Blog

30.05.2018

Mosty to integralny element życia człowieka

W artykule znajdziesz:

Mosty to integralny element życia człowieka

 
Mosty to integralny element życia człowieka

Mosty to integralny element życia człowieka. Zdecydowanie najważniejszą cechą tego rodzaju konstrukcji jest ich funkcjonalność (uprawnienia budowlane). Czym właściwie jest most? Zgodnie z najprostszą definicją jest to budowla inżynierska, którą wznosi się w celu umożliwienia przekroczenia przeszkody lub stworzenia ciągu komunikacyjnego. Istnieje wiele rodzajów mostów. Ze względu na przeznaczenie można je podzielić na mosty drogowe, kolejowe, wiadukty oraz kładki dla pieszych. Mogą być wykonane z kamienia, żelbetu, stali lub drewna. Rzadziej mosty wykonywane są drogiego aluminium. Mosty można też podzielić ze względu na ich konstrukcję na belkowe, łukowe (rozporowe) i wiszące. Większość mostów ma konstrukcję belkową – mają one formę płaskiej struktury, która spina jednym przęsłem oba brzegi rzeki. Końce przęsła opierają się na przyczółkach, których zadaniem jest przenoszenie ciężaru mostu i znajdującego się na nim obciążenia na podłoże (program egzamin ustny).

 

Dużym problemem wynikającym z konstrukcji mostu belkowego jest wyginanie się przęsła pod własnym ciężarem. Proces ten powoduje ściskanie górnej części przęsła i rozciąganie dolnej. Im dłuższe jest przęsło, tym większe siły naprężeń na nie działają. Dlatego często stosowane są dodatkowe filary które podpierają most i zwiększają jego nośność. Inny rodzajem mostu belkowego jest konstrukcja dźwigarowa. W tego rodzaju konstrukcjach przęsło nie jest wykonywane z litej masywnej belki, ale ze stalowej, usztywnionej rury mającej przekrój trapezowy lub prostopadłościenny. Pozwala to na znaczne podwyższenie sprzęgła bez nadmiernego zwiększania jego masy. Kolejnym rodzajem mostu belkowego jest konstrukcja wspornikowa (opinie o programie). Mosty wspornikowa budowane są z dwóch oddzielnych części nazywanych wspornikami. Wynikający z ich kształtu środek ciężkości znajduje się w pobliżu punktów mocowania. Wsporniki są mocowane do brzegów rzeki, natomiast ich końce łączy się ze sobą. W przypadku rzek znacznych szerokościach dodatkowo może być zastosowane krótkie, podwieszane sprzęgło.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami