Blog

16.03.2022

Multiplikator prędkości

W artykule znajdziesz:

Multiplikator prędkości

Multiplikator prędkości, przekładnia zwiększająca, przekładnia multiplikacyjna - przekładnia (zębata, cierna, cięgłowa) służąca do zwiększania prędkości kątowej wału napędzanego w porównaniu z prędkością wału napędzającego (promocja 3 w 1). Multipol - układ wytwarzający wokół siebie pole elektromagnetyczne zachowujące się w określony sposób w dużych odległościach od układu (o wiele większych od rozmiarów układu) multisłowo - zbiór symboli o długości odpowiadającej wielokrotności słowa, występuje zwykle w pamięciach o dużej pojemności, np. dwusłowo, czterosłowo itp. Multistabilność - własność układów, w których dzięki odpowiedniemu przegrupowaniu zmiennych, można szybciej uzyskać stan ustalony; por. ultrastabilność (program uprawnienia budowlane na komputer).

Multistat - układ multistabilny zbudowany z podsystemów ultrastabilnych multiwihrator astabilny - przerzutnik astabilny multiwibrator bistabilny - przerzutnik bistabilny multiwibrator monostabilny - uniwibrator multiwitamina - złożony preparat farmakologiczny, głównie w postaci drażetek, zawierający zespół witamin niezbędnych dla rozwoju i czynności życiowych organizmu.

Multiwobuloskop - elektron, przyrząd do zdejmowania charakterystyk układów rezonansowych umożliwiający dokładne określenie częstotliwości badanego układu oraz określenie charakterystyki tłumienia mierzonego obiektu muł, szlam - drobnookruchowy luźny osad współczesnych zbiorników wodnych, głównie mórz i oceanów; składa się z ziarn mineralnych frakcji pyłowej i iłowej z małą domieszką substancji organicznej; zob. też sapropel muł anodowy - materiał odpadowy powstający przy elektrolitycznej rafinacji miedzi; jest przerabiany w celu odzyskania zawartych w nim składników, głównie Au, Pt i Se (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Muł kotłowy

Muł kotłowy, szlam kotłowy - osad zbierający się w dolnej części przestrzeni wodnej kotła parowego; m.k. usuwany jest przez odmulanie. Muł wapienny - wapno pokarbidowc muł węglowy - drobne ziarna węglowe z domieszką ziarn mineralnych tworzące w połączeniu z wodą jak gdyby jednorodną czarną masę; m.w. znajduje zastosowanie jako materiał opałowy w paleniskach pyłowych, rusztowych, a także do opalania parowozów i kotłów płomiennych mułek - osad klastyczny o frakcji pyłowej (0.05-0.002 mm) złożony z ziarn kwarcu, obok którego występuje muskowit, czasem skalenie i inne minerały; m. tworzą się w jeziorach, rzekach i morzach (uprawnienia budowlane).

Mur - element budowli (np. ściana, fundament, słup, filar) lub samodzielna budowla (np. murowana ściana oporowa) wykonane przez ręczne układanie elementów budowlanych drobnowymiarowych (np. cegieł, pustaków, bloków, kamieni) na zaprawie lub na sucho (bez przekładek lub z przekładkami z materiałów sypkich lub plastycznych), z zastosowaniem wiązania układanych elementów, zapewniającego ich współpracę w przenoszeniu sił głównie ściskających mur ochronny - mur osłaniający tor kolejowy, drogę lub budynki od głazów staczających się ze zboczy gór (program egzamin ustny).

Mur oporowy - mur głęboko posadowiony w celu powstrzymania ruchu mas ziemnych, np. podpierający stromy stok torowiska drogi, jeśli w danych warunkach terenowych nie jest możliwe nadanie mu właściwego pochylenia mur pełny - mur bez kanałów i szczelin mur podsadzkowy - zewnętrzna ścianka pasa podsadzkowego, ułożona z płaskich fragmentów skalnych dla zabezpieczenia pasa przed rozsypaniem z zewnętrznej strony mur podwójny, mur szczelinowy - mur składający się z dwóch ścian równoległych powiązanych zazwyczaj stalowymi kotwami, między którymi tworzy się izolacyjna szczelina wewnętrzna szerokości 5 - 7 cm (opinie o programie).

Muromidaza - kamień łupany murek podokienny łata lub krawędziak ułożone na ścianie murowanej lub litej, stanowiące oparcie dla wiązarów dachowych i krokwi murosan - mieszanina sproszkowanych fluorków i krzemianów glinu i sodu dodawana do zapraw cementowych będąca aktywną domieszką uszczelniającą, przyspieszającą także wiązanie zapraw i betonów (segregator aktów prawnych).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami