Blog

Dwuwarstwowe ściany działowe zdjęcie nr 2
24.05.2022

Możliwość użycia tworzyw sztucznych

W artykule znajdziesz:

Dwuwarstwowe ściany działowe zdjęcie nr 3
Możliwość użycia tworzyw sztucznych

Cały mechanizm formowano z polistyrenu nie stosując używanej dotychczas miedzi lub brązu. Uzyskano przez to oszczędność na ciężarze urządzenia wynoszącą ok. 90%. Zredukowanie ilości części składowych urządzenia skróciło czas produkcji metodą formowania wtryskowego. Taki uproszczony mechanizm zawierał siedem części łatwych do łączenia (program uprawnienia budowlane na komputer).

W czasie ostatniej wojny, kiedy odczuwano brak miedzi, rozpoczęto badania nad wynalezieniem materiału zastępczego, który by można zastosować do produkcji urządzeń sanitarnych. Firma Sloan Valve Company w USA zwróciła uwagę na możliwość użycia tworzyw sztucznych do tego celu. Przedtem tworzywa sztuczne stosowane były tylko jako surowiec do produkcji pewnych kształtek, jak pływaków, lejków do pryszniców i mydelniczek. Zdobyte doświadczenia zachęciły przemysłowców do użycia tworzyw sztucznych przy wykonywaniu nowoczesnych zaworów pływakowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Pierwszą częścią pływaka wyprodukowanego z tworzyw sztucznych była rura w kształcie litery L, łącząca zawór z całym urządzeniem. W USA na tym jednym elemencie zaoszczędzono w ciągu jednego roku 180 000 kg miedzi. Octano-maślan celulozy znalazł zastosowanie ze względu na jego wodoodporność. Pewne trudności wywołało formowanie długich rur o cienkich ściankach w przypadku, gdy miała być zachowana jednakowa ich grubość (uprawnienia budowlane). Wkrótce pokonano tę trudność i podjęto prace nad zastąpieniem jeszcze innych części zaworu. Najpierw wyprodukowano składający się z trzech części tłok do regulowania przepływu wody przez zawór. Korpus tłoka i płytkę górną formowano z polistyrenu, a zawór redukcyjny z wodoodpornych tworzyw fenolowych. Dzięki ulepszonym metodom formowania nastąpiło uproszczenie produkcji przez łączne formowanie poszczególnych części, co umożliwiło wykonanie jednej operacji zamiast trzech wymaganych przy odlewaniu metali (program egzamin ustny).

Przewody doprowadzające wodę

W celu dalszego zaoszczędzenia brązu szukano materiału na korpus zaworu i pokrywy, który mógłby oprzeć się ciśnieniu dochodzącemu w zaworze do 67 kG/cm2. Proponowano zastosować żeliwo ciągliwe, lecz ze względu na jego własności korozyjne do wyłożenia wnętrza cylindra zaworu trzeba było użyć tworzywa sztucznego. Zastosowano octano-maślan celulozy, który daje płaszczyznę gładką i odporną na korozję. Inne części wykonywane dotychczas z brązu, jak uchwyt do łańcuszka, tłok panewki, zastąpiono częściami z tworzywa fenolowego (opinie o programie).

Następnym osiągnięciem w systemie produkcji zaworów pływakowych stanowił przerywacz próżniowy wykonany z tworzyw sztucznych. Przerywacz próżniowy jest urządzeniem, które zapobiega ssaniu (z muszli do rur wodociągowych). Przerywacz wodociągowy z brązu wykonywano z dwóch części, a z tworzyw sztucznych wykonuje się go z jednej części, dzięki czemu element ten jest szczelny. Przerywacze wykonywano z octano-maślanu celulozy lub polistyrenu. Octano-maślan nadawał powłoce zewnętrznej lepsze cechy, a przezroczystość materiału ułatwiała wizualną kontrolę urządzenia. Nastąpił szybki rozwój produkcji i innych urządzeń sporządzanych z tworzyw sztucznych. Obecnie z octano-maślanu celulozy wykonuje się wypust z wanien (segregator aktów prawnych). Wypust taki zaopatrzony jest w grzybek z uszczelką, przelew zaś - w sitko.

Przewody doprowadzające wodę do pieca kąpielowego wytwarzane są z polichlorku winylidenu (Saran). Zastępują one stosowane dotychczas gumowe rury i giętkie metalowe przewody rurowe. Przewody z polichlorku winylidenu odporne są na działanie chemikaliów i zanieczyszczeń znajdujących się często w rurociągach. Te same tworzywa sztuczne stosowane są do produkcji lejków w prysznicach itd. Należy oczekiwać, że tworzywa dzięki ich przydatności i walorom dekoracyjnym znajdą coraz szersze zastosowanie w nowocześnie urządzanych łazienkach (promocja 3 w 1). Drewno stosowane od wieków do produkcji mebli uważane było jako niezastąpiony materiał zarówno pod względem jakości, jak i wyglądu. Nie podlegająca dotychczas dyskusji rola drewna została podważona przez pojawiające się nowe materiały, jak rury stalowe, aluminium i tworzywa sztuczne.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Dwuwarstwowe ściany działowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Dwuwarstwowe ściany działowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Dwuwarstwowe ściany działowe zdjęcie nr 8 Dwuwarstwowe ściany działowe zdjęcie nr 9 Dwuwarstwowe ściany działowe zdjęcie nr 10
Dwuwarstwowe ściany działowe zdjęcie nr 11
Dwuwarstwowe ściany działowe zdjęcie nr 12 Dwuwarstwowe ściany działowe zdjęcie nr 13 Dwuwarstwowe ściany działowe zdjęcie nr 14
Dwuwarstwowe ściany działowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Dwuwarstwowe ściany działowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Dwuwarstwowe ściany działowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami