wielkośrednicowych jest znana i chętnie wykorzystywana. Tego rodzaju pale wykonywane są przede wszystkim w zawiesinie iłowej lub rurach osłonowych wyciąganych. Pierwsza z metod jest bardziej kłopotliwa pod względem technologicznym, dlatego wykorzystuje się ją wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. Do największych zalet pai wielkośrednicowych zalicza się:
• dużą sztywność na zginanie,
• mniejszą konieczność wykorzystywania pali ukośnych,
• techniczną możliwość wykonania bez względu na warunki gruntowe,
• możliwość przejmowania przez pojedynczy pal dużych obciążeń.
Należy przy tym pamiętać, że kończenie pali wierconych w piaszczystych gruntach nawodnionych średnio zagęszczonych i luźnych oraz w drobnoziarnistych gruntach w stanie plastycznym i miękkoplastycznym jest zdecydowanie niekorzystne. W przypadku występowania tego typu warunków gruntowych wymagane jest zastosowanie pali przemieszczeniowych.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Dachówka betonowa zdjęcie nr 3
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Dachówka betonowa zdjęcie nr 4
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Dachówka betonowa zdjęcie nr 7 Dachówka betonowa zdjęcie nr 8 Dachówka betonowa zdjęcie nr 9
Dachówka betonowa zdjęcie nr 10
Dachówka betonowa zdjęcie nr 11 Dachówka betonowa zdjęcie nr 12 Dachówka betonowa zdjęcie nr 13
Dachówka betonowa zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dachówka betonowa zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dachówka betonowa zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami